Esnafı Tehdit mi Ediyorlar?

Esnafa dört soru !

Gerçekten Farkında değilmisiniz?

Farkındasınız ama Safamı yatıyorsunuz?

Birileri tarafından Tehtidmi ediliyorsunuz?

KORKUYORMUSUNUZ?

Evet, özellikle esnaf olanlarınız az çok ne demek istediğimi anladıklarını düşünüyorum.

Değerli dostlar az sonra yazacaklarım özellikle ESNAFLAR için hayati üstelik sadece bu gün esnaf olan değil bu ülkenin geleceğinde de Esnaf olacak bütün kardeşlerimizi ilgilendiriyor.

Söyleyeceklerim İktidar Düşmanlığı yâda siyaset değildir.

Biliyorum ki, yukarda sorduğum sorulara daha okur okumaz YOK ARTIK diyecenler olacak.

Yok artık diyenler yâda bu yine ne saçmalıyor diyenler yazının tamamını okumadan karar vermesin ve tüm önyargılarınızdan sıyrılarak okuyunuz sadece okumayın, ön yargısız okursanız okurken vicdanınızı yanınıza alan ve Empati yapan herkes bizleri anlayacaklardır.

Konumuz EYT ve EYT sürecinde BAĞKUR esnafına yapılan adaletsizlikler zinciridir.

Başta belirteyim bütün eleştirilerime rağmen Ben EYT karşıtı bir vatandaşım, hatta EYT yi geçmiş hükümetlerin tek yaptıkları doğru iş olarak gören birisiyim.

O zaman diyebilirsiniz ki, ne değişti de şimdi EYT de Bağkurluya ADALETSİZLİK yapıldığını düşünüyor bunu savaşını veriyorsun.

ANLATACAĞIM….

EYT Aylardır ülkenin gündemine oturdu. EYT liler Bu süreçte bir oldular çok iyi bir mücadele vererek seslerini her alanda çıkartarak bu taleplerini ‘’ İKTİDARIMA MAL OLSADA ASLA EYT Yİ ÇIKARTMAYACAĞIM ‘’ Diyen Cumhurbaşkanımıza geri adım attırdılar.

Bu süreçte de her türlü tehdidi yapa yapa başardılar.

Onların bu savaşında bir çok Esnaf EYT den kendilerininde yararlanacağını sanarak EYT lilere destek verdi.

Gün geldi, Sayın Cumhurbaşkanı İstemeye istemeye EYT yi çıkarttı.

O gece EYT Müjdesini verirken ‘’ AYRIM YAPMAKSIZIN ‘’ 99 öncesi herkes diyerek konuşmasını bitirdiğinde Bütün bağkurlular kendilerininde EYT den yararlanacağını sanarak seviniyorlardı.

Halbu ki, Sayın Cumhurbaşkanı o açıklamada SSK lılar 5 bin günde Bağkurlu Esnaf 9 bin gün yani tam 11 yıl fazla prim ödeyerek emekli olacak bu değişmedi demedi!!!

Aslında şunu demek istemişti. 99 öncesi kurallar ne ise aynı haklar geri teslim edilecek!

ŞİMDİ BURDA NE VAR !

İşte tamda orayı konuşacağız.

O kadar çok hak gaspı varki, o kadar çok ikiyüzlülük, o kadar çok akla ve vicdana sığmayan İZ AN sızlıklar varki.

Çünkü!

İktidar mademki, 17 yıl önce EYT lilerin haklarının GASP edildiğini düşünerek haklarını iade etmiş ise BAĞKURLU Esnafın tam 52 yıllık gaspını neden görmemiştir diye sorarlar!

KALDI Kİ, SORARIZ.

Şu andan itibaren vicdanlarınızı yanınıza alıp Tüm önyargılarınızdan sıyrılarak okuyun LÜTFEN.

BİLMEYENLER OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNEREK TEK TEK ANLATMAK İSTİYORUM.

Değerli dostlar. Bu ülkede Üç Sosyal sigorta vardı

Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı.

Bağkur Esnafların.

SSK İşçilerin

Emekli sandığı Kamunun yani memurların.

Bu gün ise sözde sigortalar birleştirildikten sonra 4a 4b 4c Olarak kategorilere ayrıldı

Bağkur 9 ve Emekli Sandığı 9 bin güne tabi olurken SSK lılar 5 bin günde emekli oluyorlardı..

Şimdi farklara gelelim.

Emekli sandığını hemen elemek istiyorum. Çünkü siz emeklilik günü geldiğinde ayrılan MEMUR göremezsiniz. Hatta çoğu devlet tarafından mecbur edilene kadar emekli olmazlar.

Memurların çoğu Zaten yılda 52 hafta dan Cumartesi Pazar yılda 104 gün çalışmaz yılda 30 gün izinleri vardır, buna 9+9 = 18 gün bayram izinleri, ve onlarca resmi tatil, ayrıca her biri en az yılda 20 gün rapor vb şekilde izin alırlar, Yine memurlar emekli olduklarında emekli ikramiyesi çalışmadıkları zamanlarda sağlıktan yararlanabilir prim günleri işler devletin tüm imkanlarını arkalarına almış en rahat kesimdir.

Okumuşlar hak etmişler, ben orasını eleştirmiyorum sadece farkı görmeniz için bu değerlendirmeleri yaptım.

SSK lılar ise Çalışan işçi kesimidir.

Esnafla aralarındaki farklara gelince!

İşçi 5 bin gün prim öder emekli olur, Onun primini ödeyen BAĞKUR'lu 9 bin gün yani arada tam 4 bin gün 11 yıl fark vardır.

İşçi, İşinden atılsa dahi 6 ay Sağlıktan yararlanmaya devam eder, Bağkurlu ise primini o ayın 30 u gecesi saat 24:00 ı bir dakika geçtiğinde ödememiş ise Sağlıktan yararlanamaz.

Buradaki saçmalık, Aynı bağkurlu Yanında çalışan SSK lının primini ödemese dahi, Sağlıktan yararlanabilir ve o süreçteki primleride yazılır..

Yani devlet diyor ki, sen onun primini ödemezsende ben ona her hakkını veririm, senden de bunu er yada geç alırım, ama kendininkini ödemezsen Seni sağlıktan yararlandırmam.

Kimse kusura bakmasın fakat burada İNSAFSIZ ,VİCDANSIZ İZANSIZ Akla ziyan bir karar verilmiştir.

Bu ülke’de Milyonlarca yeşil kartlı, milyonlarca Suriyelinin dahi bir lira vermeden ve borçlanmadan sağlık hizmetlerinden yararlandığı bir süreçte siz Esnafa diyorsunuz ki, senin o anda paran yoksa ne sen ne eşin nede bakmakla yükümlü olduğun anan baban sağlıktan yararlanamaz!

Devam edelim daha yeni başladık.

SSK lı İşten atılsa çıkartılsa 10 ay İşsizlik maaşı alabilir. Bu süreçtede 6 ay sağlıktan yararlanır.

Bağkurlu Esnaf ise, İşyeri yansa İflas etse bir gün dahi İşsizlik maaşı alamaz, o günde ayın son günü ise Primini ödemediyse sağlıktanda yararlanamaz.

BİTMEDİ…

SSK lı işyerinde bırakın işyerini SSK lı olduğu dönem içerisinde bir iş kazası geçirse, ŞURAYA DİKKAT EDİN LÜTFEN, Bir kolu kırılsa, ve 2 yıl iyileşmesin, bu süreçte, MAAŞI Tazminatını ALIR, Bu süre içerisinde primleri işler, sağlıktanda yararlanmaya devam eder.

BAĞKURLU İSE !!!

İşyerinde iki kolu iki bacağı kırılsa üstede dükkanı yansa dahi, DİKKAT EDİNİZ, gün primi ödenmemişse SAĞLIKTAN YARARLANAMAZ, BİR GÜN DAHİ İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAZ, TAZMİNAT ALAMAZ, YILLARCA İYİLEŞMESE DAHİ BUNLARIN HİÇBİRİNDEN FAYDALANAMAZ.

Yani, yanında çalıştırdığı işçisi primini ödediği işçisi bütün bu haklardan yararlanabilirken aynı primi hatta işçisininkinide ödeyen esnaf bunlardan yararlanamıyor.

Esnaf 5 yıl bağkur primini ödemese o esnada sağlıktan da yararlanamasa dahi, günü gelip emeklilik zamanı o parayı öder ama hiç kimse ‘’ kardeşim sen 5 yıl yani 60 ay boyunca Sağlıktan yararlanmadın Ailen yararlanmadı biz bu primin içindeki sağlık primini almayalım sadece emekli keseneğini alalım demez, hepsini talep eder ve alır.

SSK lı, yani esnafın primini ödediği SSK lı işte çıkartılırsa Tazminatını alır, emekli olunca emekli tazminatını alır, ama onun primini ödeyen ESNAF Onunla aynı primi ödeyen esnaf bir TL tazminat alamaz.

Şimdi söyleyeceğim şaka değil,

Esnaf tam 9 bin gün prim öder SSK lı 5 bin gün ve emekli olduklarında SSK lı Esnaftan fazla maaş alır, vallahi yanlış okumadınız, 5 bin gün ödeyen ssk lı işçi Onunla aynı primi ödeyip, ondan tam 11 yıl fazla prim ödeyen üstelik o işçinin primini de ödeyen ESNAFTAN FAZLA MAAŞ ALIR.

Bir konu daha var, Arkadaşlar, diyebilirsiniz ki, siz işe başlarken bunu bilmiyor muyunuz, İşçi başlarken 5 bin günde emekli olacağını ve bütün haklarını biliyordu, Sizde bilerek bu işe girmediniz mi?

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, SSK lının 99 dan beri hakkı yeniyor ise bağkurlu ESNAF tam 52 yıldır 1971 yılından beri bütün bu hakları GASP edilmektedir, üstelip bu ZORLA yapılmaktadır.

Bilmeyen için bu soru mantıklı, lakin öyle değil, ESNAF GÖNÜLLÜLÜK ESASI İLE BAĞKUR MÜKELLEFİ OLMAZ, Esnafa bağkurlu olması zorunludur, yoksa Esnaf APTALMI? Bu farkları bilipte BAĞKUR mükkkelefi olurmu?

Neresinden tutsanız elinizde kalır, vicdanların asla kabul etmeyeceği hiçbir şekilde mantıklı açıklaması yapılamayacak bu durumu yaşayan bir esnaf var…

Sorarsanız, ESNAF İŞ YERİ SAHİBİ,

Benim burada savunmasını yaptığım esnaf küçük esnaf, yani kendi işinin işçisi olan berber bakkal manav, çaycı tamirci, motorcu kaportacı boyacı terzi ve benzeri, bu ülkede 3.150 bin esnafın sadece 350 bini işverendir. 2. 8 milyon esnaf küçük esnaftır kendi işinin işçisidir.

Kakdı ki, velevki Zengin iş adamı ve büyükler, Zengin olmaları yada işçi çalıştırmaları, yüzbinlerce insana iş ekmek vermeleri onların sigortalarını tazminatlarını vermeleri SUÇMU ?

Siz, onlara SİZİ GİDİ SİZİİİİİ, Madem yüzbinlerce kişiye Eekmek veriyorsun, sana bu hakların hiçbirisini vermiyoruz mu!! Demek istiyorsunuz, öyle yapınca siz adil dürüst adaletli insanlarmı oluyorsunuz diye sormazlarmı?

PEKELA BU İŞİN ASIL SUÇLUSU KİMDİR?

Bu durumun böyle olması ve 52 yıldır Esnafın tüm haklarının GASP edilmesi İşçi ile Esnaf arasındaki bu ikiyüzlü tavrın sebebi, ilk olarak bu kanunun çıkartanlar, sonra bu kanuna İtiraz etmeyen, YAHU SİZ NE YAPIYORSUNUZ?‘ Demeyen o günün Esnaf odaları başkanları, bu gün ise Bu günün Esnaf odaları başkanları yönetimleridir.

Açık Açık ifade ediyorum Esnaf odaları Bu konuda 52 yıldır sessiz kalarak ESNAFA İHANET EDİYORLAR.

Tam 52 yıldır Sessiz kalarak bu mağduriyete göz yumuyorlar.

Tam 52 yıldır o koltuklarda boş boş oturup maaş alıyorlar.

Tam 52 yıldır esnaf odaları Esnaf ile alakalı Esnafının lehine hiçbirşey yapmıyorlar.

Tam 52 yıldır birileri bu esnafa MAL MUAMELESİ APTAL MUAMELESİ YAPARKEN onlar sadece izliyorlar!

Bu ifadelerimi kabul etmeyenlere lafım yok, fakat üzerine alan her kim varsa sözlerim hepsi için geçerlidir.

SORMAZLAR MI ?

Aylardır, EYT sürecinde Gönül Baran diye bir kadın çıktı ve arkasında milyonları toplayarak İktidarı tehtit ede ede milyonlarca EYT liyi haklarına kavuştururken,

Binlerce derneği odası olan Esnaf odaları başkanları ne yaptı?

Ne yaptınız?

Kusura bakmayın ama binlerce Oda başkanı, binlerce Esnaf odası başkanı, 81 ildeki il oda başkanları Üstünede TESK başkanı BENDEVİ PALANDÖKEN'i üst üste koysanız bir GÖNÜL BARAN Etmiyormuş Demezler mi?

Kimse kusura bakmazsın haaaaa!!!

Bizim bu isyanlarımızdan kendilerine yaptığımız baskılardan sonra Yaptıkları açıklamalar, üstelik Dalga geçer gibi Cumhurbaşkanımıza MEKTUP yolladım diyen bir TESK başkanı, açık açık esnafa Özür diliyorum ama SALAK muamelesi yapmaktadır.

Sen milyonlarca Esnafın başkanı olacaksın, 52 yıllık mağduriyette üstelik 15 yıldır TESK başkanı olacaksın, Esnafın bu haklı isyanını için MEKTUP YOLLAYACAKSIN….

Sonra birisi size bu yaptığınız yanlış siz Sayın Vedat Bilgin den rabdevu alıp Tek tek bütün bu yanlışları kendisine iletip bakan beyle bir basın açıklaması yapmanız gerekiyor dediğimizde ise SANAMI SORACAĞIZ diyerek bloklayacaksınız…

Sayın palandöken, esnaf sizin ne yapmanız gerektiğini ve neler yapabileceğinizi çok iyi biliyor, siz ise esnafın bunları bildiğini bilmiyorsunuz, bizim sadece anlayamadığımız bunları neden yapmıyor olmanızdır….

Ya görevinizi layıkı ile yapın yâda milyonlarca esnafın hakkına daha fazla girmeden o koltuktan kalkın…

GELELİM ASIL KONUYA, ESNAF KORKUYORMU?

Yazının başında

Esnafa dört soru !

Gerçekten Farkında değil misiniz?

Farkındasınız ama Safamı yatıyorsunuz?

Birileri tarafından Tehtidmi ediliyorsunuz?

KORKUYORMUSUNUZ? Diyerek başlamıştık…

Günlerdir Türkiye’nin heryerinde yüzlerce esnafla görüşüyorum, Kendi ilçemdede birçok kişi ile görüştüm.

Neden Susuyorsunuz?

İşte cevaplar.

Birçoğu bu farklılıklardan haberi yokmuş..

Birçoğu ise EYT de Kendilerininde 5 bin günden emekli olacaklarını sanıyorlarmış.

Bazıları gerçekten hiçbirşeyden haberleri yok.

Bazıları ise EYT açıkladıktan sonra Etraflarında yada yanlarında çalışanların komşusundan tutunda birçok akrabasının emekli olduğunu görünce dank etmiş çıldırmış ve çok ama çok büyük tepki gösteriyor hazmedemiyorlar.

Pekala neden susuyorsunuz?

İşte burası ilginç….

Kimisi, Sesimi çıkartırsam vergi dairesi dükkanımı basar diyor

Kimisi İktidar belediyelerinin olduğu yerlerde Zabıta basar diyor

Kimileri, ben esnafım birçok müşterim Ak Parti li tepki alırım ekmeğimden olurum diyor

Bazıları, Oğlum memur, Kızım MEMUR, Gelinim damadım memur onlara bir zarar gelir o yüzden diyor,

Bazıları Kamudan belediyelerden iş aldığını ses çıkartırsam ekmeğimden olurum diyerek sustuğunu, söylüyor,

Ama bu durumun farkında olanların hepsi ama hepsi sessiz atın tekmesi pek olur, Sesimizin çıkacağı tepkimizi göstereceğimiz yer SANDIK diyerek sözlerini bitiriyor.

Şimdi Uyarmak istediklerime gelsin!!

Esnaf odaları, Sizler 52 yıllık bu adaletsizliğe sessiz kalırken, odalarda olmanızın asıl sebebinin ESNAF ODUĞUNU unutanlarsınız.. Elbet Esnaf gerek bu dünyada gerekse Ahirette sizlere bunların hesabını soracaktır.. kaldıki, Aldığınız MAAŞ da dahil oturduğunuz o koltuklar yaşadığınız o şatafat, Bindiğiniz makam araçları, Her yıl 5 yıldızlı otellerde TESK bünyesinde yaptığını o tatiller hepsinin asıl kaynağı ESNAFTAN ALDIĞINIZ AİDATLARDIR…

Umuyor ve Ümid ediyorum, Bütün odalar artık son bulsun heps kapansın ve Esnaflara Sesleniyorum bunlara AİDAT DAHİ VERMEYİN HİÇBİRİSİNİN YÜZÜNE BAKMAYI SELAM DAHİ VERMEYİN.

Gelelim Sayın PALANDÖKEN e

Sayın palandöken, Esnafa Saf muamelesi yapmayın,

Mektup göndermek bir iki kanalda çıkıp birkaç söz kelam etmek bu konuyu gerçekten ciddiye Aldığınızı göstermez… siz hiçbirşey yapmıyor ama YAPIYOR-MUŞŞŞŞ gibi yapıyorsunuz. Sanıyorsunuz ki esnaf bunun farkına değil, 45 yıldır yapıştığınız o koltukdan elbet bir gün gideceksiniz, elbet bu düzen yıkılacak, ve Elbet bu Milyonlarca Esnafın Ahirette iki eli yakanızda olacaktır. Bu Esnafın Sizde hakkı varsa Ben Şahsım adına söylüyorum HARAM olsun, bütün esnaf kardeşlerimizede söylüyorum, haklarınızı bunlara HELAL ETMEYİN.

Gelelim İktidar, Muhalefet temsilcileri, hatta bu ülkedeki bu Adaletsizliğe hak gaspını bilip

bildiği halde sessiz kalanlara…

Ben EYT sürecinde defalarca yazdım, REİS bu işe girme, zaten 6 yıl sonra EYT li kalmayacak, Hazır kabuk bağlamış yarayı tekrar kanatma, bunun bir getirisi olur ise 10 götürüsü olacak bunu göremiyormusunuz dedim.

EYT yi çıkarttılar, 2.4 mlyon kişiyi emekli yapınca, Bağkurlular doğal olarak bize neden yok bunlar 16 yıldır mağdursa biz 52 yıldır hemde kaç konuda mağduruz dediler şimdi milyonlarca esnafı karşılarına aldılar.

STAJ mağdurları 1.2 milyon, şimdi onlarda stajları sigorta başlangıcı olsun istiyor yapsa bütçe kaldırmaz diye yapamıyor, yapmaz ise yine milyonları karşısına aldı

Çırak eğitim madurları yaklaşık 700 bin onlarda istiyor, verse bütçe, vermese 700 bin düşman daha,

EYT yi çıkarttı, 99 yılı 8 eylül den sonra bir gün ile tam 17 yıl sonra emekli olacak milyonlarca kişi çıktı, şimdi onları karşısına aldı..

Diyeceğim oki, İktidar EYT yi çıkartmasa bunların hiçbirisi olmayacaktı, üstelik EYT bu iktidarın çıkartmış olduğu bir kanun değildi, kısaca, MUHALEFET DAHA İKTİDARA GELEMEDEN Devlete istedikleri zararı vermiş üstelik bunu ERDOĞAN ın eli ile yapmayı başarmıştı…

ŞURAYA DİKKAT,

Bu gün, muhalefet, BAĞKURLU STAJ MAĞDURU ÇIRAK MESLEK MAĞDURLARI ile alakalı sessiz kalmasının tek sebebi EYT nin kanunlaşmasını beklemesidir.

EYT Kanunlaştığında, meydanlara çıkarak bütün bunların hepsini size vereceğiz diyerek iktidara karşı kışkırtacaktır, ve yaklaşık bu kesim 7 milyonu geçer, Aileleri ile beraber en az 15 milyon oy demektir, bu seçmenin sadece iki milyonunun kendilerine çekerlerse % 4 yapar karşıya giderse bu %8 demektir.

Şimdi, ben bu mücadeleye başladığımda bana HAİN sen ne yapmak istiyorsun sen ne biçim REİS çisin diyenlere şunu sorarak bitirmek istiyorum..

BEYLERRRRR………..

Son üç ayda, EK GÖSTERGE 3600 ü

ASGARİ ÜCRETİ 8.500

Emekliye en az alana %54 zam

Kamudaki Taşören işçileri kadro

500 bin memur alımı

2. 3 milyon EYT li haklarını isterken Onlarada hain dedinizmi ?

Yani sizin deyiminizle, bu talepleri yapanlar HAİN Mİ ?

Eğer onlar hain değil ise ESNAF NEDEN HAİN oluyor?

Bu ülkede bu kadar kesim bu devletin çocuğuda Esnaf kimin çocuğu demezler mi?

Ne İstiyorsunuz Esnafta Çıkıp #OyMoyYok diye Tehdit mi Etsin?

Selam ve Dua İle

Onuncu Köyden/Cihat Komut.

Sakarya’nın son dakika haberlerini NetGaste’den takip edin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihat Komut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.

22

Bagkur Magduru? - Eline düşüncene sağlık helal olsun güzel yazı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 02:12
21

Kerem - Bakan bilgin açıkladı pirim eşitlemesi diye uyuttular esnafı helal olsun..!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 17:58
20

Lokman Tekinalp - Esnaf arkadaslar kusura bakmasın, Haklarını iktidarda aramasınlar onların haklarini arayacaklari yer esnaf odalaridir. Ben daha hicbir esnaf odasi başkaninin aciklamasını görmedim.

Esnaf dostlar anladiğim kadari ile esnaf odalari baskanlari tarafindan yıllardır uyutuluyorlarmıs

Kısaca suc esnaf odalarınındır. Nasıl bir tabir kullansam bilemiyorum ama yıllarca eanafı koyun gibi güdmüşler.

İşte bu nedenle sendikalar haklarını sürekli alırken hatta hakları olmayanı bile alırken milyonlarca eanafın baskanları sadece esnafdan aidat almışlar.

Gecmiş olsun çok üzğldüm.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 17:06
19

İbrahim Kasapoglu - Adam gibi esnafın bütün sorunlarını yazmışsın Palandöken baskanada bir iki kelimede yazsanız iyi olur başkanlık yapamıyor miy miy edip duruyor esnafın adına cumhur baskanina yalakalık yapmasına gerek yok bize sahip çıksın yada görevini bıraksın sesi az çıkıyor sesinin az çıkması esnafı resmen satması anlamına geliyor biraz adam olsun esnafın halini bilipte bizi satmasin ,,,,, esnaf sanatkarlar başkanı bu zamana kadar karnını sisirmekten başka ne yapmış şimdi başkanlığını göstermesi lazım yediği esnafların sırtından geçinip esnaffi satiyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 19:59
18

Erhan Köse - Çok ilginç bir analiz. Bu değerlendirmeler bir rapor halinde sayın cumhurbaşkanımıza sunulması gerekir. Ben bunları sayın cumhurbaşkanımızın bildiğine inanmak istemiyorum.

Fakat bunları esnaf odaları başkanlarının bilmemeleri imkansız. Bu nedenle diyorumki yıllarca asıl sorunun mübessibi esnaf odalarının bizzat kendileri.

Tabiiki burada eanafımızda suçlu bu zamana kadar akılları neredeymiş.

Taktire şayan bir analiz yazısı olmuş.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 18:55
17

Selim Koç - Yazıyı okurken defalarca bırakkmak istedim ama bırakamadım nihayet sonunu geyirenildim. Düşündüm yorumlasammı diye yazıyı dün oludum bu gün yorum yazıyorum. Ne diyeceğimi bilemiyorum bir gün düşündüm bu yazara ne desemde haksızsın diyenilsem. Bulamadım. Sadece şınu söylemek istyorum bir daha esnaf odalarına aidat vermem. Anladımki asıl bu odalar esnafın geleceğini gasp ediyorlarmış. Varsa hakkım haram zehir zıkkım olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 04:55
16

Baran - Gördüğüm odalar bu haksızlığı konuşmakdan korkuyor çünkü hükümet kimi işaret ederse o seçiliyor.Koltuğu korumak İçin hak aranırsa hükümete zarar verdini düşünüyor .O yüzden hak aramayanları defolun diliyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 22:03
15

Musa Atabek - Arkadaşlar kimse kusura bakmasın ama 50 yıldır esnaf bunu bilmiyormuydu ,Hadi onlar bilmiyordu ama esnaf odaları başkanlarının bilmemeleri imkansız. Burada suç en başta eanaf sonrada onların haklarını korumayan sadece koltuklarını düşünen odalarındır. Reisin ise suçu Önce Bağkurluların sorununu gidermeden eyt ye geçmesidir.

Tabiki reis şimdi bin pişman ama iş işten geçti. Artık ya hepsine verecek yada bu seçimi kaybedecek.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 15:47
14

Metin Sorgun - Hiçkimse esnafın sessizliğine aldanmasın esnaf bunun hesabını hem iktidardan hemde esnaf odalarından hem bu dğnyada hemde ahirette soracaktır

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 12:47
13

Mustafa - Tek kelimeyle harika herzaman yanındayız kardeşim esnaf korkmaz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 12:40
12

Naim - . Naim. Biz tescil mağduurları olarak sizler gibi güzel insanların. .makalerini okudukça. Yalnız olmadığımızı..anladım ne kadar kadar güzel özetlemişsiniz ne kadar teşekkür. Etsek .az

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 11:56
10

Mustafa - Çok güzel bir makale olmuş elinize yüreğinize sağlık saygılar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 11:07
09

Zeki Ay Küçük Esnaf - Kaleme alıp yazdıklarınızın hepsine katılıyorum imzamıda atarım . Kimseden de çekinmiyorum da korkmuyorumda esnafın güya haklarını koruyan kollayan odalar yada konfederasyonlar hepsi koltuk şaşa ve itibar heveslisi öyle olmasaydı eyt meclise sevkedildiğinde yeri göğü inletmeleri gerekiyordu gık bile diyemiyorlar TV de sosyal medyada esameleri görünmüyor oooh ne güzel hayat yan gel yat

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 22:13
08

Adalet - Cihat bey abartmıyorum yazınız rekorlar kitabına girecek bir yazı olmuş elinize emeğinize saglik

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 22:07
07

Adalet - Cihat bey ben ilkokul mezunu cahil bir vatandas olarak bagkurdaki pirim

esitsizligini ve adaletsizligi görebiliyorumda bizi yonetenlerin bu adaletsizligi gormemesi ayri bir soru isareti bu bagkur sisteminin dunyada ornegi varmıdır acaba aradaki fark 11 yil neredeyse 2 kişinin sigorta pirimi unutulan bir sey var bu Her sey den önce kul hakkıdır kul bu esitsizlik ve adaletsizligin ne dunyada nede benim yasadigim islamiyyette yeri var ama Allah büyük bir gün hepimiz için bu adaleti saglayacak

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 21:48
06

Hami Dizgin - Utandım. Bir SSK lı eytli olarak utandım. Yemin ediyorumki ben bu farklılıkları bilmiyordum. Hakkınızı helal edin. Çok üzüldüm

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 21:32
05

Adalet - Sayin cihat bey yazınızı okudum son zamanlarda okuduğum her harfine katıldığım en güzel en doğru ve en adaletli yazıydı sizi öncelikle tebrik ediyorum bu ulkede bagkur tercih degil mecburiyyet yillardir bu pirim adaletsizliginin cozulmemeside ayri bir soru isareti bagkurlu ciftci nin kucuk esnaf in haklarini koruyamayan savunmayan kim varsa onları allahima şikayet ediyorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 21:25
04

İbrahim E - Gercekten esnafin yillardir kanayan bütün sorunlarini cesurca dile getirmissiniz fevkalade bir yazi olmus kaleminize yüreğinize sağlik esas patlama esnaf bu eyt kanunundan esitlik ilkesi gereği yararlanmali adalet tecelli etmeli aksi halde hic bir esnaf hicbir vicdan sahibi tepkisiz kalmaz kalamaz patlar ve bu ciddi bir sosyal sorun haline gelir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 17:57
03

İsmail Mengen - Doğru lafa şapka çıkar ayakta alkışlıyorum

Emeğime yüreğine sağlık

Zahmet ettim hepsini okudum

Sizde zahmet edip hepsini okuyun

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 14:07
02

Nadir Ferforje Adana - En başından en sonuna kadar 2 defa okudum ve daha ne kadar okurum bilmiyorum ama duygularımızı bilmediğimiz konuları dile getirmiş olduğunuz için çok teşekkür ederiz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 13:41
01

Muhammet Dernekbaşı - Son Zamanlarda rastladığım en uzun ama en detay belkide en faydalı makalelerden birisi hatta birincisi diyebilirim. Dahası hayatımda bu kadar uzun okuduğum tek makale. Emeğinize sağlık hal vermemek için insanlıktan çıkmak gerekiyor doğrusu.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 21 Ocak 13:02