Kibiri küçümseme

Kibir, İnsanın kendini olduğundan çok büyük görmesi, diğer yönden de başkalarını ezmeye çalışmasıdır.

Kibir ruhumuzda biriken kirlerdir. Kibir gerçeğe, hakka boyun eğmeyip burnu havaya dikmektir.

İmam Buhari “ kendini övmek, kibirlenmek rüzgârla karın doyurmaya benzer” der.

Kibirli olmaya sebep olan şeyleri şöyle ifade etmek mümkündür. İlim, ibadet, soy, güzellik, güç- kuvvet, servet, makam-mevki, yakınların çokluğu vb.

Kur’an-ı Kerimde öncelikle Allaha ve ayetlerine daha sonra da peygamberlere ve nihayet insanlara karşı gösterilen kibirden bahsetmekte ve kötü akıbetleri gözler önüne serilmektedir.

Bu konuda ilk ve dikkat çekici örnek şeytanın kibiridir. Hani biz meleklere: "Adem'e secde edin!” Demiştik de İblis hariç hemen secde ettiler. O yüz çevirdi, direndi, kaçındı, kibirlendi ve kâfirlerden oldu.(Bakara Suresi, 34) buyurulur.

Ayette görüldüğü gibi Allaha karşı ilk kibirlenen varlık şeytandır. Şeytanı şeytanlaştıran şey; kendince bir üstünlük düşüncesi üreterek “iyi-kötü, eksik- mükemmel” ayrımına tabi tutmaya çalışmasıdır. Ateşten yaratılmayı topraktan yaratılmaya öncelemiş, böylelikle kendine üstünlük vermeye çalışmış, bunun sonucunda da Allah’ın kudretine kusur ve noksanlıklar yüklemeye yeltenmiştir. Sonuçta rabbine karşı isyan ve inkâr cüretini göstermiştir.

Bu ayetin günümüzde bize yansıması acaba nedir?

Bu ayet bize diyor ki, Allah’ın emirlerine karşı gelirseniz, yüz çevirirseniz, Allaha ve onun yarattığı diğer insanlara karşı kibirlenirseniz şeytanın yaptıklarını yapıyor, şeytanın ayak izlerini takip ediyorsunuz demektir ki sonuçta şeytan gibi küfre düşme tehlikesiyle karşı karşıyasınız demektir.

Bir başka ayette de “Ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler var ya; işte onlar ateş halkıdır ve orada daimi kalıcıdırlar.”(A’raf Suresi, 36) buyurulur. Burada ayetlere karşı kibirli olanların acıklı akıbetleri hatırlatılmaktadır.

Bir diğer ayet-i kerime ise ibadetlere karşı kibirli olanlardan bahsetmekte ve yine kötü sonuçları hatırlatılmaktadır. “Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, icabet edeyim, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakarak büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” (Mü’min Suresi, 60)

Rabbimiz Kur’anda kibir abidesi olarak Firavun ve Nemrut’u örnek göstermekte ve hangi devirde yaşarsa yaşasın, kibir bataklığına saplananları Firavun ve Nemrut olarak vasıflandırmaktadır.

Dinimiz İslam kılık kıyafetimizle, yürüyüşümüzle, tavır ve davranışımızla kibire düşmekten uzak kalmamızı istemektedir. “Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma. Çünkü sen (ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.” (İsra Suresi, 37)

Konumuz hakkında iki hadis-i şerifi hatırlatmakta fayda vardır;

Peygamberimiz “Allah kıyamet gününde 3 kişi ile konuşmaz ve onlara rahmet nazarıyla bakmaz.1) verdiği sadakayı başa kakan 2) malını yalan yeminle satan 3) elbisesiyle kibir yapıp bu şekilde dolaşan.

Diğer hadis te ise “size cehennem ehlini bildireyim mi? Bunlar kaba, cimri ve kibirlilerdir” buyurdu.

Ne kadar kibirlenirsek kibirlenelim sonumuzun kabir olduğunu unutmayalım.

Rabbim bu kötü sıfatları taşımaktan bizleri korusun inşallah. Amin

Gündemi yakından takip etmek için Sakarya’nın son dakika haber sitesi NetGaste’yi takip etmeye devam edin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Başiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.