Yaptıklarım boşa giderse

30-40 yıllık birikiminizin bir anda yok olduğunu düşünün. Nasıl bir travma yaşarsınız? Bundan daha dehşetli olanı ise dünya ve ahiret anlamında yaptıklarımızın hesap gününde hepsinin boşa gitmesidir.

Öyle bir şey yaparsınız ki daha önce yaptığınız iyi işleri de gölgede bırakır, değersizleştirir.

Kur'ân-ı Kerîm, müminlere yapmaları gerekenleri bildirdiği gibi uzak durmaları gerekenleri de haber vermektedir. Bunun neticesinde gerek dünyada gerekse ahirette elde edecekleri mükâfatları da ayrıntılı bir şekilde müjdelemektedir. Ancak bazı durumlarda yapılan iyi işlerin sanki hiç yapılmamış gibi bir hâle dönüştüğü, bunun da sebebinin kulların işlemiş olduğu birtakım olumsuz fiiller olduğu zikredilmektedir.

Acaba bu heba olma nasıl gerçekleşebilir;

1) Ameller dünyevi olur. Bundan dolayı da kıyamet gününde hiçbir fayda vermez.

2) Ameller uhrevi olur, fakat bu amellerin sahibi onlarla Allah'ın rızasını amaçlamamıştır.

3) Ameller salih olur, ama amel defterinde birçok kötü işler de bulunur. Kişi vefat ettiğinde, günah ve sevapları tartıldığında, kötü işler daha ağır gelir ve böylece yaptıkları iyi işler boşa gidebilir.

Ahirete varıldığında dünyada yaptıklarının boşa gideceği bildirilen özellikteki insanlar kimler?

Öncelikle Rabbimiz dünyada iken Allah’ı, ahireti ve ayetleri inkâr edenlerin yaptıklarının ahirete varınca boşa gideceğini bildirir:

Bunlar, Rablerinin ayetlerini ve O'na kavuşmayı inkar edenlerdir. Bu yüzden işleri boşa gitmiştir. Kıyamet günü Biz onlara değer vermeyeceğiz. Terazi kurmaya bile gerek görmeyiz.” (Kehf Suresi, 105)

Ayetlerimizi ve ahirete kavuşmayı yalan sayan kimselerin işleri boşa gitmiştir. Onlar işlediklerinin karşılığından başka bir şeyle mi cezalanırlar? (A’raf Suresi, 147)

Daha sonra ise Allah’a ortan koşan müşriklerin, dinden dönenlerin ve münafıkların dünyada yaptıklarının ahirette boşa gideceğini bildirir:

İşte bu, Allah'ın hidayetidir, kullarından dilediğini ona iletir. Eğer onlar da Allah'a ortak koşsalardı yapmakta oldukları amelleri elbette boşa giderdi. (En’am Suresi, 88)

İçinizden dininden dönüp kafir olarak ölen olursa, bunların işleri dünya ve ahirette boşa gitmiş olur. İşte cehennemlikler onlardır, onlar orada temellidirler. (Bakara Suresi, 217)

Diğer boşa gitme örneği de Allah’a ve Rasülüne itaat etmeyenler, Allah’ın Rasülüne saygısızlık yapanlar olarak nitelendirilir:

Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygamber'e itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın. (Muhammed Suresi, 33)

Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamber'in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber'e yüksek sesle bağırmayın; yoksa siz farkına varmadan amelleriniz boşa gidiverir. (Hucurat Suresi, 2)

Peygamberimizin sözünün üzerine söz söylememek, dediklerini kayıtsız ve şartsız kabul etmek, kendi fikirlerimizi peygamberimizin söz, fiil ve davranışlarından öne geçirmemek anlamlarına gelir.

Son olarak ta başa kakmak ve eziyet etmek suretiyle yapılan iyiliklerin boşa gideceği ifade edilir:

Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle, yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın. (Bakara Suresi, 264)

Son verdiğimiz üç ayet örneğinin “Ey iman edenler” diye başlaması çok manidar olsa gerektir. İman eden müminlerin yaptığı güzel işlerin de boşa gitmesi tehlikesi hatırlatılmaktadır.

Şimdi kendimize soralım? Bu sayılan kötü özelliklerden bir veya bir kaçı bende var mı yok mu? Yoksa ne âlâ! Ya varsa?

Sakarya Müftüsü 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Başiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.