• BIST 102.494
  • Altın 227,046
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0286
  • Sakarya 7 °C
  • Kocaeli 3 °C

İnovasyon kültürü ile ihracatçı firma sayısını artıracak

İnovasyon kültürü ile ihracatçı firma sayısını artıracak
ihracatçı firma sayısı artıracak

Sakarya TSO, inovasyon kültürü ile

ihracatçı firma sayısını artıracak

 

 

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, inovasyon kültürü ile ihracatçı firma sayısını artırmayı hedefliyor. Bu konuda çalışmalara başlayan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, ‘Sanayi Veri Tabanı Otomasyonu Projesi’ni şubat ayına kadar tamamlamayı planlıyor.

Konu ile ilgili olarak bilgiler veren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Mahmut Kösemusul, 2013 verilerine göre ihracattaki artışını sürdüren Sakarya’nın ihracatta ilk 5 içinde yer alması için yeni projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin 2012 yılında en fazla ihracat yapan 11’inci ili olan Sakarya’nın 2013 yılında da ihracatını artırdığına dikkat çeken Kösemusul, Ar-Ge ve inovasyon kültürünü tabana yayıp, ihracatçı firma sayısını da arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kösemusul, üzerinde çalıştıkları projeleri kısa sürede tamamlayıp Sakarya’yı daha aktif hale getirmeye çalıştıklarını da ifade ederek şunları söyledi. “Çok önemli ve kritik sorulara cevap vermemiz gerekir. Ekonomide belirlenen hedefler doğrultusunda Sakarya‘ya düşen pay nedir?, Sakarya’ya özgü potansiyeller nedir?, Bize ne getirir?, Bu hedef için, ne kadar girişimciye ve ihracatçıya ihtiyacımız var?, Ne kadar kaynağa ihtiyacımız var?, Gerekli olan alt yapıyı kimlerle ve ne şekilde düzenleyebiliriz?. Türkiye’nin değişim ve dönüşüm trendinde gereğini yerine getirmezsek, çalışmalarımız eksik kalacaktır dedik ve Sanayi Veri Tabanı Otomasyonu Projesi çalışmalarımıza başladık. Bizim derdimiz ticaret ve sanayi erbabımızın konumlarını günümüz şartlarında geliştirmek ve çağa ayak uydurmaktır.”.

 

ihracattaki yükseliş sürüyor

Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 10 ili arasında ihracatını en fazla artıran ilin Sakarya olduğunu da ifade eden Kösemusul şöyle devam etti: “Sakarya 2013 yılını 2 milyar 240 milyon dolar ihracatla tamamladı. 2012 yılı ilimiz toplam ihracat rakamı 1 milyar 784 milyon dolardı.  Buna göre geçen yılın toplam ihracatına oranla yıllık bazda % 26 oranında artış olmuştur. Diğer iller göz önüne alındığında 2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il % 26'lık artışla Sakarya olmuştur. Biz biliyoruz ki güçlü mali politikalar siyasi ve ekonomik yapıdaki istikrarın sürekliliği gerek ihracat gerek büyüme rakamlarının bir çıta daha yükselmesinde büyük etkendir. Markalaşan Türkiye ve markalaşan Sakarya için hep birlikte çalışmalıyız. ‘Dünya ekonomisi üzerinde yeni açılan pazarların anahtarı’ olan Türkiye’nin ve Sakarya’nın başarısı örnek olmalıdır. Her zaman dile getirdiğimiz gibi Sakarya’nın büyümesi Türkiye’nin büyümesidir. İstikrar içinde büyüyen ve gelişen bir Türkiye dileğiyle, ülkemizin benimsediği 2023 vizyonu çerçevesinde belirlediği hedefleri gerçekleştirme kararlılığıyla ilerlemesini arzuluyoruz. Bu doğrultuda Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak başlattığımız Sanayi Veri Tabanı Otomasyonu Projesi çalışmasını şubat ayında kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz. İmalat sanayi, ihracat, ithalat, gümrük, teşvik mevzuatı gibi birçok bürokratik işlemde, sanayi kuruluşu ile ilgili bilgilerin kapasite raporlarından elde edilmesi tercih edilmektedir ve her geçen gün kapasite raporlarının önemi daha da artmaktadır. Odamıza kayıtlı Kapasite Raporu yaptırmış firmaların bilgilerini içeren; gerek içerdiği bilgiler, gerekse güncelliği açısından sanayimizin teorik durumunu en geniş biçimde kullanıcılara sunmak amacıyla başlattığımız Sanayi Veri Tabanı Otomasyonu Projesi web sitemizde tüm bireysel / kurumsal kullanıcıların hizmetine sunulacaktır. Proje kapsamında hazırlanacak olan otomasyon sayesinde ilgili tüm kurum/kuruluş ve bireylere güncel ve doğru veri akışı sağlanabilecektir. Veriler ilimizin, bölgemizin hatta ülkemizin kalkınma planlarında kullanılır olacak ve tüm plan, projelere katkı sağlayarak değer yaratacaktır.”.

 

2014 bütçesi

Kösemusul, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2014 yılı bütçesinin 7,5 milyon lira olarak kabul edildiğini de ifade ederek, bu bütçenin gelir kısmının odanın mevcut üye yapısına, fiyat tarifesine ve 2014 yılında muhtemel iş yoğunluğu göz önüne alınarak hazırlandığını söyledi.

2013-2017 yılları arasında 4 yıllık çalışma dönemi süresince büyük bir sorumluluğu yüklendiklerine de dikkat çeken Kösemusul, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak hazırlık çalışmalarını tamamladıkları 2013-2017 yılları arasındaki süreci kapsayacak stratejik plan ile birlikte yapacakları çalışmaları sistematik bir şekilde somutlaştırdıklarını söyledi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelere en iyi hizmeti vermeye gayret ettiklerinin altını da çizen Kösemusul şöyle devam etti: “Hepimizin ideali ortaktır. 2023 ekonomik hedeflerimize ortak akılla ulaşabiliriz. Biz de oda olarak çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Geçtiğimiz günlerde imzalanan protokol ile iş dünyasına Avrupa kapıları açılmıştır. Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Egemen Bağış ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun gayretleri neticesinde Macaristan Büyükelçisi ile protokol imzaladık. Protokolle SATSO üyelerine Avrupa kapılarını açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mutabık kaldığımız yol haritası çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan üyelerimiz SATSO öncülüğünde Schengen Bölgesi’nde vizelerini kolaylıkla alabilecekler. Tüm üyelerimizle beraber Sakarya’mız için çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde de bu başarı inşallah artarak devam edecektir.”.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Net Gaste | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0264) 278 54 50 | Faks : (0264) 278 54 50 | Haber Scripti: CM Bilişim