Mahallede maç var

Bu talimat, 2021-2022 sezonu Anadolu Yıldızlar Ligi bünyesinde yapılacak olan “23 Nisan Futbol Turnuvası: Mahallede Maç Var” organizasyonuna ilişkin hüküm ve açıklamaları içerir.

GENEL AÇIKLAMALAR

Maçlar, Gençlik ve Spor Bakanlığınca öngörülen hükümlere, https://www.tff.org adresinde yayımlanan uluslararası oyun kurallarına ve yarışma talimatlarına uygun olarak yapılacaktır. Talimatta belirtilen şartları taşıyan her takım turnuvaya katılabilecektir.

Maçlar, Mahalli, Grup, Yarı Final ve Türkiye Birinciliği kademelerinde, kız ve/veya erkek takımları arasında yapılacaktır. Yarışmalara ait duyurular ve katılımcı listeleri, Gençlik ve Spor Bakanlığınca yayımlanacaktır. Tertip Komitesi olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde var olan İl Organizasyon Tertip Komiteleri ile birlikte ASKF temsilcisi ve FİT (Futbol İl Temsilcisi) görev yapacaktır. Organizasyonun her aşamasında İl Tertip Komitesi gerekli önlemleri alır. Müsabaka sonuçlarının tescil yetkisi, İl Tertip Komitesine aittir.

Doğum tarihleri:

Yaş Kategorisi

2009 – 2010 – 2011

Yarışmalara katılacak kız ve/veya erkek takımları 7 asil 4 yedek oyuncudan oluşacaktır.

Kafile listeleri, “Spor Kafileleri Seyahat Yönergesi” hükümlerine göre düzenlenecektir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı gerekli gördüğü takdirde, spor dalı talimatını ve yarışmalara dair diğer hususları değiştirmede yetkilidir.

Yukarıdaki hükümlere uygun şekilde kız ve/veya erkek takımları oluşturularak, EK-1’de yer alan başvuru formu ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine başvuru yapılacaktır.

Takımları futbol antrenörleri ve/veya beden eğitimi öğretmenleri çalıştırabilir.

Organizasyona katılacak tüm sporcular için EK-2’de yer alan veli izin belgesi ve beyan formunun doldurulması zorunludur.

Mahalli maçlar müsabaka sistemi: “tek maçlı eleminasyon sistemine” göre oynanacaktır. Müsabakaların berabere tamamlanması halinde, 5’er dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada eşitliğin bozulmaması halinde kazanan/tur atlayan takım penaltı vuruşları sonucunda belirlenir.

Mahalli maçlar, 14 Şubat – 08 Mart 2022 tarihleri arasında Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) İl Temsilcilikleri ve Futbol İl Temsilcilikleri (FİT) koordinasyonunda yapılacaktır.

Grup maçlarının başlamasına en fazla 5 gün kala, mahalli maçlar sonucunda 1. olan kız ve/veya erkek takımları belirlenecek ve illerini grup maçlarında temsil edeceklerdir.

8 grup merkezinde il birincilerinin katılımı ile grup maçları yapılacak ve ilk 3 sırada yer alan takımlar arasında yarı final maçları oynanacaktır.

Yarı finallerde ise gruplarında 1. ve 2. olan takımlar, Ankara’da finallere katılmaya hak kazanacaktır.

Şampiyonluk maçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oynanacaktır.

Grup maçlarına katılmaya hak kazanan takımların malzemeleri, harcırahları (yol, yemek, konaklama vb.) Anadolu Yıldızlar Ligi projesi kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından karşılanacaktır. Konaklama için grup ve yarı finallerde Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlar, finallerde ise TBMM’nin tahsis edeceği tesisler kullanılabilecektir.

Maçlar, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerince belirlenen halı sahalarda oynatılacaktır. Halı sahaların yetersiz olduğu durumlarda sentetik vb. uygun sahalar kullanılabilir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında maçlarda HES kodları kontrol edilecektir.

Grup maçları, yarı finaller ve finallerde tüm iş ve işlemler analig.gsb.gov.tr portalı üzerinden yürütülecek ve mahalli maçlar dahil katılan tüm sporcular için spor kart çıkarılacaktır.

Bu talimatta yer almayan hususlarda TFF oyun kuralları geçerli olacaktır.

MÜSABAKA TAKVİMİ

TBMM ve Gençlik ve Spor Bakanlığı internet sayfalarında, Bakanlığa bağlı il ve ilçe Müdürlüklerinde pano ve afişlerde ilan edilecektir.

MAHALLİ / GRUP / YARI FİNAL / FİNAL YARIŞMALARI

TARİH

Başvurular

Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine Ek-1 Belgesi ile yapılacaktır.

31 Ocak –11 Şubat 2022

Mahalli Yarışmalar

Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) İl Temsilcilikleri ve Futbol İl Temsilcilikleri (FİT) koordinasyonunda yapılacaktır.

14 Şubat – 08 Mart 2022

Grup Yarışmaları

Edirne

15-20 Mart 2022

Aydın

15-20 Mart 2022

Adana

15-20 Mart 2022

Aksaray

15-20 Mart 2022

Karabük

15-20 Mart 2022

Trabzon

15-20 Mart 2022

Elazığ

15-20 Mart 2022

Adıyaman

15-20 Mart 2022

Yarı Final

Bursa

30 Mart-03 Nisan 2022

Antalya

30 Mart-03 Nisan 2022

Trabzon

30 Mart-03 Nisan 2022

Erzurum

30 Mart-03 Nisan 2022

Final

Ankara/TBMM

18-22 Nisan 2022

GRUP HARİTASI VE MAÇLARIN BÖLGESEL DAĞILIMI

GRUP MAÇLARI, Harita işaret anahtarında gösterilen bölge illeri arasında,

YARI FİNAL MAÇLARI,

Marmara, Ege (1. Yarı Final Grubu)

Akdeniz ve İç Anadolu (2. Yarı Final Grubu)

Karadeniz (1), Karadeniz (2) (3. Yarı Final Grubu)

Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu (4. Yarı Final Grubu)

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI ise yarı final gruplarında 1. ve 2. olan takımlar arasında Ankara’da oynanacaktır.

word-belgesi-59463-44b3b9a26878458acabf883d286fb98d_html_59c5be9b23716947.gif

TEKNİK TOPLANTI

Teknik toplantı, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından oluşturulacak tertip komitesince maçlardan bir gün öncesinde yapılır. Toplantıya tertip komitesi, kafile idarecisi ve/veya antrenörü ile temsilen bir hakem katılır. Teknik toplantıya katılmayan antrenör ve/veya kafile başkanlarının tertip komitesine yazılı olarak sunulmuş geçerli mazeretleri olmaması halinde, takımlar/sporcular müsabakalara alınmayacaktır.

Toplantıda mahalli maçlar için eleminasyon sistemine göre; grup, yarı final ve Türkiye şampiyonası maçları için ise tek devreli lig usulüne göre sıralama kura çekimi yapılarak maç programı belirlenir.

ÖDÜLLER

Grup ve yarı final maçlarında bir üst gruba katılmaya hak kazanan takımların sporcularına madalya verilir. Türkiye Şampiyonasında verilecek kupa, madalya ve başarı belgesi, TBMM ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilecektir. TBMM tarafından birinci olan takım oyuncularına tablet, ikinci olan takım oyuncularına elektrikli scooter, üçüncü takım oyuncularına drone hediye edilecektir.

HAKEM, GÖZLEMCİ, TEMSİLCİ VE DİĞER PERSONEL GÖREVLENDİRMELERİ

Mahalli, grup, yarı final ve Türkiye şampiyonası maçlarında; hakem, gözlemci ve ihtiyaç duyulacak diğer personel, öncelikli olarak ilinden, gerekli hallerde ise Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yakın illerden görevlendirilir ve yolluk/yevmiyeleri ile görev ücretleri, maçların düzenlendiği Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerince ilgili mevzuata göre ödenir.

Maçları gözlemlemek ve raporlamak üzere TBMM, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temsilci görevlendirilebilir ve yolluk/yevmiyeleri görevlendirmeyi yapan kurum tarafından ödenir.

DİSİPLİN İŞLEMLERİ VE İTİRAZLAR

a) Yarışmalarda spor ahlakına ve disiplin kurallarına aykırı fiil ve davranışların işlenmesi halinde, “Spor Disiplin Yönetmeliği”, TFF Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı hükümleri gereğince, Grup, Yarı Final ve Türkiye Birinciliği yarışmalarında meydana gelen disiplin ihlalleri hakkında karar verme görev ve yetkisi, yarışmanın düzenlendiği ilin İl Spor Disiplin Kuruluna ait olacaktır.

b) Tertip Komitesi olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde var olan İl Organizasyon Tertip Komiteleri ile birlikte Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) İl Temsilcisi ve Futbol İl Temsilcisi (FİT) görev yapacaktır. Organizasyonun her aşamasında İl Tertip Komitesi gerekli önlemleri alır. Müsabaka sonuçlarının tescil yetkisi İl Tertip Komitesine aittir.

c) İtirazlar, İl Tertip Komitesine yapılır. İtirazların değerlendirmeye alınabilmesi için organizasyonu düzenleyen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün hesabına 400,00 TL ücret yatırılır ya da İl Tertip Komitesine tutanak karşılığı elden verilir.

d) İtirazlara yönelik İl Tertip Komitesinin verdiği kararlar kesin olacaktır.

ANKARA - TBMM ETKİNLİKLERİ

TBMM Başkanının Şampiyon olan takımı kabulü.

Şampiyon olan takım ile Milletvekili takımı arasında TBMM spor tesislerinde gösteri maçı yapılması ve günün anısına ithafen TBMM tarafından hediyelerin takdimi.

Finale kalan tüm takımlara rehber eşliğinde TBMM gezisi düzenlenmesi.

Meclis TV’nin yayın akışı programına uygun olması durumunda final maçlarının canlı yayınlanması.

OYUN KURALLARI

 Kural 1

Oyun Alanı:

Halı saha veya sentetik saha

Kural 2

Top:

4 numara

Kural 3

Kadro, Oyuncu ve Oyuncu Değişikliği Sayısı:

* Kadro; takımlar en fazla 11 öğrenci sporcudan oluşur.

* Oyuncu sayısı:7

* Yedek oyuncu sayısı: 4

* Oyuncu değişiklik sayısı: 4

* Oyuncu değiştirmeler, oyuncu değiştirme kurallarına uygun olarak, hakem kontrolünde yapılacaktır. Oyundan alınan oyuncu tekrar oyuna giremeyecektir.

Kural 4

Oyuncu Giysi ve Gereçleri:

Forma (kaleci farklı renk giysi giyer), çorap, şort, tekmelik, futbol ayakkabısı.

Kural 5

Hakem:

Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanan 1 hakem ve yardımcıları tarafından yönetilir.

Kural 6

Oyun Süresi:

Yarışmalar; 20’şer dakikalık iki eşit devreden oluşur.

Devre arası ise 5 dakikadır.

Kural 7

Mesafeler:

Halı saha baraj ve penaltı mesafeleri

Kural 8

Ceza Alanı:

Halı sahaya uygun ceza sahası ölçüleri

Kural 9

Kale Ölçüleri:

Halı saha kale ölçüleri

Kural 10

Ofsayt:

Uygulanmayacaktır.

Kural 11

Kart Cezaları:

TFF tarafından yarışmalarda uygulanan sarı ve kırmızı kart uygulaması geçerli olacaktır.

Kural 12

Tesis:

Halı saha veya sentetik saha

Kural 13

Lisans:

Tüm katılımcılar için Spor Kart düzenlenecektir.

Grup, Yarı Final ve Türkiye Şampiyonaları, Tek devreli lig usulünce oynanacak olup finalde eşitlik olması durumunda aşağıdaki hususlara göre sıralama yapılacaktır:

A) 2 (iki) takımın puanlarının eşitliği durumunda sıralama;

a) Öncelikle bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları yarışmalardaki puan üstünlüğüne bakılır.

b) İki takım arasında puan üstünlüğü yok ise hükmen yenilgisi olmayan takım üste yer alır.

c) Kendi aralarında yaptıkları yarışmalarda puan eşitliği var ise (Yarışma beraberlikle sonuçlanmış ise), kendi aralarında yaptıkları yarışmadan sonra atılan penaltı atışları sonucunda üstün olan takım üstte yer alır.

3 (üç) ve daha fazla takımın puanlarının eşitliği durumunda sıralama;

Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.).

Öncelikle puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

Puan cetvelinde puan eşitliği varsa (a bendinde belirtilen gol averajına bakılır (Müsabaka sonunda takımların kullandıkları penaltılar averaja dâhil edilmez).

Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.

Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

Yukarıdaki bütün ihtimallere rağmen eşitlik devam ediyor ise takımlar kura ile derecelendirilir (Takımların isimleri kâğıda yazılarak kapatılır ve bir kabın içine konularak tertip komitesi başkanı tarafından kura çekilir.).

EK-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…………… GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ

23 NİSAN FUTBOL TURNUVASI: MAHALLEDE MAÇ VAR MÜSABAKA İSİM LİSTESİ

 

 

 

 

Kulübün/

Takımın İsmi

 

İli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ASIL TAKIMDA BULUNAN OYUNCULAR

S.NO

ADI SOYADI

DOĞUM TARİHİ

HES KODU

 

 

1

 

 

 

 

 2

 

 

 

 

 3

 

 

 

 

 4

 

 

 

 

 5

 

 

 

 

 6

 

 

 

 

 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S.NO

ADI SOYADI

DOĞUM TARİHİ

HES KODU

 

 

YEDEK OYUNCULAR

1

 

 

 

 

 2

 

 

 

 

 3

 

 

 

 

 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAKIM

Kaptanın Adı Soyadı

 

 

 

Forma ve Şort Rengi

 

 

 

Antrenör ve/veya Beden Eğitimi Öğretmeni Adı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EK-2

VELİ İZİN BELGESİ ve BEYAN FORMU

ORGANİZASYONUN

Adı

Yeri

Tarihi

SPORCUNUN

TC Kimlik No

Adı ve Soyadı

İrtibat Telefonu

VELİSİNİN (VASİSİ) (1)

Adı Soyadı

TC Kimlik No

İrtibat Telefonu

Yakınlık Derecesi

Velisi (Vasisi) olarak oğlumun/kızımın;

Velayetim altında bulunduğunu ve reşit olana kadar adına her türlü işlem yapma haklarının tarafıma ait olduğunu,

Katılacağı resmi müsabakalara ait yönerge ve talimatlarının bütün hükümleri hakkında bilgi sahibi olduğunu,

Yönerge ve talimatların taraflara yüklediği vecibeleri eksiksiz yerine getireceğini, TFF’nin “Müsabakalarda Uygulanacak Covıd-19 Tedbirlerine İlişkin Talimat” hükümlerine riayet edeceğine,

Velisi (Vasisi) bulunduğum yukarıda açık kimlik bilgileri yazılı oğlumun/kızımın belirtilen organizasyona katılımı için kafile ile beraber seyahat etmesine izin veriyorum.

4. Çocuğumun sağlık yönünden beden eğitim ve spor faaliyeti yapmasına engel bir hali bulunmamaktadır. 23 NİSAN FUTBOL TURNUVASI: MAHALLEDE MAÇ VAR faaliyetine katılmasını istiyor ve belirtilen şartları kabul ediyorum.

Velisi (Vasisi)

(Adı Soyadı ve İmza) (2)

Yukarıda açık kimliği yazılı sporcuya ait veli izin belgesi sporcunun velisi (vasisi) tarafından huzurumuzda imzalanmış ve kimlik kontrolü yapılmıştır.

HUZURUNDA İMZA ATILAN GÖREVLİNİN;

Adı Soyadı

(Adı Soyadı ve İmza) (2)

Kurumu / Görevi (3)

/

Tarih

1 Sporcunun vasisi tarafından imzalanması halinde vasi belgesinin fotokopisi eklenecektir.

2 Elle yazılacak ve ıslak imza olacaktır.

3 Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri tarafından yetkilendirilmiş kişiler.

23 Nisan Futbol Turnuvası: Mahallede Maç Var Talimatı Sayfa 10

09 Şub 2022 - 11:17 Sakarya/ Adapazari- Sporgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.