SAÜ'de,120. Yılında İlahiyat ve İslami İlimler Çalıştayı

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi tarafından 120. Yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Çalıştayı düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Çalıştay Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bostancının koordinesinde Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü tarafından konseyin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaşın açılış konuşmalarını yaptığı çalıştay iki oturum hâlinde gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ilahiyat fakültelerinin Kuran ve sünnet çizgisinde en güzel şekilde din eğitimi vermeye ilim üretmeye yönelik büyük çalışmalar yaptığını ifade etti. Diyanet İşleri Başkanlığının DİB ilahiyat ve İslami ilimler fakülteleri ile işbirliğine büyük önem verdiğini belirten Prof. Erbaş Hamdolsun ilahiyat ve İslami ilimler fakülteleriyle önemli imkânlara sahibiz. Bu imkânları iyi değerlendirmek adına ortak çalışmaları geliştirmeli ve güçlendirmeliyiz dedi.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da konuşmasında Türkiyede din eğitimi ve öğretimi faaliyetlerini yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı ilahiyat fakülteleri ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olmak üzere üç kurum olduğunu belirterek Bu kurumlar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ülkemizdeki din eğitimin kalitesine doğrudan etki edecektir dedi.

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş da yaptığı açılış konuşmasında İlahiyat ve İslami ilimler fakülteleri ülkemizde en yüksek seviyede din eğitimi veren kurumlardır. İlahiyat ve İslami ilimler fakültelerimiz sadece DİB ve MEBnın insan kaynaklarına hizmet etmemekte aynı zamanda araştırma yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yürütmekte sahih İslam anlayışına katkıda bulunmak adına ciddi eserler telif etmektedir. Milletimizin din ve kültür hayatının şekillenmesinde ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerimizin büyük katkısı vardır dedi.

İki oturum hâlinde gerçekleştirilen çalıştayın ilk oturumunun başkanlığını Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman yaptı. Bu oturumun ilk tebliği Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz tarafından Osmanlıdan Günümüze İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin Tarihi başlığıyla sunuldu. 1900den günümüze fakültelerin geçirdiği değişimlerin özetlendiği tebliğ Prof. Dr. Cağfer Karadaş Prof. Dr. M. Şevki Aydın ve Prof. Dr. Mithat Eser tarafından müzakere edildi.

İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin Toplumun Dini Hayatındaki Yeri başlıklı tebliğ ise Prof. Dr. İhsan Çapçıoğlu tarafından sunuldu. Sorunların ya da ihtiyaçların doğru ve sağlıklı dini bilgilerle karşılanmadığında ihtiyaç sahiplerinin bu ihtiyaçlarını ulaşabildikleri en kolay şekilde çözme yoluna gittiğinin ifade edildiği tebliğde fakültelerin mevcut ve muhtemel işlevleri üzerinde duruldu. Tebliğin müzakeresi Prof. Dr. Vejdi Bilgin Prof. Dr. Atilla Arkan ve Prof. Dr. Şehmus Demir tarafından yapıldı.

Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polatın başkanlığını yaptığı ikinci oturumda İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin İlmi Hayattaki Yeri başlıklı tebliğ Prof. Dr. İlyas Çelebi tarafından sunuldu. Çelebi tebliğinde ilahiyat fakültelerinde bugüne kadar yapılan lisansüstü tez sayıları ilahiyatçılar tarafından üretilen kitap ve makale sayıları gibi konularda istatistiki bilgiler verdi. İlahiyat fakülteleri öğretim elemanları tarafından 1949dan bugüne kadar 72 bin 172 makale yayınlandığını söyleyen Prof. Çelebi dergi parkta 450 bin civarında kayıtlı makale olduğu göz önünde bulundurulduğunda bunun çok önemli bir sayı olduğunu ifade etti. Tebliğ Prof. Dr. H. Mehmet Günay Prof. Dr. Adnan Demircan ve Prof. Dr. Celal Türer tarafından müzakere edildi.

Oturumun İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerindeki Yapısal Sorunlar başlığını taşıyan ikinci tebliği Prof. Dr. Halit Çalış tarafından sunuldu. Çalışın mevcut sorunlar ve çözüm yollarına dair görüşlerini ifade ettiği tebliğini Prof. Dr. Ali Osman Kurt Prof. Dr. Ömer Dumlu ve Doç. Dr. Muhammet Abay müzakere etti.

Oturumun ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli tarafından çalıştayın 18 maddelik sonuç bildirisi okundu. Baş tarafında fakültelerin geçirdiği serencamın özetlendiği bildiride ilahiyat fakültelerinde İslam dininin öğretildiği dini yorumda tekelci olmadığı üniversite dışı ilmi çalışmaların yok sayılmadığı sivil dini grupların varlığının reddedilmediği ancak ilahiyat fakültelerinin hiçbir grubun kontrolünde olmaması gerektiği bireysel görüşlerin genelleştirilerek fakülteler hakkında negatif algı oluşturulmasının doğru olmadığı gibi hususlar ifade edildi.

Çalıştayın kapanışında konuşan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bostancı da çalıştaya katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaşa Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaza rektörlere dekanlara tebliğ ve müzakereleri ile çalıştaya katkı veren akademisyenlere izleyenlere yayını gerçekleştiren SAÜ İletişim Koordinatörlüğü ekibine ve çalıştayın SAÜ stüdyosundan TV yayını kalitesinde yayınlanmasına imkan tanıyan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşana Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi adına teşekkür ederek çalıştayı sonlandırdı.

--

------------------------------------------------------------------------------------------------------ SAKARYA ÜNIVERSITESI İLETIŞIM KOORDINATÖRLÜĞÜ BASIN OFISI

basin@sakarya.edu.tr

https://twitter.com/sakaryauni

Bu elektronik posta ve ekindeki tüm dosyalar sadece gönderen tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek veya tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız kopyalamanız yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir. Sakarya Üniversitesi bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve Sakarya Üniversitesinin görüşlerini yansıtmayabilir.

This e-mail and any attachments may contain confidential and privileged information. If you are not the intended recipientplease notify the sender immediately by return e-mail delete this e-mail and destroy any copies. Any dissemination or use of this information by a person other than the intended recipient is unauthorized and may be illegal. Sakarya University makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message. The opinions expressed in this message belong to sender alone and may not necessarily reflect the opinions of Sakarya University.

23 Ara 2020 - 11:51 Sakarya/ Serdivan- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'da koronavirüs (Covid-19) denetimlerini nasıl buluyorsunuz?