SAÜ’den TÜBİTAK Alan Bazında Yetkinlik başarısı

Sakarya Üniversitesi TÜBİTAKın 2020 Alan Bazında Yetkinlik Analizi Raporunda Bilgi Güvenliği ile Enerji Depolama alanlarında Türkiyede ilk 3e Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojileri Metaller ve Alaşımlar Elektronik Donanım ile İçten Yanmalı Motor Teknolojileri alanlarında ise ilk 5e girdi.

Haber albümü için resme tıklayın

TÜBİTAK Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporunu yayımladı. Üniversitelerin teknoloji alt alanları bazında araştırma performanslarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilebilmesini sağlayan rapor bir üniversitenin kendi bünyesinde araştırma faaliyeti yürüttüğü tüm teknoloji alt alanlarından hangilerinde daha yetkin olduğunun analiz edilebilmesine olanak veriyor.

SAÜ IKI ALANDA ILK 3E DÖRT ALANDA ISE ILK 5E GIRDI

SAÜ 2020 Alan Bazında Yetkinlik Analizi Raporunda Bilgi ve İletişim Teknolojileri ana başlığında Bilgi Güvenliği ile Enerji ana başlığında Enerji Depolama alanlarında Türkiye genelinde ilk 3 sırada Otomotiv ana başlığında Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojileri ile İçten Yanmalı Motor Teknolojileri başlıklı iki alanda Malzeme ana başlığında Metaller ve Alaşımlar ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri ana başlığında Elektronik Donanım alanlarında ilk 5te yer aldı.

19 ALANLA ÖNDE GELEN ÜNIVERSITELERDEN BIRISI OLDU

Sakarya Üniversitesi değerlendirme metotlarına göre 4 gruba ayrılan alanlar ele alındığında hacim ve kalite açısından birinci bölge olarak değerlendiren ilk basamakta ise 19 alanla önde gelen üniversitelerden biri oldu.

TÜBİTAK tarafından 131 alt araştırma alanına Türkiyenin çeşitli politika belgelerinde yer bulan güncel ülke ihtiyaçları ve güvenliği açısından kritik alanlar ile üniversitelerin eğitim alanları dikkate alınarak yapılan çalışmada yüzde 40 oranında hacim ve yüzde 60 oranında kalite göstergeleri temelinde değerlendirmeye gidildi. Güncel yetkinlik analizi çalışması kapsamında yayın ve atıflarla ilişkili veriler için 2014-2018 projelere ilişkin veriler için 2014-2019 dönemi baz alınarak 2014 yılı ve öncesinde kurulmuş olan 160 üniversite değerlendirmeye alındı.

SAÜNÜN GELECEK POLITIKALARI GÖRÜŞÜLDÜ

Rapora ilişkin SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve rektör yardımcılarının yönetiminde üniversitenin fakülte dekanları bölüm başkanları ve anabilim dalı başkanlarının katılımı ile üç oturumda gerçekleşen online değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının üçüncü oturumunda rapor kapsamında Sakarya Üniversitesinin en güçlü olduğu ve geliştirilmeye açık alanlar ile zayıf alanları üzerinde değerlendirmeler yapılarak üniversitenin gelecek politikaları masaya yatırıldı. SAÜnün lider olduğu alanlarda ülke ve bölgeye katkıları ile kabiliyetlerini nasıl arttıracağı 2nci 3üncü ve 4üncü basamakta olan alanlarının disiplinler arası çalışmalar ile nasıl geliştirileceği konusunda stratejiler ve planlar tartışılarak proaktif politikalar oluşturulması gerektiği belirtildi.

Bu bağlamda Bilimsel Araştırma Proje desteklerinde yapılacak yenilikler SAÜ Atama ve Yükseltme Ölçütlerinde yapılacak iyileştirmeler de ele alınarak üniversitenin tüm birimlerinin görüşleri doğrultusunda Türkiyenin ve gelecek SAÜ hedeflerine ortak yürüme gerekliliği konusunda tüm üniversite yöneticilerinin hemfikir olduğu görüldü.

03 Ara 2020 - 15:12 Sakarya/ Serdivan- Bilim & Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'da koronavirüs (Covid-19) denetimlerini nasıl buluyorsunuz?