MÜSİAD Başkanı Filizfidanoğlu TÜİK verilerini olumlu buldu

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Temmuz-Eylül dönemini kapsayan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla GSYH verilerini açıkladı. Bu veriler doğrultusunda Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 67 büyüdü. MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu konuya ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı  İsmail Filizfidanoğlu'nu açıklamaşı şu şekilde:

Covid-19 salgını öncesinde 2020 yılı genelinde yüzde 35 oranında büyümesi beklenen küresel ekonominin güncel tahminlere göre bu dönemde yüzde 45 - 50 bandında küçüleceği tahmin ediliyor. Nitekim pandeminin ekonomik anlamda bedelini yılın ikinci çeyreğinde ağır bir şekilde ödeyen küresel sistemin öncü ülkeleri yılın üçüncü çeyreğinde de daralmalarını sürdürmüştü.

Söz gelimi bu dönemde İngiltere ekonomisi yüzde 96 Japonya ekonomisi yüzde 58 Avro Bölgesi yüzde 44 Almanya ekonomisi yüzde 40 ve ABD ekonomisi yüzde 29 oranında küçülmüş yüzde 49 oranında büyüyen Çin ekonomisi dışarıda bırakıldığında bütün G20 ülkelerinin negatif seyri dikkat çekmişti.

Bu bağlamda değerlendirildiğinde yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 67 oranında büyümüş olması yalnızca gelişmekte olan ülkeler arasında değil gelişmiş ülkelerin ekonomi performansından bile pozitif olarak ayrıştığımıza işaret etmektedir. Böylece yılın üçüncü çeyreğinde G20 ülkeleri arasında en başarılı büyüme performansını sergileyen ülke Türkiye olmuştur.

Bu dönemde yüzde 92 oranında genişleyerek büyümeye ciddi bir katkı sağlayan iç tüketimin yanında yüzde 225 oranında artış kaydeden yatırımların da iki çeyrek aradan sonra güçlü bir şekilde yeniden pozitife dönmüş olması Türkiye ekonomisinde toparlanma sürecinin hızını belirleyen temel faktörlerin başında gelmiştir. Salgın sürecinden oldukça olumsuz etkilenen dış ticaretin daraltıcı etkisiyle yüzde 224 oranında azalan mal ve hizmet ihracatının ise yılın son çeyreği itibariyle pozitife döneceğine inanıyoruz.

Son yıllarda bilhassa hizmetler sektöründe göstermiş olduğumuz atılıma karşın imalat sanayii Türkiye ekonomisi için önemini muhafaza etmektedir. Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8 oranında genişleyen sanayi sektörü içerisinde yüzde 93 oranında genişleyen imalat sanayiinde ülkemiz için mevcut üretiminin ölçeği Covid-19 sonrası dönem için bir rekabet avantajı olacaktır. Bu dönemde sanayi sektörünün yanında hizmetler tarım ve inşaat sektörünün büyümelerini sürdürmesi 67 puanlık büyümenin tabana yayıldığına işaret etmesi bakımından memnuniyet vermektedir.

Böylece yılın ilk üç çeyreğinde ortalama olarak yüzde 04 büyüyen Türkiye ekonomisi YEP kapsamında hedeflenen 03 puanlık yılsonu büyüme hedefine bir adım daha yaklaşmıştır. Pandemi süreciyle birlikte uluslararası kuruluşların ciddi bir daralma öngörüsünde bulunduğu Türkiye ekonomisinin yeniden pozitif büyüme patikasına girmesi bilhassa 2021 ve sonrası dönem için reel sektör adına ciddi bir motivasyon anlamına gelmektedir.

Bu bağlamda MÜSİAD olarak yeni dönem olarak ifade edebileceğimiz önümüzdeki bu süreçte birbiriyle uyumlu para ve maliye politikalarıyla ekonominin yeniden güçlü büyüme dönemine gireceğini üretim-ticaret-yatırım üçgeninde göstermiş olduğumuz çabanın üzerine çıkarak ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir şekilde devam etmesini sağlayacak uluslararası rekabet gücüne ulaşacağımıza inanıyoruz.

30 Kas 2020 - 14:41 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Sakarya'nın En Başarılı Belediye Başkanı Kim?