​Azerbaycan Kökenli Profesör: Türkiye’ye Minnettarız

Azerbaycan-Ermeni arasında yaşanan cephe savaşında Türkiye’den sağlanan kamuoyu desteğinin Azerbaycan’da özgüven artışı sağladığını belirten Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Bu kamuoyu desteği, vatan topraklarının kurtarılması için çok önemli manevi destek oluşturmaktadır, Türkiye’ye minnettarız” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Azerbaycan Kökenli Türk Profesör Ebulfez Süleymanlı Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan cephe savaşı ve Türkiye kamuoyunun desteğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AZERBAYCAN MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KULLANIYOR

Ermenistanın 1990lı yıllardan bu yana dış güçlerin doğrudan yardımıyla Azerbaycanın Karabağ ve yedi başka bölgesini işgal ederek bilinçli ve sistematik etnik temizlik ve eşine zor rastlanan vahşet ve soykırım faaliyeti yürütmeye başladığını belirten Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı Bu tarihten sonra fiilen Azerbaycan Türk topraklarının yüzde 20si Ermeni güçlerinin eline geçmiştir. Resmi rakamlara göre 1 milyondan fazla sivil Azerbaycan Türkü yuvasından ve tarihi vatanından edilmiştir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Ermenistan yönetiminin işgalci olduğunu tasdik eden dört kararına rağmen işgal devleti uluslararası hukuki bağlayıcılığı olduğu halde uymadığı gibi son 27 yıl işgal döneminde sürekli olarak Azerbaycan sınırında Türk topraklarına pervasızca ateş açarak tacizde bulunmuş birtakım güçlerden destek alarak Azerbaycanın sivil yerleşim bölgelerine saldırmaya başlamıştır. 27 Eylül 2020 tarihi sabah saatlerinde yine böyle bir saldırı sonrasında uluslararası hukuka uygun olarak meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan devleti istikrarlı ve akılcı bir askeri harekat yürütmektedir dedi.

TÜRKIYEDEN KARDEŞ AZERBAYCANA MANEVI DESTEK

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı aradan geçen iki günlük süre zarfında Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk kamuoyunun her konuda olduğu gibi Azerbaycanın işgal edilmiş toprakları ve Karabağ meselesinde de kardeş Azerbaycanın yanında olduğunun vurgulandığına dikkat çekti.

DEVLETIN TÜM KURUMLARINDAN DESTEK VERILDI

Bu süreçte Türkiyeden Azerbaycana Karabağ ve işgal altında olan diğer bölgelerinin kurtarılması yönünde kayıtsız şartsız çok büyük bir destek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı şunları söyledi:

Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm üst düzey yetkilileri tarafından Azerbaycan bu sorunların çözümü konusunda nasıl arzu ederse biz de o şekilde Azerbaycanın yanında olmaya hazırız şeklinde açıklamalar yapılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin resmi hesabından AK Parti CHP MHP ve İyi Partinin uluslararası kamuoyunun bir numaralı gündem maddesi olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma hakkında ortak bildiri yayımlanmış Ermenistanın bölgedeki barışın önündeki en büyük engel olduğu vurgulanarak uluslararası kamuoyunun sorunun çözümü noktasında adım atması ve işgalci Ermenistanın verdiği zararlardan ötürü Azerbaycana destek vermesi gerektiği kaydedilmiştir.

SIVIL TOPLUM KURULUŞLARINDAN DESTEK

Türkiyenin en önde gelen sivil toplum kuruluşlarının Azerbaycanın yanında olduğunu belirten sloganlar ve mesajlarla Azerbaycanı desteklediğini kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı birçok üniversite senatosunun da Ermenistanın Azerbaycan sivil yerleşim birimlerini ve askerlerini hedef alan saldırısını şiddetle kınadığını dost ve kardeş ülke Azerbaycana destek mesajı verdiğini ifade etti.

MEDYA DESTEĞI ÖNEMLI

Kamuoyunu bilgilendirme görevi olan medyanın savaş dönemlerinde kilit rol oynadığını hatırlatan Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı Medyanın gündemi aynı zamanda kamuoyu gündemidir ve ekonomik siyasi sosyal elitlerin yanı sıra okuyucunun da kararlarını doğrudan etkiler. Kuşkusuz medyanın halk üzerindeki etkisi özellikle savaş ve kriz hallerinde belirgin hale gelmektedir. Hatta medya savaşın öncesinde ve sonrasında belirleyicidir. Bu bakımdan ana akım Türk medyasının askeri operasyonların başından itibaren muhabirlerini sıcak çatışma bölgesine göndererek canlı bağlantılarla savaş alanlarındaki gelişmeleri hem Türk hem de dünya kamuoyuna kısa bir süre içinde duyurmak suretiyle Azerbaycanın haklı davasının dünya kamuoyuna duyurulmasında çok büyük katkı sağlamış bulunmaktadır. Öte yandan televizyon kanallarında açık oturumlarda konunun uzmanları tarafından enine boyuna ele alınması köşe yazarlarının yorumları reytingi yüksek programlarda sunucuların destek mesajları Azerbaycanın hak davasına ışık tutması açısından önem taşımaktadır dedi.

SOSYAL MEDYADA ÇIĞ GIBI DESTEK

Desteğin diğer bir ayağını sosyal medyanın oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı Hiç kuşkusuz sosyal medya günümüzde çatışma dönemlerinde en etkili propaganda araçlarından biri haline gelmiştir. Sosyal medya ile birlikte propaganda faaliyetleri farklı bir boyut kazanmıştır. Bu bağlamda savaşın ilk saatlerinden itibaren Türk aydınların kültür ve sanat dünyasının ünlü isimlerin spor kulüplerinin ve sporcuların yapmış olduğu destek paylaşımları çok fazla takipçileri olan Azerbaycan halkına büyük moral sağlamış böylece Türk halkının her daim Azerbaycanın yanında olduğu mesajı iletilmeye çalışılmıştır. Öte yandan sayıları binleri bulan Türk sosyal medya kullanıcılarının profil resimlerini Azerbaycan bayrağı yapması ve ya Azerbaycan-Türkiye kardeşliğini simgeleyen görsel öğelerin paylaşılması ciddi bir manevi destek niteliğindedir diye konuştu.

Ermenistanın Rusya ABD ve Avrupa Birliği gibi Batılı güçlere dayanarak Azerbaycan toprakları üzerinde siyasi ve askeri anlamda ifa ettiği baskıcı ve yıkıcı sürecin somutlaştığı bir dönemden geçildiğini belirten Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı Azerbaycan dünyanın sessiz kaldığı bu tarihsel sürekliliği haiz yıkıcı ve baskıcı sürece karşı kendi meşru müdafaa imkânlarını kullanarak direnmiştir direnmektedir ve direnecektir. Bu haklı direniş sürecine Azerbaycan ile tarihi dini etnik ve kültürel anlamda güçlü bağları olan Türkiye birey toplum ve devlet nezdinde yoğun bir destek vermektedir dedi.

TÜRKIYENIN MANEVI DESTEĞI ÇOK ÖNEMLI

Konuyla ilgili olarak Türkiyede gelişen bireysel kanaatlerin sivil toplum kuruluşlarının tutumu konvansiyonel medya ile sosyal medya örnekleri ve devletin askeri-politik anlamdaki dayanışması dikkate alındığında Azerbaycana her anlamda gösterilen yoğun destek duygusu açık bir şekilde ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı Zira Türkiye kadim bir bağlama dayanan tarihi ve kültürel teamülleri dâhilinde bağımsız olduğu müddetçe bütünlüklü bir biçimde Hakkın yanında olma ilkesini benimsemiştir. Türkiyeden sağlanan bu muazzam kamuoyu desteği Azerbaycanda ciddi bir özgüven artışına neden olmakta ve vatan topraklarının kurtarılması için çok önemli manevi destek sağlamaktadır. Türkiyeye minnettarız. diye konuştu.

BILGI IÇIN: İletişim Ofisi Halkla İlişkiler Ajansı - Ali Aksoy / ali.aksoy@iletisimofisi.com / 0212 324 80 17 0542 687 16 68

[https://get.faselis.com/downloadfile.phpuid7315182uidchked395cttrpt776828pts623926ehaber@ netgaste.como30012ot4chk91ba4] Prof.Dr. Ebulfez Süleymanli

EK DOSYALAR

Karabağ destekEbulfez Süleymanlı30092020BB.docx İndir [https://get.faselis.com/downloadfile.phpuid7315184uidchk879a9cttrpt776828pts623926ehaber@netgaste.como30012ot4chk91ba4]

Bu eposta Üsküdar Üniversitesi adına haber@netgaste.com adresine gönderilmiştir. Üsküdar Üniversitesi ile ilgili ve/veya başka bir marka ile ilgili basın bülteni veya basın daveti almak istemiyorsanız marka sektör ve abonelik ayarları için lütfen tıklayınız. [https://media.faselis.com/tr/leyJwb3N0SUQiOjc3NjgyOCwicG9zdFNlbmRpbmdJRCI6NjIzOTI2LCJjb3VudHJ5IjoidHIiLCJvd25lcklEIjozMDAxMiwib3duZXJUeXBlIjo0LCJlbWFpbCI6ImhhYmVyQG5ldGdhc3RlLmNvbSIsImNoayI6ImExN2U1ZDllZjUxNjcwNWQ4N2I1MDI0NjdhZjVlNGNhIn0]

powered by

CID: nkMhL430012776828-623926-lambda 1.1 Bu epostayı görüntülemekte zorluk yaşıyorsanız: Lütfen tıklayınız [http://webview.faselis.com/nkMhL].

30 Eyl 2020 - 09:43 Sakarya/ Adapazari- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hafif raylı sistemin güzergâhı sizce neresi olmalı?