Rektör Savaşan: SAÜ'de hayata bir adım önde başlayın

ÖSYM tarafından erişime açılan YKS sonuçları sonrasında tercih için geri sayım başladı. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan SAÜnün uluslararası standartlarda ve sektörle entegrasyonu hedef alan eğitimi huzur dolu eşsiz kampüsü kariyer rehberlik hizmeti ile sosyal ve sportif olanaklarıyla Türkiyenin önde gelen üniversitelerinden birisi olduğunu belirterek öğrencileri Sakarya Üniversitesine davet etti.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan katıldığı televizyon programlarında SAÜnün uluslararası standartlardaki eğitim olanakları kalite ve akreditasyonda alınan başarılar ve uzaktan eğitim süreci gibi birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Sakarya Üniversitesinin uluslararası standartlarda ve sektörle entegrasyonu hedef alan eğitimi huzur dolu eşsiz kampüsü kariyer rehberlik hizmeti ile sosyal ve sportif olanaklarıyla Türkiyenin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer aldığını belirten Rektör Savaşan bu yıl SAÜyü tercih edecek öğrencilere de bir müjde verdi.

UZAKTAN EĞITIM ALTYAPISI EN SAĞLAM ÜNIVERSITEYIZ

Covid-19 pandemisi nedeniyle önemi artan uzaktan eğitim modelinin Sakarya Üniversitesinde halihazırda uzun yıllardan beri başarıyla yürütüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Savaşan Uzaktan eğitim altyapısı en sağlam üniversiteyiz dedi. Tüm Türkiyede 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime geçildiğinde 5 bine yakın derste tüm ön lisans lisans ve lisansüstünde canlı interaktif eğitime geçtiklerini söyleyen Rektör Savaşan Bin 500e yakın öğretim üyemiz araştırma anlamında ciddi çalışmalara imza atıyorlar. Yapılan bu araştırmaların ürüne dönüşmesi konusunda çok hassasız. Uzaktan eğitim hayat boyu öğrenme anlamında olanaklar sunuyor. Örgün eğitim ile birlikte entegre edildiğinde hem hocalara hem öğrencilere müthiş bir imkân sunuyor diye konuştu.

KALITE VE AKREDITASYONDA FARK OLUŞTURUYORUZ

Sakarya Üniversitesinin kalite alanında Avrupada ve dünyada tanınan en saygın ödüllerden biri olan EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülünü alan tek Türk üniversitesi olduğunu kaydeden Savaşan üniversitenin kalite ve akreditasyon alanındaki çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Rektör Savaşan Kaliteli eğitim olmazsa olmazımız. Bu anlamda öğrencilerimizin akreditasyona dikkat etmesi gerekiyor. Akreditasyon bir kurumun yeterlilikler konusunda denetlenmesi ve bölümlerinin gerekli kazanımı öğrenciye verebilmesi adına bu yeterlilikleri sağlayabilmesi anlamına geliyor. Sakarya Üniversitesi Türkiyede lisans bazında en çok bölümü akredite edilen üniversite olarak bu konuda fark oluşturuyor şeklinde konuştu.

ÖĞRENCILERIMIZ UYGULAMALI EĞITIM ILE IŞ HAYATINA BIR ADIM ÖNDE BAŞLIYOR

Sakarya Üniversitesinde yürütülen öğrencilerin teorik bilgilerini uygulama ile bütünleştirmesini sağlayan uygulamalı eğitim ve sektörle entegrasyon modellerine de değinen Prof. Dr. Savaşan SAÜyü tercih edecek öğrencilerin hangi alanda olursa olsun sektörle entegre bir şekilde mezun olacağını vurguladı. Sektörle entegrasyonu bu anlamda çok önemsediklerini dile getiren Savaşan Öğrencilerimiz sektör bağlantılarını oluşturmuş bir şekilde mezun olacak. Belli yeterlilikleri alıp hayat boyu geliştirme için gerekli olan donanımı da kazanıyorsunuz ama öğrenmeyi öğrenmeniz ve kendinizi sürekli yenileyebilecek altyapıyı oluşturabilmeniz gerekiyor. 31 ve 71 Uygulamalı Eğitim Modelimizde öğrencilerimiz bir dönem kendini sektör ile buluşturuyor. Bu öğrenciler için büyük bir deneyim dedi.

OPTIMUM ŞEHIR SAKARYA

Sakaryanın İstanbul Ankara gibi büyük illere yakın olması ve bu illeri birbirine bağlayan yolların üzerinde yer alan önemli bir kavşak noktasında bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Savaşan Sakarya öğrencilerin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği ancak şehir gürültüsünden uzak kalabileceği niteliklere sahip bir şehir. Bunu optimum şehir büyüklüğü olarak niteleyebilirim. Sakarya bu anlamda optimum en uygun bir şehir. İstanbul ve Ankaraya yakınlığın yanında özellikle sanayi şehri olması da bize çok avantaj sağlıyor ifadelerini kullandı.

İLK 3TE TERCIH EDEN ÖĞRENCILERE ARAŞTIRMA DESTEĞI

İlk kez bu yıl başlatılacak Öğrenci Ar-Ge Uyumu programından bahseden Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan Üniversitemizin herhangi bir bölümünü ilk 3te tercih eden öğrencilerimiz hemen projesi olan öğretim üyelerimizle eşleştirilecek. Öğrencilerimiz araştırmanın ne olduğunu projenin nasıl yapılacağını ve bu süreçlerin nasıl işlediğini hocalarımızla birlikte görmüş olacak. Birinci ve ikinci sınıfta hocalarımızın referansı ve ortalama ile birlikte yeni öğrenciler de katacağız. Özellikle sağlık bilimleri fen bilimleri ve mühendislik alanlarında okuyacak olan en az 25 öğrencimiz bu sayede daha fazla laboratuvar tozu yutmuş olarak mezun olacaklar. Biz hem özel sektöre hem de üniversitelere araştırma misyonunu da kazanmış mezunlar vermeyi hedefliyoruz dedi.

PSIKOLOJI BÖLÜMÜ BU YIL ILK KEZ ÖĞRENCI ALACAK

SAÜnün mevcut bölümlerine bu yıl eklemelerde bulunduklarını da aktaran Savaşan Psikoloji ve İngilizce Yazılım Mühendisliği bölümlerimiz bu yıl ilk defa öğrenci alacak. Yine uzaktan eğitim şeklinde verilen Adapazarı Meslek Yüksekokulunun da özellikle web tasarımı ve kodlama ile ilgili yeni bölümleri var. Mevcut fakültelerin yeni bölümleri ve daha fazla İngilizce programla yolumuza devam ediyoruz dedi.

İLGI ALANI SAHIBI OLACAKLAR

Sakarya Üniversitesi olarak bu yıl bir ilgi alanı oluşturmayı amaçladıklarına işaret eden Rektör Savaşan İşletme Fakültesi öğrencilerinin yeterlilikler yanında sertifika sahibi olarak mezun etmek istediklerini söyledi. Savaşan İşletme Fakültesine gelen öğrencilerimize fakülte yeterliliklerinin yanında pazarlama gibi ilgi duyduğu alanlarda seçimlik dersler yoluyla sertifika vermek istiyoruz. Öğrencilerimizi İşletme Fakültesi mezunu ama ilgi alanı pazarlama şeklinde mezun etmek istiyoruz. Böylece kariyer hedeflerine uygun olarak bir sertifikalandırma yapılmış oluyor. Öğrencilerimiz yeterlilik kazansın bir de özel yeterliliğini gösteren belgeye sahip olsun. Öğrencilerimize yaşam boyu öğrenme kendini yenileme ve yeni istihdam gelişmelerine adapte olabilme yetkinliklerinde olduğu gibi bu yetkinliği de öğrencilerimize kazandırmamız gerekiyor şeklinde konuştu.

ÖĞRENCI ODAKLI OLMALIYIZ

Üniversitelerde üretilen bilgilerin ürüne dönüşmesi gerektiğine vurgu yapan Rektör Savaşan Sakarya Üniversitesi olarak sahadayız. Üniversitelerde üretilen bilginin ve araştırmaların teknolojiye dönüştürülmesi bilginin ürüne dönüşmesi lazım. Üniversiteler öğrenci odaklı olmalı. Bu odaklılık popülist bir anlam taşımıyor. Öğrencinin kariyer hedeflerini besleyecek üniversitelerin sahada olarak bilgiyi ürüne dönüştürecek şekilde olmalı dedi. --

29 Tem 2020 - 11:13 Sakarya/ Serdivan- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hafif raylı sistemin güzergâhı sizce neresi olmalı?