Genel Müdür Kocaarslan anlattı "TÜVASAŞ’ta, Atölyeden, Milli Tren’e..."

Yaklaşık 3 yıldan buyana TÜVASAŞ Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Prof. Dr. İlhan Kocaarslan bugüne kadar kamuoyu ile paylaşmadığı çalışmalarını ve fabrikanın geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

TÜVASAŞ’ın tarihçesi

1951 Yılında TCDD Vagon Tamir Atölyesi  olarak kurulan ve çalışmaya başlamış, 1961 yılında Adapazarı Demiryolu Fabrikası, 1975 yılında da Adapazarı Vagon Sanayi Müessesesi ADVAS, olarak hizmetini sürdüren fabrika, 1985 yılında Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. İsmi ve Statü Değişikliği ile TÜVASAŞ adını almıştı.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 4 Haziran 2020 tarihinde de TÜVASAŞ, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi ( TÜRASAŞ) adını aldı.

Genel Müdür Kocaarslan’ın dönemi

15 Mayıs 2017 Tarihinde TÜVASAŞ’ın belki de tarihini değiştirecek, tarihe önemli not alınmasını sağlayacak yeni bir döneme girmişti.

1964 Kırıkkale Doğumlu,evli ve 4 çocuklu,  iyi derecede Almanca bilen Prof. Dr. İlhan Kocaarslan fabrikada Genel Müdür olarak göreve başlamıştı.

İşte TÜVASAŞ’ın kaderini değiştiren süreç tam da o gün başlamış ve bugünlere, belki ileriki yıllara taşacak gelişmelere imza atılmasına vesile olmuştu.

Genel Müdür Kocaarslan’ın olmazsa olmazları

Göreve geldiği güden buyana gece gündüz, mesai mefrumu bilmeden çalışmalarını aralıksız sürdüren TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan hedefini koymuştu.

TÜVASAŞ’ın Genel tanıtımı,

Milli Elektrikli tren projesi,

Milli Hızlı Tren Projesi,

Hedefler için yapılacak yatırımlar ve Vizyon Projeleri.

Tümünü gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşayan Kocaarslan görevinden ayrılırken, gelecek yönetimin kısa zamanda elde edilen bu başarıyı daha ileri noktaya götürmek için çalışacakları inancında olduğunu ifade etti.

Mühendis kadrosundaki yüzde 100’lük artış

Sakarya’nın en büyük sanayi devleri arasında yer alan TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocarslan 800 Milyon   liralık sermaye ile yılda,

75 Yolcu Taşıyan Raylı Araç,

500 Bakım Onarım yapılan tren,

240 da Alüminyum gövde imalatı yapılabilir tren imalatı yapmanın haklı gurununu yaşıyor.

Genel Müdür Kocaarslan görev başladığında 706 kişilik işçi sayısının 723’e, ancak 136 mühendis sayısını yaptığı girişimlerle 215’e çıkardığını  ifade ederek, kaliteli ve TÜVASAŞ’ın ufkunu bu teknik ekiple açtığını dile getirdi.

Vizyon ve Misyon

Genel Müdür Kocaarsalan, Misyonunun, uluslararası standartlara ve gelişen teknolojiye uygun yolcu taşıyan demiryolu araçlarının tasarımı, imalatı, onarımı ve modernizasyonunu yapmak olduğunu ifade ederken,

Vizyonunun da, Yolcu taşıyan Demiryolu araç sektöründe dünya standartlarında tasarım yapan uluslar arası bir marka olmak olduğuna dikkat çekti.

Ülkemizde şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıyan raylı sistem araçları üreten tek kuruluşun TÜVASAŞ olduğunu dile getiren Kocaarslan, TÜVASAŞ’da TCDD için üretilmiş ve halen faal olan araç tiplerinin her türlü konfor ve donanıma sahip olduğuna vurgu yaptı.

İhracatta öncü,

TÜVASAŞ’ın ihracatta da önemli aşamalar kaydedildiğine dikkat çeken Genel Müdür Kocaarslan, ırak’a 12 adet jeneratörlü vagon, , 14 yolcu vagonu, bulgaristan’a ise 30 yolcu vagonu ihraç ettiklerine dikkat çekti.

İş ortaklıkları ile alakalı olarak haiif Raylı taşıt araçları Sıemens ile birlikte Bursa Beediyesi için TÜVASAŞ’da 2001 yılında üretim yapılırken,

Marmaray araçları ile Hyundaı Rotem Firması ile birlikte 440 üretim gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

Ar-Ge Merkezi

TÜVASAŞ’ın 2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi olduğuna dikkat çeken Genel Müdür İhsan Kocaarslan, Belgelenen bu statüsü ile Ar-Ge kapsamında yaptığı çalışmalar teşvik ve muafiyetlerden yararlanma imkanına kavuştuğuna dikkat çekti.

2015 yılında 193 Milyonluk bir ciro elde eden TAVASAŞ’ın, Genel Müdür Prof. Dr. İlhan Kocaarslan’ın göreve başladığı 15 Mayıs 2017 tarihinde, 373 milyon’a, 2018’de 488, 2019’da 496 ve 2020 yılında bugüne kadar 433 Milyon ciro edildi.

Kocaarslan, cironun her yıl katlanarak devam edeceğine dikkat çekerek, planlanan çalışmaların gerçekleşmesi halinde 2021’de cironun 935, 202’de 1.062 ve 2023’de 2 milyon’a yükseleceğine dikkat çekerek,

2018 yılında Türkiye’de ilk 500 sanayi kuruşu sıralamasında 425, Kamuda 9, Demiryolu Sektöründe ise birinci olarak şampiyonluğunu ilan ettiğine vurgu yaptı.

Faaliyetler

Bakım ve onarım faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunan TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İhsan Karaarslan, 2016 yılında 297  onarım yapılması gerekirken -92 ile 295 olduğunu, 2017 yılında ise 313 onarım yapılması gerekirken -78 ile 235 olduğunu dile getirerek, bu rakamları tersine çevirecek çalışmanın  startı verilerek, 2018 yılında 354 onarıma + 71 ek onarım yaparak 425’e çıkardıklarını ve ilki yaşadıklarını ifade etti.

Kocaarslan 2019 yılında da 387 bakım ve onarım sayısının normal şartlarda 387 olduğunu ancak +64 ile bu rakamın da  451 ile arttığını sözlerine ekledi.

Milli elektrikli tren seti projesi

Milli tren projelerinin 2012 yılında dönemin UDH Bakanı Binali yıldırım tarafından Milli Tren Projelerinin fikri altyapısı oluştuğunu ifade eden Genel Müdür Kocaarslan,

“TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın başkanlığında yapılan toplantı neticesinde  21 kasım 2012 tarihinde TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın’ın yayınlmış olduğu emir ile görev dağılımı şu şekilde gerçekleştirilerek, bugünkü alt yapıya dikkat çekilmişti.

Milli Hızlı Elektrikli Tren Seti TÜVASAŞ

Milli Yüksek Hızlı Tren Seti TÜLOMSAŞ,

Milli Yük Vagonu TÜDEMSAŞ.

Proje sürecine de değinen Genel Müdür Kocaarslan, 2013-2017 yılları arasında projelerin yüzde 20 seviyelerinde ilerlediğini, ancak, kendisinin göreve başladığı 2017 yılı ve sonrasında bu hızın yüzde 80’lere ulaştığına da dikkat çekti.

Milli Elektrikli Tren seti

160 km/h işletme hızında Alüminyum Gödeli ilk ve yerli ve Milli LElektrikli Tren Seti’nin üretiminin 29 Mayıs 2020 tarihinde tamamlanarak testlerine başlandığına dikkat çeken TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan Yerlileştirme çalışmalarında

Tedarik kapsamında yüzde 33, yerli alt yükleniciler de yüzde 47 ve yabancı tedarik kapsamında yüzd 20 durumunda olduklarını dile getirerek,

Milli EMU ithal edilecek muadillerine göre yüzde 30 daha ucuz imeal edilmiştir. Prototip Tre Seti Yerlilik Oranı yüzde 60, Seri Üretim Tren Seti Yerlilik Oranının da yüzde 80 olduğuna dikkat çekerek, gelecek yıllarda ümidinin tamamen yerli üretimle imalatın yapılması olduğuna vurgu yaptı.

Tedarikte Sakarya farkı

Milli Tren üretiminde tedarikte Sakaryalı yerli firmaların tercih edildiğine dikkat çeken Kocaarslan, asıl ana tedarikçilerinin ASELSAN olduğuna dikkat çekerek, TÜVASAŞ ‘ın gelecekte tamamen yerli ve milli üretimle inşa edileceğine vurgu yaparak, milli duruşun böyle sergilenebileceğine dikkat çekti.

Elektrikli Milli Tren 2021’de Raylarla buluşacak

Genel Müdür Kocaarslan;

“Milli Elektrikli Tren Setleri üretimi çalışmalarından edinilen tecrübeler ile 225 km/h işletme hızında çalıştırılacak elektrikli Tren Setlerinin Proje çalışmaları başlatılmış ilk prototip setin 2021 yılında raylara indirilmesi planlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

12 Şubat 2020 Cumhurbaşkanı onayı

12 Şubat 2020 tarihli ve 31037 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın kararı ile yer alan 56 adet Milli Elektrikli Tren Seti Üretimi, TÜVASAŞ’a verilmiş olup, aynı zamanda 14 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanı oluruna istinaden,

“Yurt dışından Yüksek Hızlı Tren Seti temin edilmeyecek, TÜVASAŞ tarafından üretilen Milli Elektrikli Tren Setlerinin Hızlı ve Yüksek Hızlı Tren hatlarından kıllanılması sağlanacaktır” denildi.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varang bakan yardımcılarının bu olumlu gelişmede önemli katkılarının olduğu aşikar.

Kocaarslan, “Demiryolu araçlarını yerli milli olarak kendi üretmeyen bizim gibi hat uzunluğuna sahip ülkelerin asla  sektörden ve onun sağladığı katma değerlerden fayda sağlaması mümkün değildir. Unutulmamalı ki, sektörlerimizin bekası, iktisadi bekamız, iktisadi bekamız da ülkemizin bekası olacaktır” ifadelerine yer verdi.

TÜVASAŞ’tan TÜRASAŞ’a geçiş,

Genel Müdür Kocaarslan TÜVASAŞ’tan TÜRASAŞ’a geçişte,gelecek olan yönetime önerilerine de yer vererek şu ifadelere yer verdi;

“TÜVASAŞ, TCDD’nin bir bağlı kuruluşu olmaktan çıkarılmalı özerk bir yapıya kavuşturularak borsaya açılmalıdır.

TÜVASAŞ sadece yolcu taşıyşan demiryolu aracı üreten bir şirkete dönüştürülmeli ve bakım/onarım faaliyetlerinden çıkmalıdır.

Satın alma faaliyetlerinde kamu ihale kanunu hükümlerinden muaf olmalıdır.

Devlet personel yasasından muaf olmalıdır.

Altyapı yapımı ile araç teminlerine eş zamanlı başlanılmalıdır,

”şeklinde uzayıp giden bazı önerilerin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Genel Müdür Kocaarlan  açıklamaların son bölümünde de şu ifadelere yer verdi;

Demiryolu araçlarını yerli ve milli olarak kendi üretmeyen bizim gibi hat uzunluğuna sahip ülkelerin asla bu sektörden ve onun sağladığı katma değerlerden fayda sağlaması mümkün değildir.

Unutulmamalı ki, sektörlerimizin bekası, iktisadi bekamız, iktisadi bekamız da Ülkemizin bekası olacaktır.

Milli değerler ile ateşlenmiş ruhlar ve bilimin ışığında yerli ve milli sanayimiz bu sektörde uluslar arası bir marka olacaktır” ifadelerin eyer verdi.

28 Haz 2020 - 15:41 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hafif raylı sistemin güzergâhı sizce neresi olmalı?