Ebeler; hemşire olarak anılmak istemiyoruz

Görevlerinden fazlasını yaptıklarını dile getiren ebeler;”21. Yüzyılda 1928’den kalma yasa ile yönetilmek istemiyoruz. Sesimiz duyulsun” diyerek Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya çağrıda bulunuyorlar.

Türkiye genelinde her platformda haklarının yendiğine dair paylaşımlarda bulunan ve bundan vazgeçmeyeceklerini dile getiren ebelerin  Covit-19,( Koronavirüs) sürecini başarıyla götüren ve Dünya’da dikkatlerin ülkemize çekilmesinde pay sahibi olan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan talepleri var.

Ebelerin tüm sosyal medya ve basın yayın kuruluşları aracılığı ile paylaştıkları açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Covid-19 pandemi’si tüm dünyayı perişan ederken,ülkemizde Sağlık Bakanlığı'nın aldığı tedbirler ve sağlık ordusunun özveriyle çalışması sonucu daha az can kaybı yaşandı.

Bu süreçte; Sağlık Bakanlığı,bünyesinde hizmet eden doktor,hemşire ve diğer sağlık personeli diye pandemi’de çalışanlara teşekkür ettikten sonra,her birimde çalıştırılan ebelerin zikredilmemesi bu meslek mensuplarının küsmesine neden oldu.

-Toplumunda en ücra köylere kadar hizmet götüren,

-Ailenin içinde aileye en yakın yabancı olan,

-Anne-bebek ölümlerinin en aza indirilmesiyle ülkemizin gelişmişlik kriterinde büyük pay sahibi,

-Hastanelerde idarecilerin inisiyatifine terk edilerek keyfi uygulamalarla unvanları dışında her birimde çalışması için zorlanan,

-Şimdiye kadar her görevi hakkıyla yerine getirmek için çabalayan.Bir meslek grubu olan "Ebe"ler artık sağlık sisteminde hemşire olarak anılmak istemediklerini,profesyonel bir mesleği icra ettiklerini dile getirdiler.Hiç te haksız sayılmazlar.

Şimdi bakanlıktan istedikleri görev tanımlarına uyularak,eğitimini aldıkları mesleklerini yapmak idarecilerin kendilerini hemşire olarak kullanmalarının önüne geçecek düzenlemeler yapılması için seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Halen" ebenin yaptıramadığı doğumu hemşire yaptırır" yazan kanuna göre: hemşireler doğumu yaptıramaz diyen idareciler,ebeleri hemşire nöbetlerine yazarken,kanunda hemşire doğumu yaptırır denmesine rağmen, hemşireleri ebe nöbetlerine yazmadıkları için hem ebe hem hemşire olmaktan yorulduklarını dile getirmektedirler.

Teşekküre layık görülmedik,hem hemşirenin hem kendi işimizi yapmak için artık yasalarla unvanlarımıza göre çalışma sistemimiz belirlensin diye seslerini duyurmak için  haksız da sayılmazlar.

Sağlık Bakanlığı bu feryada cevap verecek mi?

21.yüzyılda, 1928’ den kalma yasayla yola devam mı edilecek? bilinmez ama bundan sonra Ebeler, en çok hemşire olarak çalışmaya zorlandıklarını,hemşirelikten ayrı bir meslek disiplini olduklarını,boşluk dolduran joker sağlıkçı olmak istemediklerini,yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar her platformda seslerini duyuracaklarını söylemektedirler.

Covid-19’da görünmeyen 56 Bin Ebe tagı gündem oluşturmasa da; ‘sağlıklı nesiller için,toplumun her bireyine sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz’ demekte ve meslek onuruna yakışan duruşlarından ödün vermeyeceklerini dile getirmekteler.

Sakarya ve Türkiye geneli tüm illerde aynı sorunu yaşayan ebelerin, yıllardır sorunlarına kulak tıkandığını, artık soruna köklü çözüm bulunması gerektiğine dikkat çektiler.

19 Mayıs 2020 Sakarya/ Adapazari- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?