TÜBİTAK 1001 sonuçlarında SAÜ ‘sıfır’ çekti!

Verileri yorumlayan Sakarya Üniversitesi’nin bazı akademisyenleri;”Bu gayet normal. Nedeni, SAÜ’nün bilimsel ayağının iyi yönetilmemesi. Sakarya’ya ve eğitimde bu büyük bir kayıp” yorumlarında bulundular.

Büyütmek için resme tıklayın

Fatih Savaşan’ın 21 aydan buyana Rektör

Prof. Dr. Fatih Savaşan 18 Temmuz 2018’de Sakarya Üniversitesi’ne atandı. Savaşan yaklaşık 21 aydan buyana SAÜ Rektörlüğü’nde görevini yürütüyor.

Savaşan göreve geldiği ilk günden buyana yaptığı bazı yanlı atamalar ve görev değişiklikleri ile sık sık gündeme gelmişti. Ancak Rektör Hoca Savaşan’ın aynı gayreti bilimsel araştırmalarda gösteremediği ifade edildi.

TÜBİTAK Projesi 1001 sonuçları açıklandı

TÜBİTAK’ın 16 Nisan 2020 Perşembe günü itibarıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

TÜBİTAK Projesi 1001  sonuçlarının Prestij sonuçları olduğu ve diğer sonuçlara benzemediği ifade edildi.

SAÜ sıfır çekti!

TÜBİTAK Proesi 1001 sonuçlarında "Bilimsel ve teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Proğramı”  kapsamında 2019 2. Döneminde önerilen araştırma projelerinden bilimsel olarak desteklenmesine karar verilenler arasında SAÜ yok.

Bundan dolayı, Sakarya Üniversitesi SAÜ 2019 yılı 2. Döneminden sıfır çektiği ifade edildi.

SAÜ’deki bilimsel araştırmaları yapan çoğu akademisyenler;”Bu sonuç gayet normal. Nedeni ise SAÜ’nün  bilimsel araştırmalar ayağı iyi yönetilmiyor” ifadelerinde bulunuyorlar.

 

Sürekli bürokrasi ve yönergeler

SAÜ’lü akademisyenler,”Sürekli bürokrasi, yeni yönergeler ve çıkarılan zorluklar, başarısızlıkta önemli etken. Akademisyenler bilimsel proje hazırlama , uygulama da görülen zorluklar üzerine, proje başvurusu yapmak istemiyorlar. Motivasyonları da bozuldu, kayboldu. Zira Mühendislik Fakültesi bu işin lokomotifi iken onlardan da başvuruların iyice azalmış olduğunu görmek mümkün.

SAÜ yönetim kademesinde SAÜ’nün araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcısı’nın ne denli başarı elde ettiği de ortada” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Tüm bu gelişmelerin ışığında birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında olduğu ve emsalleriyle yarıştığı bilinen SAÜ’nde bu bağlamda yaprak kımıldamadığı ifade ediliyor.

 

Gerçekten de öyle mi?

Diğer yandan bir kaç gün önce SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın yaptığı kamuoyu ve basın bilgilendirme toplantısında özel firmanın ürettiği ‘ Corona numune alma Plastik Çubuk’ tanıtımı yapıldı.

SAÜ’lü bazı akademisyenler de konunun da önemine dikkat çekerek. Bilimsel çalışmalara önem verilmemesi halinde, SAÜ’nün bu işlerde pilot bölge olabileceğine vurgu yaptılar.

17 Nisan 2020 Sakarya/ Serdivan- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?