Sakarya Barosu'ndan tepki: Çocuk istismarının affı olmaz

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi, son günlerde gündeme gelen af düzenlemesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Cinsel istismar suçları infaz indirimi kapsamı dışında bırakılmasına karşın, "çocuk istismarı" kapsamında olan çocuk yaştakilerle evlenenlerin de "aftan yararlanacağı" iddiası büyük tartışmalara yol açtı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan  Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi ise bu iddiaların konuşulup,  gündeme geliyor olmasını kınayarak konunun birdaha açılmamak üzere kapatılması gerektiğini belirtti.

Merkez tarafından yapılan, çocuk istismarının affı olmayacağını belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

Merkez tarafından yapılan açıklamada, “2016 yılından bu yana, tekrar tekrar gündeme getirilen, cinsel istismar mağduru çocukların istismarcı ile evlenmesi halinde cezasızlık öngören düzenlemenin yapılması, yakın zamanda sosyal medyada gördüğümüz üzere yeniden gündeme gelmiştir.  Böyle bir konunun konuşulması dahi, çocuklar ve hukuk adına üzüntü ve kaygı vericidir. Meclise sunulacağı iddia edilen teklif, ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere, sözleşmelerle vurgulanan evrensel ilkelere ve Anayasamızda düzenlenmiş olan “Milletlerarası anlaşmaları uygun bulma “başlıklı 90. Madde ile “Ailenin korunması ve çocuk hakları “başlıklı 41. Maddeye açıkça aykırılık teşkil etmektedir.

Çağ dışı düzenleme

Hazırlanan teklif henüz sunulmamış olmakla birlikte, gündeme gelmiş olması dahi kamuoyunda infial uyandırmış olup bu konuda tavrımızın ve duruşumuzun asla değişmeyeceğini hatırlatmak zorunluluğu doğmuştur.

Sosyal medyada paylaşılan ve zaman zaman gündeme getirilen bu teklifin temelinde 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu 434. Maddesinin geri getirilme isteği yer almaktadır ki bugün itibariyle böyle bir düzenleme evrensel insan haklarına aykırı ve çağ dışı kalmıştır. Bu sadece hukukçuların değil, vicdan sahibi tüm bireylerin ortak kanısıdır.

Çocuk hakları açısından son derece sakıncalı olduğu görülüp 2005 yılında ceza yasasında yapılan değişiklikle dönülen hatanın geri dönüşü olmamalı, bu mesele bir daha gündeme gelmemek üzere kapatılmalıdır. Yasa koyucunun asıl amacı çocuğun cinsel istismarını önleyici, etkin koruma ve güven sağlayan düzenlemeler yapmak olmalıdır. Çocuk istismarının affı olmaz. 18 yaşını doldurmamış herkes çocuktur”

16 Nisan 2020 Sakarya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Vatandaş - O soysuzlara AF İSTEYENLERİN KENDİ ÇOCUKLARI OLSAYDI yine de bu af yasasını savunurlarmiydi? İnşallah hiç bir milletvekili böyle bir girişimde bulunmaz. Zaten sandıkları suçluların cezasını Ahirette çekecekler.Bari bu vebali ustlenmesinler. Yarın kendi çocuklarının başına gelirse hiç aglamasinlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 18:18Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?