Astım Hastaları Koronavirüse Karşı Ne Yapmalıdır?

Yeni koronavirüsün griple benzer oranda yayıldığı tahmin edilmektedir. Koronavirüste sık sık el yıkamak ve hasta olanlardan kaçınmak gibi önlemler almak önemlidir. Bu virüs akciğerleri etkileyen bir virüstür. Koronavirüsün sık karşılaşılan semptomları ateş öksürük nefes darlığıdır. Semptomlar virüsle temastan 2 ile 14 gün sonra ortaya çıkabileceğine inanılmaktadır.

ASTIMLI KIŞILER RISK GRUPLARI IÇERISINDE YER ALIYOR

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC koronavirüs hastalığında risk gruplarını 60 yaşından büyük olmak kronik tıbbi rahatsızlığı olması yüksek tansiyon kalp hastalığı olması diyabet ve astım hastalığının olması olarak bildirilmiştir. Sonuç olarak astımı olan kişiler koronavirüs hastalığı için risk altında gibi görünmektedir. Ancak koronavirüsün astımlı hastaları nasıl etkilediği konusunda yeterince bilgi yoktur.

ASTIM HASTALARININ COVİD-19 HASTALIĞINA YAKALANMA RISKI DAHA YÜKSEK MIDIR

Bunun hakkında yeterince bilgi yoktur. Ancak bir çalışmada koronavirüs nedeniyle yatan hiçbir hastada astım hastalığı bildirilmemiştir. Astımlı hastalarda ekstra bir risk olmadığı konusunda görüş bildirilmiştir.

ASTIMI OLANLARIN KORANAVIRÜSTEN ETKILENMESI DAHA CIDDI MIDIR

Henüz astımlı hastaların nasıl etkilendiği konusunda bilgi yoktur. Ancak virüslerin astım atağına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle koronavirüsler astım ataklarına neden olabilir.

ASTIMLI OLANLARDAN KIMLER MASKE TAKSIN

Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi sadece hasta olanlara COVID hastalarının bakıcılarına ve de sağlık çalışanlarına maske takmasını öneriyor. Maske takmak sadece hafif bir koruma sağlar. Elleri sık yıkamak daha idealdir. 20-30 saniye boyunca sabun ve suyla ve sabun su yoksa el dezenfektanı ile yıkanmalıdır. Herkesin maske takması maske takması gerekenlerin maske bulamaması anlamına gelir. Koronavirüs riski yüksek olan hastanelere giderken ve de toplu taşıma kullanılırken maske takılması faydalı olabilir.

ASTIMI OLANLAR HALKA AÇIK ALANLARDA MASKE TAKSIN MI

Çok gerekli değildir. Yapılacak daha önemli noktalar vardır. Diğer insanlardan uzak durulmalıdır. Elleri sık sabunlamak astımı kontrol altında tutan ilaçları kullanmak daha faydalı olacaktır

ASTIMI OLANLARDA ATEŞ VE ÖKSÜRÜK GELIŞIRSE NE YAPMALIDIR

Astımda ateş ve öksürük olması hemen akla koronavirüsü getirmemelidir. Öncelikle astım tedavinizi doktorunuza danışarak düzenleyin ve evden dışarı çıkmayın. Ateşin ısrar etmesi nezlenin olmaması ve öksürüğün balgamsız şekilde kuru olması durumunda Alo 184 ile temasa geçip testin evinizde yapılması konusunda bilgi alabilirsiniz. Dışarı çıkacaksanız da maske takmanız faydalı olacaktır.

KORTIZON IÇEREN SPREYLER ASTIMLILARIN BAĞIŞIKLIĞINI ZAYIFLATIR MI

Sprey şeklindeki kortizon içeren spreyler astımlı hastaların bağışıklığını zayıflatmaz ancak ağızdan kullanılan kortizon ilaçlar zayıflatabilir. Bu nedenle ağızdan kortizon gerektiren ilaçların kullanımını azaltmak için kortizon içeren spreyler doktor kontrolünde kullanılabilir.

ASTIM ATAĞI GEÇIRINCE KORONAVIRÜSE KARŞI NASIL TEDBIR ALINMALIDIR

Koronavirüs hastalığı diğer virüsler gibi astım atağına neden olabilir. Astım atağı geçirince diğer astım atakları gibi tedavi edilmelidir. Burada önemli olan astım tedavisinde kullanılan maskelerin kullanım sonrası steril edilmesi gerektiğidir. Diğer hastalara bulaştırmamak için izole bir odada tedavi edilmelidir.

60 YAŞ ÜSTÜ KORONAVIRÜSLÜ ASTIMLI HASTALAR NASIL ÖNLEM ALMALIDIR

Risk grubundaki kişiler gibi davranmalıdırlar.

ASTIMI OLANLAR ILAÇ STOKLASIN MI

Gerek yok. Sadece mevcut tedavinizi devam edecek şekilde ilacınızın olması yeterlidir.

KORONAVIRÜS PNÖMONISINDE ZATÜRE KORUNMAK IÇIN PNÖMOKOK AŞISI YAPTIRMALI MIYIM

Hayır. Pnömokok aşısı koronavirüste görülen pnömoniye karşı korumaz streptokok pnömonisine karşı korur.

ASTIMI OLAN KIŞILERDE ATEŞ VE ÖKSÜRÜK BELIRTILERI VARSA NE YAPMALIDIR

Ateş ve öksürük belirtileriniz varsa lütfen doktorunuzu arayın. Nezleniz yoksa öksürüğünüz balgamsız kuru ise bitkinlik varsa kas ağrınız varsa Alo 184 ile temasa geçebilirsiniz.

ANTIHISTAMINIKLER BAĞIŞIKLIK SISTEMINI ZAYIFLATIR MI

Antihistaminikler bağışıklık sistemini baskılamaz. Virüs ya da bakteriyel enfeksiyon olma ihtimalinizi artıracaklarını düşünmek için hiçbir neden yoktur.

ALERJI AŞISI KORONAVIRÜSE YAKALANMA RISKINI ARTIRIR MI AŞIMI GECIKTIRSEM OLUR MU

Artırmaz. Alerji aşı tedavisi için kliniğe giderken maske takın. Toplu taşıma kullanmamaya çalışın. Toplu taşıma kullanacaksanız maske takmanız faydalı olacaktır. Kliniğe geldikten sonra elinizi sabunlu su ile yıkayınız. Aşı yapıldıktan sonra diğer hastalar ile temas etmeyin. 30 dakika bekleme süresine uyun. Aşı süresini geciktirmek isterseniz uygun olup olmadığını doktorunuzla danışın. Aşı haftada bir yapılıyorsa bir hafta geciktirilebilir ayda bir yapılıyorsa 3 hafta geciktirebilirsiniz.

ALERJI AŞISI YAPILDIKTAN SONRA 30 DAKIKADAN AZ BEKLESEM OLUR MU ARAYI AÇSAK OLUR MU

Alerji aşısı yapıldıktan sonra klinikte beklerken 30 dakikadan kısa sure beklemek uygun olmaz. Çünkü her doz sonrası ciddi reaksiyon riski vardır. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak 30 dakika beklenmesi uygundur. Aranın da yapılma periyotlarına göre hekiminize danışarak düzenleyebilirsiniz.

ANTI IGE ANTI IL-5 GIBI BIYOLOJIK AJANLAR KORONAVIRÜS RISKINI ARTIRIR MI

Anti IgE Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırmaz. Bu ajanlar immün sistemini bozmaz. Ara vermeye veya kesmeye gerek yoktur.

POLEN ALERJISINE BAĞLI ASTIMIM VARSA NELERE DIKKAT ETMELIYIM

Astım hastalığı olanlarda genelde alerjik rinit ve göz alerjisi hastalığı da vardır. Polen alerjisine bağlı astım alerjik nezle ve göz alerjiniz varsa bahar ayında bazı önlemler almakta fayda vardır. Özellikle bu dönemde ağaç polenleri ilk çıkan polenlerdir. Ağaç polenlerine alerjiniz varsa ve burun kaşınmanız hapşırmanız ve nezleniz varsa mutlaka antihistaminik ve doktorunuzun önereceği burun spreylerini kullanın. Burnunuz ve gözünüz kaşındığında elinizin dış kısmı ile kaşımaya çalışın. Hapşırmanız olunca tek kullanımlık mendil kullanın veya kolun iç yüzüne öksürün.

ASTIMI OLANLAR KORONAVIRÜS IÇIN BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDIRMEK IÇIN NE KULLANMALIDIR

Bol bol sıvı ve doğal meyve sularını tüketin. Mümkün olduğu kadar az da olsa kırmızı et tüketin. Vitamin ve mineral takviyesi bağışıklık sistemini kuvvetlendiren beta glucan omega 3 balık yağı alabilirsiniz. Ayrıca her gün evde en az 20-30 dakika egzersiz yapın ve düzenli uyuyun. Güzel müzikler dinleyin ve hijyene önem verin. Moralinizi yüksek tutun. Bu uygulamalar koronavirüsten korumada faydalı olacaktır.

ASTIMLI HASTALAR ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK NE KULLANSINLAR

İbuprofen ve NSAİ grubundaki ilaçlar ile ilgili koronavirüs için risk oluşturduğuna yönelik bilgiler olduğu için Parasetamol içeren ateş düşürücülerin kullanılması daha faydalı olacaktır.

ASTIMLI HASTALARIN BURNUNU SIK ARALIKLARLA TUZLU SU LE TEMIZLEMESI VIRÜSTEN KORUR MU

Hayır. Sık tuzlu su ile burun yıkamanın yeni tip koronavirüsten koruduğuna dair bir bilgi yoktur. Basit soğuk algınlığına yakalanıldığında burun yıkama ile daha kolay geçeceğine dair bazı veriler olsa da bu yöntem enfeksiyonları etkilemez.

TOPARLAMAK GEREKIRSE

Astımlı hastalar koronavirüs için çok ciddi risk oluşturmamakla birlikte risk grubu içinde yer almaktadır. Astımı olanlar kortizon içeren sprey kullanmayı aksatmamalıdırlar. Astımlı hastalar alerji aşısını yaptırmalarında sakınca yoktur. Astımlı ilaçların biyolojik ajanları kullanmasında sakınca yoktur. Astımlı hastalar beslenmesine dikkat etmelidir. Vitamin mineral balık yağı ve beta glucan almaları faydalı olabilir. Polen alerjiniz varsa ve burun kaşınması ve göz kaşınması varsa antihistaminik alın Mümkün olduğunca evde kalın ve dışarı çıkmayın.

10 Nisan 2020 Sakarya/ Adapazari- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?