Erenler’de 9 katlı bina herkesi şaşkına çeviriyor

Netgaste WhatsApp hattımıza gelen bir ihbarda,Sakarya İli Erenler İlçesi Yeşiltepe Mahallesi’nde karkas halinde bulunan 9 katlı binanın ruhsatı olup olmadığı ve bina imar mevzuatına uygun mu inşa edildiği sorgulanıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Erenler bağlar mah 9 katlı bina

www.netgaste.com haber sitesinin WhatsApp hattına gelen bir ihbarda Sakarya’nın Erenler İlçesi Yeşiltepe Mahallesi’ndeki 9 katlı karkas binanın mahallede şaşkınlığa neden olduğu ifade ediliyor.

Emsallerine oranla çok yüksek olan ve kötü görüntü oluşturduğunu ifade eden mahalle sakinleri konunun Erenler Belediyesi İmar İşleri tarafından incelenmesini istediler.

Buna nasıl ruhsat verilmiş ki?

WhatsApp ihbar hattımıza gelen şikayette;

“Erenler İlçesi Bağlar Yeşiltepe Mahallesi Sağlık Ocağı’nın yanında bulunan ve alt taraftan bakıldığında korkuç görünen binanın ruhsatı olup olmadığı ve ruhsatının hangi gerekçeyle verildiğini merak ediyoruz. Böyle emsal bina var mı? Birilerine imtiyaz tanınırken, diğerlerine de aynı imtiyaz tanınıyor mu?” şeklinde serzenişte bulunuluyor.

İmar mevzuatına uygun ve hiçbir sorun yok

Konuyu Erenler Belediyesi yetkilileri ile görüştük. Erenler Belediyesi’nin önceki ve yeni İmar Müdürü’nün konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

“Yeşiltepe Mahallemizde böyle bir binanın olduğu doğrudur. Ancak imar mevzuatına uymayan hiçbir durum söz konusu değildir. Her şey yasal çerçevede inşa ve kontrolümüzde inşa edilmiştir. Alttan bakıldığında 9, ancak tepe noktası baz alındığnda bina yüksekliğinin 3 kat olduğu açıkça gözlenmektedir. Bu imar kanununun verdiği yetki dahilinde inşaat yapılmıştır.

Civarda 5 katlı benzer yapılar mevcuttur. Araziye uygun olarak binalar inşa edilmektedir. Her arazinin, eni, boyu ve emsal değerlerine göre imar verilmektedir. Bina alttan bakınca yüksek gibi görülmüş olsa da, tepe noktası baz alındığında, zeminden üç kat yukarıda görülmektedir. Bu da imar düzenlemesi ile uyuşmaktadır. Eğimli arazilerde bu tarz yapılar yapılabilmektedir. Önemli olan deprem ve imar yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığıdır. Bu  bina da tümüyle imar ve deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiştir” denildi.

08 Nisan 2020 Sakarya/ Erenler- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Çi̇ftçi̇ - TEK SORU. BU BINA KİMİN. BENIM ARSAM OLSA AYNI ŞEKILDE BEN DE YAPABILIRMIYDIM

CEVAP VER ERENLER BELEDIYESİ.

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 08 Nisan 21:14
02

Fatih - @Çi̇ftçi̇ 01 nolu yoruma cevabı: Evet yapabilirsiniz binanın sahibi benim ve hiç bi torpil yada ayrıcalığım yok normal senin gibi vatandaşım arsanın konumundan dolayı en uygun bina bu şekilde oldu yanlış yada ön yargılı yorum yapmaya gerek yok

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 19:06Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?