Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap: Kritik haftadayız!

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, “Her ilde farklı bir tablo var. Bu kapsamda her ilde farklı tedbirler almak gerek. Örneğin Ankara çok kötü değil ama bu işin odağı İstanbul ve Kocaeli görünüyor” açıklamasında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Dünya ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle her yerde olduğu gibi ülkemizde ve Sakarya’da tedbirler üst seviyede.

Bilim Kurulu değerlendiriyor

Ülke genelinde alınan önemli kararları Bilim Kurulu belirliyor. Bu bağlamda Bilim Kurulu Üyesi Alpay Kasap

“İl il ya da bölge bölge ele alınmasının daha sağlıklı olacağı görüşünde. Bu kapsamda son alınan valiler başkanlığında İl Pandemi Kurullarını oluşumunun çok önemli olduğunu söylemeliyim” dedi.

İstanbul Kocaeli iki hafta önde görülüyor

Kasap açıklamalarının devamında;

“Her ilde farklı bir tablo var. Bu kapsamda her ilde farklı tedbirler almak gerek. Örneğin Ankara çok kötü değil ama bu işin odağı İstanbul ve Kocaeli görünüyor. 1-2 hafta önde görünüyorlar. Yine Güneydoğu kalabalık aile yapısı nedeniyle ayrıca değerlendirilmeli. Her biri için ayrı, özel tedbirler gerek.

Pandemi Kurulları bu farklılıkları gözeterek karantinadan seyahat kısıtlamasına, sokağa çıkma yasağının genişletilmesine kadar farklı, o ilin özgün durumunu, sorununu dikkate alarak daha etkili önlemler alabilir. Pandemi Kurullarında Halk Sağlığı uzmanlarının olması da salgınla mücadelede daha etkili önlemler alınması açısından büyük önem taşıyor. Onların kontrolünde, onların etki edeceği bir süreç beni umutlandırıyor. Umuyorum Pandemi Kurulları bunu sağlayacak.”

Bu haftanın önemi büyük

Korona virüsü salgının çok ciddi bir salgın olduğu konusunda uyarısını tekrarlayan Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, “Moral bozmamak gerek. Bu hafta çok kritik. Belki ipin ucunun kaçtığı yerler var ama ülke genelinde il bazlı etkili önlemlerle birçok yeri kısa sürede toparlayabiliriz” dedi.

Salgını durdurmak elimizde

Sağlık Kurulu’ndan Alpay Azap sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da İl Pandemi Kurullarının önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Alınan kararlar içinde en önemlilerden biri; İl Pandemi Koordinasyon Kurullarının kurulması. Valilerin başkanlığındaki kurullarda o ilin sağlık yöneticileri, yerel yöneticiler, bilim insanları yer alacak. Kurullar her il/ilçeye özgü tıbbi, idari, sosyal ve ekonomik sorunları, ihtiyaçları belirleyip çözümleri hayata geçirecek. Salgınla mücadeleyi en iyi yönetebilecek halk sağlığı uzmanlarının yer aldığı pandemi kurulların çalışmaları çok etkili olacak.

Grip pandemisi sırasında bu kurullar çok etkili çalışmıştı. Pandemi Kurulları, her yıl güncellenen Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı sayesinde neyi, ne zaman, nasıl yapacaklarını da iyi biliyorlar. Hastaların tanı-tedavisi hastanelere, salgının yönetimi idarecilere ve halk sağlığı uzmanlarına emanet. Salgını durdurmak elimizde” ifadelerine yer verdi.

Sakarya’ya mı yaklaşıyor?

Sağlık Kurulu’ndan Alpay Azap’ın İstanbul ve Kocaeli’yi işaret etmesi akıllara haliyle sakarya’yı getiriyor.

İstanbul ve Kocaeli’de etkisini artıran koronavirüs’ün Sakarya’ya da yayılması belli ki ciddi endişeleri de beraberinde getirecek.  Bu bağlamda Sakarya Valiliği başkanlığında  İl Pandemi Kurulunun ciddi önlemler aldığı biliniyor.

Vali Nayir’in titizlikle hemen her gün yaptığı Yandemini toplantısı ile Sakarya’daki durum değerlendirilerek alınan ek tedbirler kamuoyu ile paylaşılıyor.

Gazete Duvar

30 Mart 2020 Sakarya/ Adapazari- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?