Beştepe'deki Cuma namazına tepkiler sürüyor

Herkese Cuma ve vakit namazlarını ‘Dinin gereği’ diyerek yasaklayan Diyanet İşleri Başkanı’nın Beştepe Millet Camisi’nde Cuma Hutbesi okuyup, bürokratlarla aralıklarla namaz kılarak bunu da Diyanet TV’den canlı yayınlatmasına tepkiler sürüyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Ali Erbaş

Aslen Ordu doğumlu olup, yatılı Devlet okulu sınavlarında Adapazarı İmam Hatip Lisesi’ni kazandıktan sonra Sakarya’ya gelen ve bundan sonraki yaşamını Adapazarı’nda sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş üniversite eğitimini gördüğü Sakarya Üniversitesi’nde okumuş, ardından mezun olduğu üniversitede önce öğretim üyesi, ardından İlahiyat  Fakültesi Dekanlığına kadar yükselmişti.

Erbaş ardından Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile önce Yalova Üniversitesi Rektörlüğü’ne, ardından ise Diyanet İşleri Başkanlığı görevine getirildi.

 

Söyledikleri ile çelişiyor

Dinimiz gereği salgın hastalık nedeniyle toplu ibadetlerin yapılamayacağını bu nedenle vakit namazı ve Cuma namazlarının geçi olarak kılınmayacağını açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın bu açıklamasından bir hafta geçtikten sonra Beştepe Millet Camii’nde Cuma hutbesi okuyarak, Diyanet Bürokratlarıyla aralıklı Cuma Namazı kılıp bunu da canlı olarak Diyanet TV’den yayınlatmasına tepkiler bitmek bilmiyor.

 

Metiner ve Enginyurt’dan ağır eleştiri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a beklide Cuma Namazı nedeniyle en ağır eleştirileri kuşkusuz AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner ve hemşerisi MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt yaptı.

 

Mehmet Metiner’in tepkisi:

AK Parti eski Milletvekillerinden Mehmet Metiner ‘de sosyal medya hesabı Twitter’den videolu kendi sesinden Diyanet İşleri Başkanlığı’na ağır bir yorumda bulundu.

Metiner videolu paylaşımında;

“Diyanet’e yazıklar olsun. Kendileri sağlık gerekçesiyle Cuma ve vakit namazlarını yasakladılar.  Dinimizin emriydi ve doğru bir karardı. Hepimiz buna uyduk ve uyuyoruz.

Peki bu karara başta Diyanet İşleri Başkanı ve diyanetin seçkinlerinin uymaması neyin nesidir? Hangi akla hizmettir. Bugün paylaşılan, viaypi Cuma görüntüleri hiçbir şekilde kabul edilemez. Millete yasak olan diyanet seçkinlerine yasak değilse, bu asla kabul edilebilir bir durum değildir. Cuma namazın Beştepe’de yapılıyor olması asla kabul edilemez. Sanki Cumhurbaşkanı orada o istiyormuş gibi böyle bir Cuma namazı algısı oluşturmak, sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında, milletimizin gönlünde taht kurmuş siyasetine de yönelik bir suikast girişimi değildir de nedir? Son derece üzgünüm. Diyaneti şiddetle kınıyorum" dedi. 

 

 

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt paylaşımında;

“Millete"safları sıklaştıralım"diye telkin de bulunuyorsunuz? Kendiniz araya 5metre mesafe koyuyorsunuz. Hayırdır Hacı!Cuma Millete farz olmaktan çıktı da,bir tek size mi farz?Moral böyle verilmez.Bu olsa olsa şaklabanlık olur Aklımızla dalga geçmeyin.Size tavsiyem evden çıkmayın” ifadelerine yer verdi.

28 Mart 2020 Sakarya/ Adapazari- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?