Belediyelerin ulaşım sistemleri destek bekliyor

Demiryol -İş Sendikası İl Temsilcisi Cemal Yaman açıklamasında, "Şehir içi belediye otobüslerini kullananların sayısı %20’lere düştü, kurumun % 80 gelirleri kayboldu" dedi.

Demiryol -İş Sendikası İl Temsilcisi Cemal Yaman belediyelerin ulaşım sitemlerinin destenmesine dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Cemal Yaman'ın açıklaması şöyle;

COVID-19 virüsü dünya ve ülkemizde adeta hayatın durmasına neden olmuştur.

Alınan ve alınacak tedbirlere uymak bir vatandaşlık görevidir.

Alınacak tedbirlerin en başında uzmanlar ve yetkililerce söylenen “Evini Terk Etme” tavsiye ediliyor.

Belli meslek grupları söylenen tedbirlerin % 90’ını uygulama şansına sahip değildir, çünkü Ulaşım- Sağlık ve daha birçok kesim çalışmak zorundadır.

Hal böyle olunca, vatandaş dışarı çıkmayınca şehir içi belediye otobüslerini kullananların sayısı % 20’lere düşmüştür, kurumun % 80 gelirleri kaybolmuştur.

Belediyelerin ulaşım sistemleri, genellikle kendi yağı ile kavrulmaktadır.

Neticede bu Ulaşım Genel Müdürlüğü çalışanların parasını nasıl ödeyecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın konuya yönelik ve Belediyelerimizi de kapsayan 22 Mart 2020 tarihli 2020/4 nolu genelgesinde idari ve kısmi çalışmadan bahsediliyor.

Ulaşım Genel Müdürlükleri belirtilen engelli ve raporlu işçileri idari izinli saymış ancak, kurumun maddi sıkıntıları nedeniyle diğer işçileri “Kısmi çalışma” dan yararlanmalarını işveren işkurdan talep etmiştir.

Hal böyle olunca çalışanların maddi kayıpları söz konusu olmaktadır. Hükümetimizin yaşanan krizde birçok kesime maddi desteği açıklamış ve bu destekler olumlu karşılanmıştır.

Hükümetimizden talebimiz sokağa çıkılmaması tavsiye edilen günümüzde her türlü tehlike altında halkımızın ulaşım hizmetini sağlayan, Belediye Ulaşım sistemlerine maddi destek sağlamalıdır.

Ulaşım sistemlerine sağlanacak maddi destek fedakarca çalışan başta şoför-temizlik-güvenlik ve diğer çalışanlar yansıyacaktır.

Saygılarımızla...

27 Mart 2020 Sakarya- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?