Başkanı Atalay'dan işverene: Cebinden versen ne olur?

Dünya’da küresel salgın olarak ilan edilen korona virüs hakkında Türk halkına uyarılarda bulunan ve işverenlere seslenen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “İşverenlerimiz özellikle bugünlerde, bu süreçte işçi çıkartmasın. 20 sene yanında çalışan işçiye, 20 gün cebinden ücretini yerinden ödese ne olur ki, yani dünyanın sonu mu gelir" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar pek çok ülkede görülen yeni tip korona virüsü hakkında alınan tedbirler kapsamında Türk halkına uyarılarda bulunmak için basın açıklaması gerçekleştirildi.

Sakarya Demiryol İş'te açıklamada bulundu

Sakarya Demiryol-İş Sendika binasında gerçekleşen basın açıklamasında yeni tip korona virüs hakkında getirilen 14 gün kuralı konusunda vatandaşları uyaran Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, uyarılara uyulmaması takdirde daha da kötü sonuçlar elde edileceğini belirtti. Korona virüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığının 81 ilde uyguladığı genelgeyle geçici bir süre kapatılan iş yerleri hakkında işverenlere seslenen Ergün Atalay, bu süreçte işçi çıkarmamaları ve destek olmaları konusunda çağrıda bulundu. Türk-İş Genel Başkanı Atalay, bu günlerin en kısa zamanda sona ereceğini, virüs nedeniyle çalışamayan vatandaşların ise kredi borçları olduğunu dile getirerek devlet ile özel bankaların bu konuda 2-3 ay kredileri ertelemeleri gerektiğini ve bu konunun taleplerinin başında olduğunu söyledi.

Korona virüs hakkında Türk halkına uyarılarda bulunarak evlerinden çıkmamaları gerektiğini hatırlatan Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “Dünya ve ülkemiz son bir asırdır görmediği musibet ve salgınla karşı karşıya. Önceliğimiz insan sağlığı ve yaşam. O insan sağlığı ve yaşama uymanın kuralları da herkesin evde kalması gerekiyor. Başta emeklilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza ben buradan bir daha sesleniyorum; günlerdir, haftalardır bilim kurulu ve Türkiye’deki bütün yetkililer sesleniyor herkese diyor ki, evde kal, dışarıya çıkma. Yani bu virüsten korunma yollarının en başında gelen evde kalmak. Bizim başta emeklilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımızın evde kalmasını, dünya ve ülkemizdeki tüm sağlık yetkilileri sesleniyor, ben de buradan bir daha emekli ve işçimize sesleniyorum. Ne olursunuz lütfen kısa bir müddet olsa da 14 gün kuralına uyalım ve hepimiz evde kalalım. Onun için evde kalmak belki 2 hafta sıkıntı geliyor ama Allah korusun bu 2 haftalık süreci atlatmazsak sonrasında mecbur bir şekilde hastane veya sağlık kuruluşlarının kapısında kalmak mecburiyetinde kalacağız. Onun için ben Türk-İş Başkanı olarak burada üyelerimiz ve emeklilerimize kendilerini ve ailelerini düşünmesini isteyerek evde kalmalarını söylüyorum” dedi.

"Sağlık çalışanlarına bugün inanın öyle ihtiyacımız var ki"

Bu süreçte işverenlere işçi çıkarmaması ve işçilerine destek olması konusunda çağrıda bulunan Atalay, “2’nci talebim de işverenlere. Batan geminin lüks kamarası yok. İşini düzgün yapan düzgün işverenlerimiz var. Günlerdir yakinen takip ediyoruz, iş yerlerimizin büyük bir kısmında arkadaşlarımız ücretli izine çıktı. Şimdi bir bölümü de vardiyalı bir şekilde çalışıyor. Bir bölümü de acil ihtiyaç olan iş yerlerimiz var. Sağlık sektörü, güvenlik sektörü, gıda sektörü, ilaç sektöründeki arkadaşlarımız işverenler ile beraber sendikalarımız işçi sağlığı, iş güvenlik kurullarına toplayıp bundan 20 gün önce o sistemi kurdular yani bu çalışması mecbur olan arkadaşlarımızla, hijyen kurallarına uyup çalışmaya devam etmek durumundalar. Sağlık çalışanlarına bugün inanın öyle ihtiyacımız var ki. Olmazsa olmazımız biri sağlık diğeri güvenlik teşkilatımız. Sağlık çalışanları cansiparane çalışmaya devam ediyorlar. Cumhurbaşkanımızın yaptığı toplantıda da bu gündeme geldi, bir an evvel sağlık çalışanlarının talepleriyle ilgili mecliste bekleyen yasa var, başta şiddet yasası olmak üzere sağlık çalışanlarımızın sıkıntılarını, problemlerini giderecek o yasanın da bir an önce çıkması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarıyla ilgili yeterli tedbiri aldı ama özellikle 112’de çalışan işçilerimiz var, o işçilerimiz de memur arkadaşlarımız gibi 24 saat kuralına uyup onlar da 24 saat çalışsınlar. Yani bizim talebimiz o 112’de çalışan işçi arkadaşlarımıza” diye konuştu.

"İşverenlerimiz bu süreçte işçi çıkartmasın"

Devlet ile özel bankaların bu süreçte vatandaşların 2-3 ay kredi borçlarını ertelemeleri gerektiğine değinen Atalay, “İşverenlerimiz özellikle bugünlerde, bu süreçte işçi çıkartmasın. 20 sene yanında çalışan işçiye, 20 gün cebinden ücretini yerinden ödese ne olur ki, yani dünyanın sonu mu gelir? Özellikle hiç kimse işçi çıkartmasın. Örgütlü olan yerlerde sorunlarımız yok denecek kadar az.

Ama Türkiye’de örgütsüz olan 13 milyona yakın hizmet sektöründe çalışan insanlar var. Bunlar sanayilerde, hizmet sektöründe, AVM’lerde çalışıyor. Bu çalışan arkadaşlarımızın şu anda iş yerleri kapalı. Bunların ev kredileri, araba kredileri var. Özellikle bunlarla ilgili devlet ile özel bankalarda en azından bu virüs müddetince 2-3 ay kredileri ertelensin, taleplerimizin başında gelenlerden birisi de bu. Bu insanlar çalışmıyor, bu kredileri verme imkanları yok. Onun için hem özel hem de devlet bankaları bunu yapmak mecburiyetindeler. Normal süreçte değiliz, olağanüstü süreçteyiz. Hem de öyle bir olağanüstü süreçteyiz ki; bir asırdır dünyanın görmediği musibet, salgınla karşı karşıyayız. Devlet, özel sektör, patronlar, sendikalar paralarını ne zaman harcayacaklar? Tam zamanı şimdi bugün” şeklinde konuştu.

23 Mart 2020 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

4/c - zamanında 4/c olarak çalışan insanlar 10 ay çalıştırılıyordu 12 ay olması için mücadele ederken siz bir okulda çalışan arkadaşımıza dDEVLET SİZE İŞ VERDİ KIYMETİNİ BİLİN DEDİNİZ Dışarda işsiz gençler var onlar gelip çalışır dediniz Siz kim Hak savunmak kim adını bilmediğimiz peynirlerle türlü türlü nimetlerle kahvaltı yapıyorsunuz sendika binasında biz açız Göstermelik demeç göstermelik açıklama

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mart 09:30
04

Sakaryalı - Türk-iş sizinle eylemi unuttu. İşçi size hakkını helal etmeyecek. Kendinizi değil aidatını rızası olmadan kesilen işçi adına Allah adına soruyorum. Aldığınız maaşı hak ettiğinizi düşünüyormuşsunuz?

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 23 Mart 20:36
03

Doğrucu Davut - MAAŞIN NE KADAR?DEMİRYOL VE TÜRK-İŞ. TEN ALDIĞINIZ AYLIĞINIZIN TOPLAMI NE KADAR LÜTFEN PAYLAŞIN. ALLAH İÇİN PAYLAŞIN DA HAKKINIZDAKİ SÖYLEMLERE SON BERİN

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Mart 20:34
05

Demiryolcu - @Doğrucu Davut 03 nolu yoruma cevabı: 180.000tl olduğu söyleniyor aylık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Mart 08:30
02

Sendikalı - Tabi patron olmadığın için böyle rampadan atmak nede kolay değil mi? Yıllardır sendikacılar gariban işçinin sırtından geçiniyor bir ay maaş almada görelim Atalay Mideden konuşmayalım lütfen

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 23 Mart 20:32
01

İşçi - Hep laf ,hep laf Atalay 40 Yıldır tanırım işi gücü laf icraat kocaman bir sıfır

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 23 Mart 20:30


Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?