Uzaktan eğitim sistemine veli ve öğrenciden tepki

Çoğu veli ve öğrenciler MEB'in hazırlıksız olduğu eleştirisinde bulunurken, MEB Ziya Selçuk, TRT EBA TV kanalındaki tartışmalı görüntülere ilişkin, “Bu yoğun süreçte üzülerek ifade ediyorum ki görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Uzaktan eğitim sistemi'nin TV yayınları ile ilgili ilk gün tepkiler yağdı. Birçok veli ve öğrenci Devlet okullarının yanısıra, özel eğitim kurumlarının daha şanslı olduklarını ifade ettiler.

Bakan'dan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT EBA TV kanalında bugün gösterilen etkinlik saati görüntüleriyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Bakan Selçuk, özellikle ders videolarını merkeze alarak çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, görüntüleri kendisinin de onaylamadığını bildirdi. Görüntülerle ilgili Selçuk,

“Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte üzülerek ifade ediyorum ki görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün, üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam” dedi.

Tepki büyük

Bakan Selçuk'un açıklamaları velileri tetmin etmemiş olmalı ki, bazı veliler;

"Özel okullar çok şanslı. Devlet okulunda okuyanlar ise mağdur. Özellerde canlı ve birebir  dersler yapılırken Devlet okulunda bu eğitim sisteminin plansız ve programsız bir şekilde yayına sunulması  hiç de doğru değil. Çocuklar bile böyle bir ders sisteminden memnun değiller.  Bazı ders kitaplarında (Türkçe kitabında) TV'de anlatılan kitap yok. Eksikler çok. Ne yapacağız bilmiyoruz" ifadelerine yer verdiler. 

23 Mart 2020 Sakarya/ Adapazari- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Sedat Solar - Bakanı karalamanın anlamı yok. Birilerinin iş güzarliğidir. Eksikler var ama düzeltilir.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 24 Mart 01:11


Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?