TÜVASAŞ’ın milli gururu

Cumhurbaşkanı genelgesine göre 2020 yılı kamu yatırımlarında TÜVASAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 56 adet (Elektrikli Tren Seti) üretimi yapılacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı ve Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman şu ifadelere yer verdi;

“13 şubat 2020 tarihinde (bugün) yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde belirtilen 2020 yılı kamu yatırımlarında TÜVASAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 56 adet ‘Elektrikli Tren Seti’ üretimi yapılacağı ilan edilmiştir.

TÜVASAŞ ile ilgili yapılan olumsuz yorumlara karşı bu olumlu üretim programı bizim geleceğimiz için çok önemlidir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Sayın Ulaştırma Bakanımız Cahit Turhan’a, sendikamızın ve Türk-İş’in Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay’a TÜVASAŞ Genel Müdürümüz Sayın Prof. Dr. İlhan Kocaarslan’a şükranlarımızı sunarız. Hayırlı olsun”

Erdoğan İmzaladı

Cumhurbaşkanı imzaladı. Milli Tren setlerini TÜVASAŞ üretecek

11. Kalkınma Planı hedefleri doğrultusunda hazırlanan ve 12 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan 2020 Yılı Yatırım Programı’nda yurtdışından ilave Yüksek Hızlı Tren Seti temin edilmeyeceği ve ihtiyaç duyulan tren setlerinin TÜVASAŞ tarafından yürütülen “Milli Elektrikli Tren Seti” projesi kapsamında yerli ve milli olarak üretileceği Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından karara bağlanmıştır.

Hatırlanacağı üzere ülkemiz demiryolu imalat sanayi açısından bir dönüm noktası niteliğinde olan “Milli Elektrikli Tren Seti”nin prototipinin tamamlanarak bu yıl raylara indirileceği ve seri üretimine başlanacağı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Cahit TURHAN tarafından da kamuoyuna duyurulmuştu.

TÜVASAŞ bünyesinde tasarım ve üretim çalışmaları tamamlanarak montaj çalışmalarına başlanan Milli Elektrikli Tren Seti, ülkemizin raylı sistem araçları sektöründe yerli ve milli imkanlarla imal edilen ilk tren seti olma özelliğine sahip olacaktır.

Milli Elektrikli Tren Seti projesi ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu teknolojik yetklinlik kazanılacak ve önemli ölçüde ithalatın önüne geçilecektir. Proje kapsamında çok sayıda yerli sanayi şirketi ve özellikle trenin kritik bileşenleri noktasında ASELSAN gibi ülkemizin teknoloji devleri de yer almaktadır.

13 Şubat 2020 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?