SAÜ'den “Afet Sonrası Risk Yönetimine Önem' vurgusu

Sakarya Üniversitesi SAÜ Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezince AYM yapılan değerlendirmede 24 Ocak 2020 Sivrice-Doğanyol depreminde hasar gören ve yıkılan binalara dikkat çekilerek afet öncesi risk yönetimi konusunda uyarılarda bulunuldu.

SAÜ AYM 24 Ocak 2020 Sivrice-Doğanyol depremi ile ilgili olarak kısa süreli saha gözlemlerinin deprem dalgalarının ve literatürün incelenmesi sonucu değerlendirmelerde bulundu. Özellikle Elazığ ve Malatya illerini etkileyen depremin 41 can kaybına bin 631 kişinin yaralanmasına ve çok sayıda binanın yıkılmasına ya da hasar görmesine yol açtığı belirtilen açıklamada depremin Türkiyenin önemli deprem zonlarından biri olan Doğu Anadolu Fay Zonu DAFZ üzerinde meydana geldiğine dolayısıyla sürpriz olmadığına işaret edildi.

ON YILLAR IÇINDE YENI DEPREMLER OLABILIR

AYM tarafından artçı depremlerin dağılımlarının ve deprem dalgalarının incelenmesinden elde edilen faylanma mekanizması çözümlerinin bu çıkarımı desteklediği ifade edilen açıklamada Yaklaşık 580 km uzunluğundaki DAFZ üzerinde bu depremin oluşumu deprem bilim açısından bir sürpriz olmadığı gibi zon boyunca farklı yerlerde önümüzdeki on yıllar içinde yeni depremlerin oluşumu da sürpriz olmayacaktır. DAFZ üzerinde 19uncu yüzyılda 6 önemli deprem gözlenmiştir. Bu depremler 1822 Ms7.5 ve 1872 Ms7.2 Antakya 1866 Göynük-Bingöl Ms7.2 1874 Ms7.1 ve 1875 Ms6.7 Elazığ ve 1893 Malatya Ms7.1 depremleridir. 1900 yılı sonrası ise 1905 Malatya Ms6.8 22 Mayıs 1971 Bingöl Mw6.7 1998 Adana MW6.4 ve 2003 Bingöl MW6.4 depremleri meydana gelen önemli yıkıcı depremlerdir. Özellikle 19uncu yüzyıl içinde meydana gelen depremlerin ve 1905 Malatya depreminin kırılma uzanımlarının araştırılıp olabildiğince gerçeğe yakın belirlenmesi gelecekteki deprem tehlikesinin yorumlanması açısından önem arz etmektedir. Merkezimizce deprem dalgalarının ön incelemelerinden depremin büyüklüğü MW6.6 olarak hesaplanmıştır denildi.

Saha gözlemleri sırasında afetlere müdahale ve arama-kurtarma konularında 1999 İzmit ve Düzce depremlerinden sonra geçen 20 yıl içinde Türkiyede önemli gelişmeler sağlandığının fark edildiği belirtilen değerlendirmede Gidilen tüm ücra köy ve köy altı yerleşimlerde afet yardım ekiplerine ve güvenlik kuvvetlerine rastlanılması afet müdahalesinin başarısı olarak değerlendirilmiştir. Güvenlik kuvvetlerinin çadırları kurmada afetzede vatandaşla bizzat yardım ettiğine şahit olunmuştur. Basın-yayından izlenen arama-kurtarma ekiplerinin profesyonelliği ayrıca belirtilmelidir ifadelerine yer verildi.

İLERLEME VAR ANCAK YOL UZUN

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının AFAD 2009 yılında kurulması ile yeni bir afet yönetim modelinin uygulamaya konulduğu kaydedilen açıklamada önceliğin afet sonrası kriz yönetiminden afet öncesi risk yönetimine verildiğine vurgu yapıldı. AFADın kurulması ile risk yönetimi konusunda belirli ilerlemeler kaydedildiğine işaret edilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Gözlenen afet müdahalesi ve koordinasyonu hızlı müdahale ve arama-kurtarma ekiplerinin profesyonelliği Kriz Yönetimi konusunda başarıyı gösterirken AFADın kurulması arama-kurtarma ekiplerinin yetiştirilmesi ve müdahale planlarının mevcudiyeti de Risk Yönetimi hususunda ilerlemeler olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte özellikle Elazığ ve Malatya şehir merkezlerinde yıkılan ve hasar gören binalar deprem zararlarının azaltılması yani Risk Yönetimi konusunda alınacak daha çok yol olduğunu da gösterdiği gibi deprem öldürmez yıkılan dayanıksız bina öldürür gerçeğini de göstermiştir.

10 Şubat 2020 Sakarya/ Serdivan- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?