Çalışana yüzde 8, sendikacıya yüzde 85 zam!

Türkiye’de bu yıl memurlar, Hakem Kurulu tarafından verilen karara göre 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4 zam almıştı. Memur-Sen'e bağlı Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş’un ise kendi maaşına yüzde 85 zam yapmış olması tepkilere neden oldu.

emekliler.org'un yaptığı habere göre, Memur-Sen’e bağlı 250 bin üyeli Sağlık-Sen yönetimi toplu sözleşme öncesi 27 Temmuz 2019 tarihinde Kızılcahamam’da 5 yıldızlı bir otelde tüzük tadil kongresini gerçekleştirdiği dile getirildi.

Ancak tüzük tadil kongresinin, tüm delegelerin katılımıyla yapılması gereken tüzük tadil kongresinin 200 delegeden habersiz sadece şube başkanlarının katılımıyla düzenlenmiş olması sendika üyelerinin tepkilerine neden olmuştu.

Sendikanın web sayfasında yer alan yeni tüzüğün 57. maddesi uyarınca sendika başkanlarının maaşları karara bağlandı.

Buna göre yayınlanan katsayı uyarınca, illerde Sağlık-Sen şube başkanlarına verilen net maaş 14.037 TL olurken brüt rakamın 19.500 TL olduğu belirtildi.

Sendikacının eskisi gibi etkisi yok

Çoğu çalışanların, eskiden olduğu gibi işçi haklarını savunan sendikacıların olmadığı dile getirilirken,

“Eskiden işçi için aç kalan, işçinin her an yanında olan sendikacıların olduğunu biliyoruz. Şimdilerde nasılsa çalışanın maaşından otomatikman sendikaya ücret kesiliyor. Kimse işçinin hak ve hukukları konusunda ciddi anlamda üzerine düşeni yapmıyor. Hükümetin verdiği zamda bile masayı terk eden işçi temsilcileri sözüm ona kendi maaş ve sosyal hakları için kapalı kapılar ardında yapılan toplantı ve kongrelerle istediklerini alabiliyorlar.

İllerdeki sendika başkanlarının, sendika genel başkanlarının maaşları sorgulanmalı. İşçiyi paravan olarak kullanan sendikacılara pirim verilmemeli. Hiçbir işçi sendikalara kesilen ücretlerini helal etmiyor. Bunun vebali büyüktür. İşçiyle sendika temsilcileri yeterli iletişim kurmuyor. İşçiye dokunulmuyor. Empati yapılmıyor. Üzülüyoruz. Hakkın yerini bulacağına inanıyoruz” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

08 Şubat 2020 Sakarya/ Adapazari- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Saglikci - Haram olsun benim hakkımı savunmayıp kendine hamudünlait götürenlere atmasınlar cumaları dini mesajları haram yiyerek ne faydası var bize kocam bir sıfır

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 08 Şubat 21:52
02

Sonmez - Sakarya şube baskani ne kadar alıyor aciklasin kamuoyu merak ediyor ayrıca milleti ufuksagliksen e üye yapan kişiyi nereye atlattı aciklasin ayrıca sıkıntıdaki yemek resimleri varmi millet merak ediyor

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 20:29
01

Mantıra Filozofu - Sendikacılık gibi kutsal bir hareketide ortadoğululaştırıp mafya işine dönüştürdük. Sendika başkanları etik olarak kendisine kayıtlı olup en yüksek maaşa sahip olan işçiden daha yüksek alamaz. Alıyorsa etik sorunu olan kişidir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 11:12


Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?