SAÜ’de Tunus ve Arap Baharı Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü ORMER Bilgi Kültür Gençlik Derneği ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından 25.si [http://25.si] düzenlenen ORMER Bilim Konuşmalarına Doç. Dr. Emel Akçalı katıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

SAÜ Ortadoğu Enstitüsü Kudüs Salonunda düzenlenen programa SAÜ Ortadoğu Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kardaş öğretim üyeleri Doç. Dr. Ali Balcı ve Dr. Öğr. Üyesi Filiz Cicioğlu da dinleyici olarak katıldı.

Konuşmasına kendi araştırmalarından bahsederek başlayan Doç. Dr. Akçalı Tunus ve Arap Baharı üzerine yaptığım araştırmalar 2011de Arap Baharının ortaya çıkmasıyla başladı. O zamanlar benim için soru şuydu Devrim nasıl mümkün olur Ya da mümkün olabilir mi Neden belli bir zamanda devrim olur Ardından benim için daha önemli olan Devrimi gerçekleştiren kişiler sosyal yapı ve ilişkileri gerçekten dönüştürülebilirler mi Ve bugün küreselleşen ve neoliberalleşen dünyamızda bu gerçekten mümkün olabilir mi soruları geldi diyerek Tunus devrimi ve devrim sonrası devletin yönetsel işlevleri üzerine konuştu.

TUNUSTAKI GENÇLERIN SAVAŞMALARININ EN BÜYÜK NEDENI ÖZGÜRLÜK VE DINSEL INANÇ

Arap Baharının önemli ölçüde yaşandığı Mısır ve Tunusta bulunmasının kendisi için çok yararlı bir deneyim olduğunu kaydeden ve Tunusta devrim sonrası yaşanan toplumsal ve yönetsel sorunlara değinen Akçalı bu değişimin bir başarı öyküsü ve Müslüman dünyası için bir örnek olduğunu dile getirdi. Tunustaki gençlerin savaşmalarının en büyük nedeninin özgürlük ve dinsel inanç olduğunu belirten Doç. Dr. Emel Akçalı Aralık 2010da Tunus halkının onur devriminden sonra basın özgürlüğü demokrasi ve güçler dengesi gibi konularda gelişmelerin yaşandığına değindi. Bu başarı öyküsüne rağmen birçok Tunuslunun ve özellikle gençlerin büyük bir kısmının bu resmileştirilmiş demokratik ve liberalleşme sürecinin dışında kaldığına da dikkat çeken Akçalı Diktatörlük döneminde iki Tunus vardı ve hala öyle biri kalkınma Tunusu diğeri fakir itaatkâr ve dışa bağımlı Tunus diyerek Tunusun iç siyasal yapısını detaylı bir şekilde anlattı.

TUNUS DEVRIMINDE SOSYAL MEDYA IŞLEVSEL OLARAK KULLANILDI

Sosyal medyanın toplumsal olaylarda çok büyük bir güce sahip olduğunu ifade eden Akçalı Tunus toplumunun bu devrimi gerçekleştirmek için sosyal medyayı işlevsel bir şekilde kullandığını ardından aktivizm hak ve demokrasi gibi kavramlarla sosyal mecralardan seslerini duyurarak başarıya ulaştıklarını vurguladı.

Program Doç. Dr. Emel Akçalının Tunustaki bilgi deneyim ve fotoğraflarını paylaşması ve katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından sona erdi. --

------------------------------------------------------------------------------------------------------ SAKARYA ÜNIVERSITESI İLETIŞIM KOORDINATÖRLÜĞÜ BASIN OFISI

basin@sakarya.edu.tr

https://twitter.com/sakaryauni

Bu elektronik posta ve ekindeki tüm dosyalar sadece gönderen tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek veya tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız kopyalamanız yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir.  Sakarya Üniversitesi bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve Sakarya Üniversitesinin görüşlerini yansıtmayabilir.

This e-mail and any attachments may contain confidential and privileged information. If you are not the intended recipientplease notify the sender immediately by return e-mail delete this e-mail and destroy any copies. Any dissemination or use of this information by a person other than the intended recipient is unauthorized and may be illegal. Sakarya University makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message. The opinions expressed in this message belong to sender alone and may not necessarily reflect the opinions of Sakarya University.

07 Şubat 2020 Sakarya/ Serdivan- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?