SARUS basının karşısında

Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği(SARUS) kuruluş amacı ve tanıtımını yerel basın temsilcilerine sundu.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği(SARUS) Tunatan Tesisleri'nde düzenlediği toplantıda basın mensuplarını ağırladı.

Kocaarslan ve Çelebi katılmadı

Başka bir programa katılmak üzere yurt dışına gittikleri öğrenilen TÜVASAŞ Genel Müdürü ve SARUS Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Kocaarslan ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Zeki Çelebi'nin katılamadığı toplantıda, Yönetim Kurulu üyeleri Yavuz Yavuz, İlhan Ak, Ayhan Pehlivan, Cem Yazıcı, M. Ulaş Yücesan, İsmail Hakkı Demirel, Gökhan Yılmaz, Emin Çağlar, Tahir Arın, Recep Eroğlu, Salih Palaz, Osman Tekeoğlu, Ramazan Kaykaç, Kemal Öcal, Erdoğan Dede ve Şidar Yerlikaya hazır bulundu.

Ulaşım sektörü iştah kabartıyor

Yönetim adına kürsüye çıkarak açılış konuşmasına başlayan İlhan Ak,

“Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Sanayicileri Kümelenmesi Derneği” (SARUS)’un kuruluşu toplantısına hoş geldiniz. Ülkemiz ve ilimize hayırlı olsun.

Bölgemiz ekonomisi için birçok faydalar üretecek olan derneğimizin ana amacı; bölgemizde Demiryolu sektörünü geliştirmek bununla da Ülkemizin sosyal, endüstriyel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktır.

Bu amacı sektörümüzün değer zinciri içinde yer alan paydaşları; iş birliği, güç birliği ve hedef birliği merkezinde bir araya getirerek ve milli sektörel kapasitenin maksimum kullanımını sağlayarak yapacaktır. Yine derneğimiz, tasarımdan nihai ürüne yerli ve milli raylı ulaşım sistemlerini üreterek, bir dünya markası oluşturmayı da kendisine ana hedef olarak belirlemiştir.

Son dönemde gerek ülkemizde gerekse yakın çevre komşumuz ülkelerde hem şehir içi hem de ana hat demiryolu ulaşımına ciddi bir yönelim başlamış, yakın zamanda yapımı tamamlanan, yapımı devam eden ve yapımı planlanan demiryolu altyapı yatırımları ile 10 milyar dolarlar seviyesinde bir demiryolu araçları talebi oluşmuştur. Bu pencereden baktığımızda son dönemde yapılan büyük alt yapı yatırımları ile ülkemizin demiryolu ulaşım sektörü de, iştah kabartır bir pazar haline gelmiştir.

Malumunuz, teknolojik gelişmelerle, ulaşılır ve erişilirliğin artışı dünyamızı küresel bir Pazar haline dönüştürmüştür. Bu pazarda güçlü olan kazanmaktadır. Kıyasıya ve zorlu rekabetin her geçen gün arttığı uluslararası arena; ülkelerin mevcut ve üstünlük taşıyan sektörlerinin korunması, devamlılığı ve güçlendirilmesi mücadeleleriyle doludur.

Üstünlük ve belirginliklerimiz muhafaza etmemiz ve sahip olmamız gereken en önemli sermayemiz durumuna gelmiştir. Bu kapsamda şüphesiz, ilimiz sahip olduğu en önemli iktisadi varlıklarımızdan biri “demiryolu aracı üretim sektörü”müzdür. Kökleri 1950’li yıllara dayanan ve kuruluşu ile ilimizde sınai alt yapının oluşumuna kaynaklık etmiş olan sektörümüz, taşıdığı; yüksek katma değer üretme ve sürdürülebilir istikrarlı büyütme etkisi ile bölgemizde tutmamız gereken en önemli iktisadi varlığımızdır."dedi.

Sakarya'nın rolü büyük

Sektördeki kuruluşların uluslararası azgın rekabette ayakta kalmaları için güç birliği ve hedef birliği yapmalarının mecburi hale gelmiş olmasına dikkat çeken Ak, 

"Bu zorunluluğun bir sonucu olarak, şehrimizde raylı ulaşım sistemlerine yönelik üretim ve onarım yapan sanayicilerimiz bir araya gelerek kurulan, Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği’nin ilk toplantısı, kurucu başkan ve kurucu üye olan TÜVASAŞ’ta, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. İlhan Kocaarslan başkanlığında yapıldı. Raylı Ulaşım Sistemleri sektöründe Sakarya’nın dünyanın merkez üssü olmasına yönelik önemli rol üstleneceği, sektöre nasıl yön vereceğiyle ilgili gereken tedbirlerin alınması ve üstlenebileceği görevler konuşulmuştur.

(SARUS), tasarımdan nihai ürüne yerli ve milli raylı ulaşım sistemlerinin ihtiyaç duyduğu ve özellikle yurtdışından ithal edilen komponentleri yerli ve milli olarak üreterek, bir dünya markası haline getirmeyi kendisine ana hedef olarak belirlemiştir." ifadelerini kullandı.

SARUS neden kuruldu?

Açıklamalarına derneğin kuruluş amacına değinerek devam eden İlhan Ak, 

Dernek; Sektörel milli kapasitenin maksimum seviyeye çıkarılması ve kullanımına yönelik olarak; Dünya pazarlarında kalite, standart ve maliyet yönünden rekabet gücü üstün yerli ve milli mamul üretimi, Tasarımından nihai ürüne üretimde yerlilik payının artırılması, maksimum seviyeye çıkarılması, Yeni ürün ve metotlar geliştirilmesi, Sektörün ihtiyacı olan vasıflı elemanların yetiştirilmesi ve sürekli olarak gelişmelerinin sağlanması, eğitim kalitesinin sürekli arttırılması, Bilgi birikiminin artışı ile sektörün nitelik ve nicelik açılardan güçlenmesi,

AR-GE, Yenilikçilik ve girişimcilik kültürünün geliştirilmesi, Üniversitelerimizin sahip olduğu bilimsel ve teknik bilginin sektöre aktarılması,

Rekabet gücünü artırmaya yönelik yeni teknoloji ve metodlar, inovasyon, teknoloji geliştirme, Ar-Ge, Ür-Ge, üretim ve verimlilik, kurumsallaşma, finans yönetimi, kalite yönetimi, sertifikasyon, maliyet yönetimi, süreç yönetimi, pazarlama faaliyetleri gibi çeşitli konularda eğitim, bilgi ve tecrübelerin yükseltilmesi,

Sektör için gerekli laboratuvar ve test merkezlerinin kurulması, Sektörün gelişmesi ve tanıtılması amacıyla Türkiye ve uluslararası pazarlarda tanınırlığın sağlanması ve imaj geliştirilmesi, Markalaşma çalışmaları,

Dernek üyelerinin üretim maliyetlerini düşürmeye yönelik ortak alım platformları oluşturması, Üyelerinin leasing sözleşmelerinde aracılık yapılması,

Yurtiçi ve yurtdışı firmalara talepleri doğrultusunda üyesi bulunan imalatçı firma ve gerektiğinde üyeleri için teminat ve referans temini, gibi hususlarda küme üyesi firmalara çok önemli ve gerekli hizmetleri sunacaktır." dedi.

Hayırlı, uğurlu olsun

Yönetim Kurulu üyesi Ak açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı; Bir araya gelerek oluşturduğumuz bu kümelenme derneğimiz; sektörümüzün yaşaması çok muhtemel riskleri öngörerek, bu riskler ortaya çıkmadan engel olma isteğimizin bir sonucudur. Sektörün içinde bulunan ve çok iyi tanıyanlar, bilenler olarak; pasif ve seyirci kalmamızın uygun olmadığı, bir şeyler yapmamız gerektiği inancını taşıyoruz. Bunu hem demokratik yönetime katılmanın bir gereği, hem de işi en iyi yapan bilir anlayışının vicdani sorumluluğu olarak Sakarya’mıza ve milletimize karşı borcumuz ve onurlu bir görevimiz olarak görmekteyiz.

Tüm kümelenme üyelerine ve emeği ve gönül gücü ile katkıda bulunan tüm değerli destekçi ve katılımcılara teşekkür ediyorum. (SARUS) Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği bölgemiz ve ülkemize Hayırlı olsun.

29 Oca 2020 - 16:18 Sakarya/ Serdivan- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NetGaste editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NetGaste değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hafif raylı sistemin güzergâhı sizce neresi olmalı?