SUBÜ'den kadına şiddete makyajlı protesto

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sapanca Meslek Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı öğrencileri “Kadına Yönelik Şiddete Hayır” başlıklı farkındalık projelerini drama biçimde sundular.

Haber albümü için resme tıklayın

Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı başkanı Öğretim Görevlisi Dr. Serpil Çiğdem’in gözetiminde gerçekleştirdikleri projede öğrenciler, kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, sunumlarını yüzlerini boyayarak gerçekleştirdiler ve şiddete “hayır” dediler.

Proje yürütücü öğrencilerden Beste Tuncer, Emine Bulut'un eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözü önünde öldürülmesine değinerek Türkiye’de kadın olmanın zor olduğunu ve yıllar itibariyle şiddete uğrayan kadın sayısında belirgin bir artış olduğunu dile getirdi.

Proje yürütücü öğrencilerden Songül Ateş, Betül Demir, Melisa Nail, Berna Çakır ve Damla Demiral ise şiddetin her türlüsünün kötü olduğunu, her canlının en doğal hakkının özgürlük olduğuna dikkat çektiler.

Öğrenciler, İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 2016'da 304, 2017'de 353, 2018'de 280 kadının cinayete kurban gittiğini belirterek 2019’da öldürülen kadın sayısının 299 olarak kaydedildiğini, cinayetlerin yüzde 72,8’inin ise ‘huzur ortamı olması gereken’ evde işlendiği bilgisini verdiler.

Öğrenciler, Türkiye’de 2012 -2019 yılları arasında erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitiren kadınların isimlerini sayarak ve şiddetin her çeşidini kınadıklarını dile getirerek sunumlarını tamamladılar.

Bölüm öğrencileri, her dönem çeşitli toplumsal konularda duyarlılık ve sosyal sorumluluk projeleri hazırlayıp uygulamalı olarak sunuyorlar.

06 Aralık 2019 Sakarya- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?