Her 100 Kişiden 63’ü Türk Kahvesini ‘karşılıklı sohbet’ için içiyor

Kahve Dünyası’nın 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle Türkiye genelinde yaptığı araştırmadan dikkat çekici sonuçlar çıktı. Buna göre, her 100 kişiden 63’ü için Türk kahvesi ‘karşılıklı sohbet’ anlamına geliyor, Güneydoğu Anadolu’da bu oran yüzde 100’e çıkıyor!

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiyenin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciri olan Kahve Dünyası 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi nedeniyle bir araştırma yayımladı. Geçen yıl aynı gün dolayısıyla yaptığı araştırmada Türk kahvesi tüketim haritasını çıkaran Kahve Dünyası bu yıl ise Türk kahvesinin verdiği hissiyatı ortaya koydu.

100 KIŞIDEN 77SININ ILK TERCIHI TÜRK KAHVESI

Türkiyenin yedi bölgesini de kapsayan araştırma için nüfusun en kalabalık olduğu ilk 26 ilde 18 yaş ve üzeri 1615 kişiyle görüşme yapıldı. Katılımcıların en çok tercih ettiği kahve çeşidi yüzde 77 ile Türk kahvesi olurken her 100 kişiden 95i Türk kahvesini sevdiğini söyledi.

Genel katılımcılar içinde en çok Türk kahvesi içenler yüzde 80 ile Marmaralılar. Son sırada ise yüzde 12 ile Güneydoğu Anadolu yer alıyor. Türkiye genelinde günde içilen Türk kahvesi ortalaması ise bir fincan.

MARMARALILAR TADINI İÇ ANADOLULULAR KEYFINI SEVIYOR

Türk kahvesi içen her 100 katılımcıdan 60ı Türk kahvesini tadını sevdiği için içtiğini belirtiyor. Türk kahvesinin tadını en çok seven yüzde 80 ile Marmaralılar olurken onu yüzde 77 ile Egeliler izliyor. İç Anadolu Bölgesindeki katılımcılar ise tadından ziyade keyifli bir mola vermek için Türk kahvesi içtiklerini ifade ediyor.

TÜRK KAHVESININ ANLAMI: KARŞILIKLI SOHBET

Kahve Dünyasının araştırmasında katılımcılara Türk kahvesinin kendileri için ne ifade ettiği de soruldu. Türkiye genelinde her 100 kişiden 63ü bu soruya karşılıklı sohbet cevabını verirken Güneydoğu Anadoludaki katılımcıların ise yüzde 100ü Türk kahvesi denildiğinde akıllarına karşılıklı sohbetin geldiğini söyledi.

Akdeniz ve Karadenizde misafirliği ifade eden Türk kahvesi Egede dost meclisini çağrıştırıyor. Kadınların Türk kahvesinde ilk tercihi de karşılıklı sohbet olurken erkekler ise yemeklerden sonra içmeyi sevdiklerini belirtiyor.

TUZLU KAHVE GELENEĞI EN ÇOK DOĞU BÖLGELERINDE DEVAM EDIYOR

Araştırma kız isteme merasiminin vazgeçilmezlerinden biri olan tuzlu kahve geleneğinin de devam ettiğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan her 100 evli kadından 58i tuzlu kahve yaptığını söylerken evli erkeklerin yüzde 47si tuzlu kahve içtiğini ifade ediyor. Tuzlu kahveyi en çok içen erkekler yüzde 84 ile Doğu Anadoludan çıkarken onu yüzde 83 ile Güneydoğu Anadolu takip ediyor. Marmara yüzde 14 Akdeniz ise yüzde 37 ile tuzlu kahvenin en az içildiği bölgeler.

TÜRK KAHVESI ARAŞTIRMASINDAN ÇIKAN DIĞER SONUÇLAR

Her 100 kişiden 73ü Türk kahvesini köpüklü tercih ediyor. Türk kahvesinin yanında en sevilen lezzet yüzde 42 ile çikolata. Türk kahvesi yüzde 55 gibi bir oranla orta şekerli seviliyor. Gün boyunca yemeklerden sonra tercih edilen Türk Kahvesi en çok akşam saatlerinde içiliyor.

KAAN ALTINKILIÇ: TÜRK KAHVESINI EVLERDEN ÇIKARDIK DÜNYAYA TANITIYORUZ

Kahve Dünyası Genel Müdürü Kaan Altınkılıç Kahve Dünyasını Türk kahvesinin tüketimini ev dışında da teşvik etmek misyonuyla kurduklarını söyleyerek Kahve Dünyası olarak ilk mağazamızı açtığımızda Türk kahvesine daha çok evde içilen bir kahve çeşidi olarak bakılıyordu. Öncelikle bunu değiştirmek için ciddi çalışmalar yaptık. Gerçekleştirdiğimiz araştırmaların sonuçları da bunu önemli ölçüde başardığımızı gösteriyor. Günümüzde Kahve Dünyası mağazalarında her iki masadan birinde en az bir fincan Türk kahvesi siparişi veriliyor. Diğer yandan en değerli kültürel miraslarımızdan biri olan Türk kahvesi geleneğini yaşatma ve tüm dünyaya tanıtma misyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün Avrupadan Körfez ülkelerine uzanan geniş bir coğrafyada Türk kahvemizi aynı lezzet ve Türk ikram kültürünü en iyi yansıtacak şekilde sunuyoruz dedi.

TÜRK KAHVESI ORTAK DEĞERIMIZDIR

Dünya Türk Kahvesi Günü özelinde yaptıkları araştırma hakkında da bilgi veren Altınkılıç Bu özel gün için iki yıldır araştırma yapıp kamuoyuyla paylaşıyoruz. Geçen yıl Türk kahvesinin tüketim haritasını çıkarmıştık. Bu yıl ise Türk kahvesinin verdiği hissiyata odaklandık. Katılımcıların büyük çoğunluğu Türk kahvesinin karşılıklı sohbeti anımsattığını dost meclislerinin vazgeçilmezi olduğunu belirtiyor. Bu da Türk kahvesinin bizleri birbirimize nasıl bağladığını ortak bir değerimiz olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu yıl yine geçen senelerde yaptığımız 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Gününü kutlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için araştırmamızın yanı sıra çeşitli iletişim çalışmaları da gerçekleştiriyoruz. Biz Kahve Dünyası olarak kültürel değerlerimizden Türk kahvesinin UNESCO Listesinde yer almasından ve tüm dünyada özel bir gün ile kutlanmasından dolayı gurur duyuyoruz. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Gününün daha geniş kesimler tarafından bilinmesi ve Türk kahvesine daha fazla sahip çıkılmasına katkıda bulunmak için önümüzdeki dönemde de bu tür çalışmalara devam edeceğiz diye konuştu.

DÜNYA TÜRK KAHVESI GÜNÜNÜN HIKAYESI

Türk kültürünün en önemli değerleri arasında yer alan Türk kahvesi UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesinde yer alıyor. 1 - 8 Aralık 2013 tarihleri arasında Azerbaycanın başkenti Baküde gerçekleştirilen ve 155 ülke temsilcisinin düzenlenen komite toplantısının 5 Aralık tarihli oturumunda bu karar alındığından dolayı Dünya Türk Kahvesi Günü 5 Aralık olarak kabul gördü. Türk kahvesi UNESCO listesine Türk Kahvesi ve Geleneği kayıt edildi. Böylece Türk kahvesinin yalnızca tadının değil kendine özgü pişirme tekniğinden sunumuna kadar tüm aşamalarının özenle korunmasının ve yaşatılmasının önemine de dikkat çekildi.

KAHVE DÜNYASI HAKKINDA

Yarım asırdır kahve - kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubunun bir üyesi olan Kahve Dünyası ilk mağazasını İstanbulun Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa sürede sektörün öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası günümüz itibarıyla Türkiyenin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciridir. Yurt içinde 200ü aşkın mağaza olmak üzere 500e yakın satış noktası yurt dışında ise 15 mağazası bulunan Kahve Dünyası her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda kahve çikolata dondurma unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetinde kendi üretimi olmayan hiçbir ürünü müşterilerine sunmayarak Türkiyede bir benzeri olmayan kahve mağazacılığı anlayışı sergilemektedir. Hepimizin Ortak Noktası söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyasının kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir platformu bulunmaktadır.

04 Aralık 2019 Sakarya/ Adapazari- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?