Sakarya Müftüsü İhsan Açık odun çuvalı taşıdı

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri ve Türkiye Diyanet Vakfı 2. Başkanı olarak atanan Sakarya İl Müftüsü İhsan açık, bir taraftan veda ziyaretlerini sürdürürken bir taraftan da Kardeşlik Seferberliği kapsamında yürütülen nakliye çalışmalarına katılarak odun ve koltuk taşıdı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yıldırım Kerestecilik Fabrika sahibi Erkan Yıldırım ile odunların yüklenme çalışmalarına katılan Müftü İhsan Açık Hoca "bir gönüllü faaliyeti olarak başlayan Kardeşlik Seferberliği çalışmalarına halkımızın büyük bir katılım sağlayacağına inandığını" söyledi.

Dr. Mahmut Karaman tarafından 9-10 Ekim Tarihinde Sakarya İl Müftülüğüne bağlı üst düzey yöneticilere yönelik olarak yapılan sunumlar ile Sakarya'da başlayan Kardeşlik Seferberliği hareketi iyilik davranışını toplumun bütün kesimlerine yaymayı amaçlıyor.

Sakarya İl Müftüsü İhsan Açık yaptığı açıklamada şunları söyledi. "Kardeşlik Seferberliği Hareketi olarak yeni bir anlayışı il düzeyinde uygulamaya başladık. Bu yeni anlayış kapsamında; iyilik davranışını kategorik bir kurum/grup davranışı olmaktan ziyade  bütün insanlara kazandırarak,  insanların birbirini kucaklamasını sağlamak için il düzeyinde top yekün bir "Kardeşlik Seferberliği" hareketini başlatmış bulunuyoruz. Yaratılış olarak "iyilik" özü ile mücehhez olan insanın bu özünü "iyilik yapma" davranışı ile ortaya çıkararak iyi insanı ve iyi ve erdemli toplumu kurabileceğimize inanıyoruz. Bunun için "iyilik yapma" davranışını, günlük hayat içinde küçük eylemler ile  her insana kazandırmaya çalışacağız.  "iyilik" özü ile var olan insanın "İnsan" olabilmesinin en temel şartlarından birisi olarak bu potansiyel özü duygusal düzeyde yaşaması ve gerçek anlamda "iyi" olabilmesi için öncelikle bu özü pratik eylemler ile davranışlara dönüştürerek bu iyiliği bizzat tecrübe ederek yaşaması gerekir. Aksi halde bu iyilik özünü teorik konuşmalar ile duygusal düzeyde yaşayamayacağı için "iyiliği" yaşayamayacaktır."

Odunların yüklenmesinden sonra bir gönüllünün verdiği koltukları yüklemeye giden Müftü İhsan Açık sözlerini şöyle sürdürdü.

"Kısaca " iyiliği yayma" amacımızı konuşarak değil, diyanet görevlileri olarak bizim göstereceğimiz örnek davranışlar ile insanlara pratik iyilik davranışları kazandırmak suretiyle yapmaya çalışacağız.  Biyolojik/fizyolojik temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasını/giderilmesini başkasına devretmediğimiz gibi İnsan olmanın temel şartı olarak ruhumuzun temel ihtiyacı olan iyilik yapma davranışını da her insana kazandırmaya çalışacağız. Bir başka ifade ile kötülükler ile ilgili mücadelemizi, kötülükler ortaya çıktıktan sonra uygulayacağımız yardım ve tedavi hizmetlerinden ziyade, bütün insanlarımızdaki iyilik özünü uyandırarak, bütün insanlarımıza iyilik davranışlarını kazandırarak ve iyilik davranışlarını yaymak suretiyle kötülüklerin ortaya çıkmasının önünü almaya çalışarak yapmaya çalışacağız.  Bu itibarla sadece belli yaş grubundaki insanlarımızın dini hizmetler ile ilgili ihtiyaçlarını değil, her yaş grubunda bulunan insanımızın her alandaki açık veya örtük istek ve ihtiyaçlarını, özellikle psikolojik ve sosyolojik gizli ihtiyaç ve beklentilerini önceden tespit ederek karşılamaya yönelik çalışmalar  yapmalıyız. "

Müftülük görevlilerinin araca yüklediği kanepelerin durumunu kontrol etmeden gönlü rahat etmeyen Müftü İhsan Açık "her yaş grubunun mutlaka iyilik yapmaya ihtiyacı olduğunu ve mutlaka yapacağı bir iyilik olduğunu" belirterek sözlerini şöyle bitirdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Inaiyet - yapılan iyilikler saklı olmalı ki muteber olsun medyayı getir fotoğraf çektir ondan sonra reklam

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 08 Kasım 08:40


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?