Saadet Partisi'nden Mısır Önergesi

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, Sakarya da Mısır çiftçisinin sorunlarını dile getirmek adına, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi verildiğini açıkladı

Büyütmek için resme tıklayın

Yazılı ve görsel basına açıklamalarda bulunan Fahrettin Abay, tarımda yaşanan olumsuz gelişmeleri TBMM gündemine taşıdıklarını belirtti. Abay;

“15 sene içinde artan yüksek maliyetlerin ve düşük taban fiyatların, kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye’yi, tarımda dışa bağımlı hale getirmiştir. Uygulanan taban fiyat politikası ile mısır dibe vurmuştur.” dedi.

Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman eliyle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istenen soru önergesinin maddelerini İl Başkanı Fahrettin Abay şöyle açıkladı;

“Sakarya ilimiz, ülkemizdeki mısır üretiminde önemli bir yere sahiptir. Tarım Mahsulleri Ofisi(TMO) tarafından açıklanan fiyatlar Sakaryalı mısır üreticilerimizin beklentilerini karşılayamamıştır. Tarımsal giderler %70 oranında artmışken, belirlenen fiyatların bir önceki yıla oranla %21 oranında arttırılması mağduriyet oluşturmuştur. Bununla birlikte TMO’nun mısır alımı yapmaması serbest piyasada fiyatları daha da düşürmüştür. Mısır üretilen tarlalarda başka bir ürünü üretme imkânı olmayan çiftçilerimizin aynı ürünü üçüncü kez ektiğinde tarımsal destek alamaması da ayrı bir mağduriyet sebebidir. Bu bağlamda;

1. TMO tarafından fiyat belirlenirken tarımsal girdiler (mazot, gübre, işçi yevmiyesi, tohum, tarla bakımı) dikkate alınmakta mıdır?

2. TMO’nun Sakarya’da mısır alımı yapmaması veya mısır alımını geciktirmesinin gerekçesi nedir?

3. TMO’nun Sakarya’da mısır alımı yapmaması durumunda veya mısır alımını geciktirdiği durumlarda mısır üreticisinin serbest piyasada yaşayacağı sorunlar ön görülmüş müdür?

4. Tarlasında her yıl düzenli olarak mısır üreten çiftçimizin üretim yaptığı sürece tarımsal destek alabilmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

5. Kaliteli ürün üretimini arttırmak, mısır üretiminde dışa bağımlılığı azaltmak, çiftçiyi motive ve teşvik etmeye yönelik Bakanlığınızca hangi projeler uygulanmaktadır?

04 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?