Sakaryalı Manavların ‘Meci Sohbetleri’ Başka Güzel

Sakarya Yerel Kültür Derneğinin geçtiğimiz yıl kış aylarında gerçekleştirdiği Meci Sohbetleri bu yıl da devam ediyor.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Soğuk kış gecelerinin yaklaştığı bugünlerde SYKDnin Meci Sohbetlerinin bu yılki ilk programı derneğin Erenlerdeki Otağında yapıldı.

Meci Sohbetleri programına SAÜde düzenlenen kongreye katılmak için şehrimizde bulunan yaklaşık 15 ülkeden akademisyenler ve bilim adamları da misafir oldu.

Sakarya lezzetleri ve yerel halk oyunlarının tanıtımının yapıldığı gecede yabancı misafirler ve akademisyenler Sakaryada olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

SYKDnin Kurucu Üyesi Yazar Fahri Tunanın moderatörlüğünde Azerbaycan Baküden Eğitimci Yazar Mehseti Huseynovanın çevirmen tercüman olarak sundukları Meci Sohbetine Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce  ve AK Parti İl Başkanı Yunus Teverin yanısıra çok sayıda dernek üyesi katıldı. Meci Sohbetinde misafirlere Yerel Kültürümüzün klasik mutfak geleneklerinden dartılı keşkek ve Geyve Yöremizin üzümlerinden ikram edildi.

Serdivan HEMin Halk Oyunları ekibi Geyve Yöremizden halk dansları sergileyerek geceye renk kattı.

Sakaryamızın tanıtıldığı sinevizyon gösterimi ile devam eden programda SYKD Başkanı Necmettin Kırık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce geceye katılan misafirlere hoşgeldiniz diyerek birer selamlama konuşması yaptılar.

Çeşitli ülkelerden gelen konukların tek tek söz alarak Sakaryada bulunmaktan ve gösterilen ilgiden çok memnun kaldıklarını ifade ettiği Meci Sohbeti programının hazırlanmasında emeği geçen SYKD Başkanı Necmettin Kırık ve Yönetim Kuruluna SAÜden Prof.Dr. Ahmet Tutar Hocaya Moderatör Fahri Tunaya ve toplantının İngilizce çevirisini yapan Azerbaycan Baküden katılan  Eğitimci Yazar Mehseti Huseynova Hanıma çok teşekkür ettiler.

Programda Eğitimci Yazar Mehseti Huseynova  ile SYKD Başkan Yardımcısı Eğitimci Hidayet Yiğitin birlikte söyledikleri Çırpınırdı Karadeniz türküsü ve konuk Huseynovanın Türkçe ve Azerice söylediği türküler büyük alkış aldı.

Cumhuriyetimizin 96. yıldönümü kutlamaları nedeniyle Meci Sohbetleri programında tam bir bayram havası estirildi. Gecenin sonunda yerli ve yabancı tüm konuklar ellerinde Türk bayraklarıyla Onuncu Yıl Marşı Türkiyem Türküsü ve Bir Başkadır Benim Memleketim şarkılarını hep birlikte coşkulu bir şekilde seslendirdiler.

SYKD Başkanı NHecmettin Kırık kış ayları boyunca devam edecek Meci Sohbetlerinin bu yılki ilk programına katılım gösteren herkese çok teşekkür ederek tüm Sakaryalıları Meci Sohbetleri gecelerine davet etti.

--

---------------------------------------------------- Yalçın AKALTIN Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu 0506 416 21 04 milliegitimbasin@gmail.com

03 Kasım 2019 Sakarya/ Erenler- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?