İl ve ilçe başkanları atamayla belirlenecek.Sakarya tabanı tepkili!

Koordinatörler mülakatlara başlarken hangi il ve ilçe örgüt yöneticilerinin değişmesi gerektiği saptanıyor. Genel Merkeze sunulacak üç isimden biri kongrede aday gösterilecek. Bu isim düzenleyeceği liste ile kongreye girecek. Ak Parti’de her il için ‘Sabit Koordinatör’ belirlenecek.

Haber albümü için resme tıklayın

Aday belirlemede değişen bir şey yok

Eski ve yeni vekillerden oluşan koordinatörler, kongre sürecinde anket formatında görüşmeler yapıyorlar.

Daha önceden olduğu gibi, o ilin vekillerine, değişmesini istedikleri yöneticiler ve gerekçeleri sorulacak. Değişim durumunda yerine kimlerin olabileceğine ilişkin öneriler alınacak.

İl ve ilçe başkanları için üç aday belirlenecek

il ve ilçelerin sivil toplum örgütleri ve önde gelenleriyle de değerlendirileceği ifade ediliyor. Ak Parti Genel Merkezi’ne sunulacak raporda, hangi il ve ilçe başkanının değişmesi gerektiği ve gerekçeleri yazılacak. Mevcut başkanın dışında üç isim belirlenecek.

Yine, parti tüzüğüne aykırı seçim

Belirlenecek başkan aday adayları, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın katıldığı toplantıda teke indirilecek ve o isimle kongreye gidilecek. Partinin tüzüğünde yer alan “üyelerin katılımıyla” adayların belirlenmesinden yine vazgeçildi.

Üyeler delegeyi, başkanları genel merkez seçecek!

Ak Parti’de partililerin beklediğinin aksine yine eni delegeler üyelerin katılımıyla yapılan seçimlerde belirlenecek.

Normal yöntemin bu olmasına karşın, daha önceki kongrelerde delege listeleri genel merkezle koordineli olarak belirleniyor ve belli isimler tercih ediliyordu. Bu kez genel merkez müdahalesinin olmayacağı iddia ediliyor.

Bu hazırlıkların tamamlanmasıyla ilçe kongrelerinin en geç ocak ayında başlayacağı belirtildi.

Sakarya’da taban tepkili

Bu arada, Sakarya’da parti tüzüğünde olmasına rağmen, ilçe ve il başkanları için sandık kurulmayışı ve adayları partililerin seçmeyişine olan tepki yayılıyor.

Birçok Ak partili üye, “Yeter artık. İlçe başkanını da il başkanını da bizler belirlemeliyiz. Bize fayda sağlayacak, şehrimizin sorunlarına eğilebilecek kişileri bizler biliriz. Ankara birilerinin incelemesi ve referansı ile atadığı ilçe başkanları ve il başkanları ile teşkilatların ne hale geldiği ortada. Genel Merkez yetkilileri bu konuda artık parti tüzüğüne göre hareket etsinler” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Hürriyet

03 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11

kampüs - sağlık yönetimi görevden alınmazsa sülocular fetodan açıga alınıp tekrar göreve dönenler köşe başlarına yerleştirildiler bunlar yönetime tamamen yerleşti demedi demeyin il yönetimdeki sülocularda iyi çalışıyor hepsinin ismi reiste bunlarla iş tutan vekiller devam devam çok iyi gidiyorsunuz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 14:05
10

Tuna Armağan - Bilmeden mi yazıyordunuz delege dediğiniz kişiyi ilçe başkanı belirliyor. Hangi ilöe başkanı rakibe oy atacak birini mahallede delege yapar? Hatta ilçe başkanı ve belediye başkanı arasında rekabet varsa işte o zaman delegeler belediye baş. Tarafından tehtid edilir. Aynı safta iseler rakip adayın zaten şansı yok demektir. Bunlar geçmişte yaşandı. Ben köylü olarak biliyorum siz gazeteci olarak bilmiyordunuz. Yada işinize öyle geliyorum?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Kasım 13:26
09

Ensar Gök - Tepki gösterirler ama yine aynı şemsiyenin altında buluşurlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 21:47
07

Adem Derav - Şimdi aday gösterilecek kişi yanına anlaştığı arkadaşlarını alıp aday olmasını iste sora onlar arkadaşları lehine çekilir meydan kime kaldıysa Reyiz onu seçer dimi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 21:43
06

Cemile Şap - Millete demokrasi veriyoruz ama bizde yok ne acı değil mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 21:40
05

Süleyman K. - Teşkilata zerre faydası olmayan başkanlar göreve getiriliyor. Çok yazık. Artık parmağımı kıpırdatmam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 15:02
04

Delege - Ak parti böyle eriyor. Hala farkında değiller. Yahu parti tüzüğünde olan bir maddeyi uygulamamak ne demek

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 14:48
03

Ak Gönüllü - Ak partinin tüzüğü değişsin. Adayları genel merkez atamayla belirler şeklinde sorun çıkmaz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 14:10
02

Mahalle Başkanı - Neden seçim yapılıyor? Atayın gitsin. 18 yıldır bu partideyim. Yazıklar olsun

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 14:09Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?