Sakarya Üniversitesi'nde Azerbaycan rüzgârı

Sakarya Üniversitesi Azerbaycan-Türkiye Kardeşlik Topluluğu tarafından Azerbaycan Bayrak Günü etkinliği düzenlendi.

+11
Haber albümü için resme tıklayın

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan etkinliğe Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve her iki ülkenin Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan programda Azerbaycan Bayrağında yer alan renkler ve şekillere dair kısa bir video izlettirildi ve yöresel danslardan Naz Eleme oyunu sergilendi.

AZERBAYCANIN HER ZAMAN ÖZEL BIR YERI VARDIR

Vali Ahmet Hamdi Nayir Azerbaycan halkının Bayrak Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında iki ülkenin ortak tarihi ortak kültürü ve ortak değerleri paylaştığını belirtti.

Anadolunun sevgiye ve hoşgörüye dayalı bir medeniyeti ortaya koyabilmesinin en önemli özelliklerinden birisi olduğuna vurgu yapan Nayir şunları söyledi:

Yunus Emrenin yaratılmışı severiz yaratandan ötürü düsturu Anadolunun dünyaya bir hediyesidir. Biz bu topraklarda taşıyla toprağıyla çiçeğiyle ayıyla güneşiyle yaratılmış olan her şeyi sevmeye hazır bir duygu düşünce içerisinde büyütüldük. İnsanlar içerisinde de bizim duygu düşüncemize yakın olanlar kültürümüze tarihimize yakın olanlar inancımıza yakın olanlar elbette ki bir kademe daha üstte sevilmeyi hak ediyor. Komşularımıza baktığımızda ortak tarihi yaşadığımız ortak kültürü yaşadığımız ortak değerleri ortak mukaddesleri yaşadığımız ülkeler içerisinde Azerbaycanın her zaman özel bir yeri vardır. Onlar da toprağına düşkün onlar da bayrağına düşkün onlar da mukaddesatına düşkün bir millettir. Aynı duygulardan aynı kaynaklardan beslenen iki millet olarak bizler iki devlet bir millet olarak aynı duyguları paylaşan insanlar olarak birbirimize çok daha yakın hissediyoruz. Konuşma dili bakımından da diğer Türk Cumhuriyetleriyle dilimiz çok fazla benzemediği için biraz daha zor anlaşıyoruz anlamak için özel bir gayret gösteriyoruz. Azerbaycanda yaşayan soydaşlarımızla her alanda olduğu gibi dil olarak da çok daha kolay anlaşabiliyoruz Azerice kulağımıza çok daha ahenkli müzik yapısı daha güzel olan bir dil olarak geliyor.

AYNI DUYGULARI PAYLAŞIYORUZ

Her iki coğrafyanın çok fazla ortak özellikleri olduğuna işaret eden Vali Nayir Özellikle ortak söylenen türkülerimiz şarkılarımız var. Anadoluda doğmuş büyümüş herkes mutlaka kendi hayatı içerisinde sevdiği okuduğu ve dinlediğinde duygulandığı nağmelerden birisi olan Ayrılık türküsünü bilir. Aynı şekilde Azerbaycana gittiğinizde Anadoluda bestelenmiş birçok şarkının türkünün orada sevilerek söylendiğini dinlendiğini göreceksiniz. Bu duygu bütünlüğü içerisinde insanlığa örnek bir beraberliğimiz var. Keşke bütün insanlık bizler gibi bu kadar güzelliği paylaşabilse bu kadar duyguyu paylaşabilse bu kadar ortak değerler üzerinde hassasiyet gösterebilse diye düşünüyoruz. Bu konuda dünyaya örnek olma duygumuzu ilelebet muhafaza etmeliyiz. Burada bulunan herkesin temennisi gibi ben de iki milletin bu birlik beraberliğinin ilanihaye kıyamete kadar sürüp gitmesini temenni ediyorum. Bayrak gününüzü tekrar kutluyorum. Bu özel ve güzel güne katıldığınız için hepinize teşekkür ederken burada bulunduğum için de mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum dedi.

KOCAMAN BIR TÜRK AILESIYIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce iki ülkenin kardeşliğinin önemine vurgu yaparak Bu kardeşliğin ilelebet araya fitne ve fesat girmeden devam etmesini Yüce Allahtan diliyorum dedi. Bahtiyar Vahapzadenin bir dörtlüğünü okuyan Başkan Yüce sadece Azerbaycanın değil bütün Türkistan coğrafyasının aynı milletin evlatları ve kocaman bir Türk ailesi olduğunu söyledi.

AZERBAYCANLI ÖĞRENCILER ÜNIVERSITEYE RENK KATIYOR

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da konuşmasında üniversitede yaklaşık 3 bin misafir öğrenci bulunduğunu özellikle Azerbaycanlı öğrencilerin bu tür aktivitelerle üniversiteye renk katan öğrenci gruplarından birisi olduğunu söyledi. Üniversitelerin en önemli misyonlarından birisinin araştırma ve geliştirme topluma hizmet ile eğitim olduğunu kaydeden Rektör Savaşan Eğitimi çok önemsiyoruz. Özellikle misafir öğrencilerimizin kültürel entegrasyonla birlikte iyi bir eğitim almaları halinde memleketlerine döndüklerinde hem kendi ülkelerine faydalı olacaklarını hem de iki ülke arasında gönül köprüsünün daha da sağlamlaşmasına yardımcı olacaklarını düşünüyoruz dedi.

SAÜ olarak daha nitelikli daha çok sayıda öğrenciyi üniversiteye çekmeye çalıştıklarını ve diğer ülkelerin yükseköğretim kurumlarıyla özellikle lisansüstü ortak programlar açmayı istediklerini belirten Prof. Dr. Savaşan Azerbaycandaki devlet üniversiteleriyle de bu yolda ilerlemek istiyoruz. Ortak projelere de inşallah önümüzdeki dönemde çok daha fazla önem vereceğiz. Misafir öğrencilerimiz bizim için çok kıymetli. Hem Sakarya şehrimizden hem üniversitemizden memnun olarak ülkelerine dönmelerini istiyoruz ifadelerini kullandı.

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da dost Azerbaycanın Bayrak Gününü kutladığını ifade etti. İki devlet tek millet olarak sürekli kardeşliği haykırdıklarını ve bu birlikteliğin gönülden geldiğini belirten Sarıbıyık konuşmasının devamında Mevlananın aynı dili konuşanlar değil aynı duyguları paylaşanlar anlaşır dizelerine yer verdi.

TIYATRO VE KONSER

Etkinliğin devamında Azerbaycan Cumhuriyetinin ilanından sonra ülkenin ilk Cumhurbaşkanı seçilen Mehmet Emin Resulzadenın hayatını anlatan tiyatro gösterisi öğrenciler tarafından sergilendi. Etkinliğin sonunda müzik topluluğu tarafından mini bir konser verildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?