Toyota Genel Merkezi Sakarya'dan İstanbul’a mı taşınacak?

Sakarya’da bulunan Toyota Otomobil Fabrikası A.Ş. ile ilgili belirsizlik sürüyor. Teşvik nedeniyle her ay Toyota’nın ödemesi gereken vergi Genel Merkez'in Sakarya’da olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Bütçesi’nden kesiliyor. Ödeme aylık 10 Milyon Lira...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya’nın aylık zararı 10 Milyon

Sakarya'nın Arifiye İlçesi Hanlı Mahallesi’nde bulunan Toyota Otomotiv Sanayi ile ilgili belirsizlik devam ediyor.

Hükümet yetkililerinin, Toyota’nın ödemesi gereken, ancak teşvik nedeniyle ödemediği bedeli Sakarya Büyükşehir Belediyesi bütçesinden tahsil edilmesi ile ilgili sessizliklerini sürdürüyorlar. 

Konu ile ilgili belirsizlik, Sakarya’ya her ay 10 Milyon Lira'ya mal oluyor.

Çözüme kavuşmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, Hazine Bakanı Berat Albayrak’a kadar tüm üst düzey yetkililerinin haberdar olduğu sorun ile ilgili henüz adım atılamamış olması Sakarya’nın geleceği için ciddi endişeleri beraberinde getiriyor.

Sakarya kamuoyu Toyota Fabrikası ile ilgili olarak ilin bütçesinden her ay 10 Milyon Lira’nın ödenmesi  kısıtlı bütçesi olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde en büyük sorunlardan biri olmaya devam ediyor.

Ali İhsan Yavuz ne demişti?

Konuyla ilgili olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili ilk somut açıklamayı yapmış ve açıklamada şu ifadelere yer vermişti.

“Toyota ile ilgili süreci izliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve Hazine Bakanımız Berat Albayrak ile yaptığımız helikopter seyahatinde konuyu kendilerine net şekilde aktardım.  Sayın Cumhurbaşkanımız hassasiyetini göstererek, Hazine Bakanı’na, ‘Bu konuyu halledin ‘ talimatında bulunmuştu.

-Konuyla ilgili  yaptığımız görüşmede 3 Ekim’de TBMM’nin açıldığında soruna yasal bir çözüm bulunması gündeme gelecek.

-Hazine Bakanlığı Sakarya’nın da içinde olduğu, Ordu ve Gaziantep illerinin de aynı sorundan dert yandığı meseleyi kendi bünyesinde halletme cihetine gidebilir.

-Hiçbiri hakkında bir gelişme olmadığı takdirde. Sakarya Büyükşehir belediye Başkanımız Şehrin akilleri ile Toyota Fabrikası Yönetimine ziyaret gerçekleştirerek, Genel Merkezin İstanbul’a taşınması ricasında bulunabiliriz.

Toyota Fabrikası Genel Merkezi’nin İstanbul’a taşınmasını istemesek de sorunun Ankara’da çözülememesi halinde en akılcı çözümün bu olduğu ortada” ifadelerinde bulunmuştu.

10 Milyon'a neler yapılmaz?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bütçesi için oldukça önemli bir bedel olduğu ifade edilen 10 Milyon Lira ile ilgili belirsizlik süre dursun, 31 Mart 2019 seçimlerinden buyana 7 ay geçmiş olmasına rağmen soruna çözüm bulanamamış olması düşündürücü.

Gerek Milletvekili Ali İhsan Yavuz, gerekse Sakarya BB Başkanı Ekrem Yüce’nin konuyu en üst seviyede gündeme getirmelerine rağmen 7 aylık sürede Sakarya’dan Toyota Fabrikası nedeniyle 70 Milyon Lira tahsilât yapıldı.

Soruna en kısa sürede çözüm bulunması bekleniyor.

28 Ekim 2019 Sakarya/ Arifiye- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Mehmet Ali - YILLIK 120 MİLYON TL'DEN BAHSEDİYORUZ. BU ÇOK ÖNEMLİ BİR BEDEL VE MAALESEF BİZE YANİ SAKARYA HALKINA VERİLECEK YILLIK 120 MİLYON TL LİK VE 10 YIL İÇİN 1 MİLYAR 200 MİLYON TL BİR HİZMETİN VERİLMEMESİ SONUCUNU DOĞURDU. YAZIK DEĞİL Mİ !

ESKİ VE ŞU ANKİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZATLAR VE MİLLETVEKİLLERİ NE İŞE YARIYOR, MMALESEF TAMAMI YANLIŞ ATANMIŞLAR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 15:10
02

Garip - SAKARYA SPORA VERİLİR ONLAR YER BİZ HİZMET ANLAMAYIZ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 17:56
01

Cevat - 10 milyon iyi para. Her ay kent meydanı yeniden yapılabilir.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 28 Ekim 18:32Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?