Müftü İhsan Açık’tan NetGaste'ye ziyaret

Sakarya İl Müftüsü İhsan Açık ve yardımcıları NetGaste.com'a ziyarette bulunarak, gündeme ilişkin konular üzerinde fikir alışverişinde bulunulmasına vesile oldular.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Müftü Açık;

Camiler ihtiyaç olan yerlere yapılmalı

Sakarya İl Müftüsü İhsan Açık, "Sakarya’da  cami fazla mı? Değil mi? Şehir içine cami gerekli mi?" sorularını yanıtladı.

Yaklaşık 10 ay önce Urfa İl Müftülüğü’nden Sakarya İl Müftülüğü görevine atanan İhsan Açık, Sakarya’daki gözlemlerini NetGaste'ye aktardı.

Şeyh Edibali Camii

Açıklamalarına Sakarya’da özellikle yapılmış bitmiş camiler hakkında şöyle olsaydı, böyle iyiydi gibi söylemlerin olduğuna dikkat çekerek başlayan,

“Sakarya’nın 5.100 m2’lik  en büyük camisi Şeyh Edibali Camisi. Her şeyi ile mükemmel. Çok şükür geçen Ramazan ayında burayı kısmen de olsa ibadete açtık. Şuan en kalabalık camimiz burası. Çevreden bu camiye onlarca, yüzlerce insan ibadet için geliyor. Ancak caminin inşaatının bitimi için ciddi paralar gerekli. Çok büyük. Her yıl belirli oranlarda Diyanet İşleri Başkanlığımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen yardımlarla yapımına devam ediliyor, edilecek de. Bu cami ile ilgili olarak Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir ve Adapazarı Belediye’si yetkilileri ile görüştük. Alt tarafta kullanılmayan çok büyük alanlarımız var. Bu alanları hep birlikte değerlendirerek aktif hale getirmek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

 Cami bittikten sonra ‘Al ne yaparsan yap’

Toplumda kötü bir algının olduğunu dile getiren Sakarya İl Müftüsü Açık, "Cami yapılıyor, içi ve müştemilatı uygun mu, Değil mi? Bakılmadan, gelişi güzel yapılıyor, bitiriliyor, ibadete açılma aşamasında bize teslim ediliyor.

Bakıyoruz ki, kubbesi büyük, caminin yapılışında standart dışı işler yapılmış, üzülüyoruz. Milli servet heba edilmiş, iyi niyetle yapılmış olsa da yanlış olan şeyler olabiliyor. İşte bu noktada bizler hayırsever vatandaşlarımızın yaptıkları her camide mutlaka bizlerle temas halinde olmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Mescitler var ama lokal camiler de düşünülebilir

Müftü Açık, şehir içindeki camiler ile ilgili olarak, “Allah Razı olsun pasajlarda mescitler var. Bunlarda da ibadetler yapılabiliyor, ancak keşke şehir merkezinde belirli noktalarda küçük abdesthanesi, bay-bayan ibadet yerleri ile ilgili farklı çok büyük olmayan küçük camiler de olabilse. Gelişi güzel cami yapmak değil, ihtiyaca göre cami yapmak daha doğru olur. Bakıyorsunuz çok küçük köylerde, o köyü iki üç kez içine alabilecek camiler inşa edilmiş.  Isıtması da soğutması da sorun. Yaptığımız hayrı ve hizmeti bilinçli yapmalıyız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

420 cami yaptık

Açıklamalarına devam eden Müftü Açık son olarak, “Urfa’da görev yaptığımız dönemde camilerde yardım toplamıyorduk. Ama ihtiyacı olan köşelere, şehir merkezine 420 cami yaptık. Bunu da hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla yaptık. Her biri ihtiyacı karşılıyor. Allah izin verirse Sakarya’da da hayırseverler ile böyle bir hamle başlatma gayreti içindeyiz. Camilerde yardım toplamadan nerede hangi camiye ihtiyaç varsa oraya odaklanarak  ihtiyaca cevap vermemiz gerektiği inancındayım.

Kayseri’de, Konya’da tüm ibadethaneleri, hastaneleri, hatta kamu yerlerini hayırsever vatandaşlar yapmakta. Sakarya’da da bu geleneği yerleştirmek ve güzel işlere imza atmak arzusundayız” dedi.

Türk Bayraklı Kur’an-ı kerim

Sakarya İl Müftüsü İhsan Açık  NetGaste.com'a ekibiyle birlikte yaptığı ziyarette, Genel Müdür Necdet Başoğlu’na Kur-an’ı  Kerim ve Türk Bayrağı hediye etti.

Nazik ziyaretleri nedeniyle Başoğlu, Sakarya İl Müftüsü Açık ve beraberinde gelen ekibine teşekkür etti.

08 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

imam - Sakaryada yıllarca şeyh edebali cami için camilerden paralar toplandı sakaryanın adapazarı ilçe müftülüğünde bir dönem görev yapan sonrasında sakarya müftü yardımcılığı ve ondan sonra da balıkesir iline tayin olan sait emin arvas isimli müftünün adapazarı müftülüğü yaptığı tarihler in en ince ayrıntısına kadar incelenmeli çünkü yıllarca kuran kurslarına gönderilen devlet yardımları o müftünün zamanın da iç edilmişti malesef yıllar sonrada diyanet bu müftüyü ihraç ettiği söyleniyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 12:18Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?