Sakarya’da Ahilik Kültürü Araştırması

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi SESAM çalışmaları kapsamında Doç. Dr. M. Çağlar Özdemirin danışmanlığını yaptığı Ahsen Meryem Saltın yürüttüğü Gelenekten Moderniteye Sakaryada Esnaf Kültürünün Değişimi adlı araştırmada Sakaryada geleneksel Ahilik kültürü ile günümüz esnafı arasındaki ilişki incelendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ahilik temellerinin Ahi Evranla başlayıp Anadolu Selçuklularda kökleşen ve esnaf kültürünün belkemiği olarak nitelendirilebileceğini belirten SESAM Müdürü Doç. Dr. M. Çağlar Özdemir temelinin olgunluk anlamına gelen fütüvvet geleneğine dayandığını söyledi.

Doç. Dr. Özdemir Ahilik anlayışı esas olarak esnafların daha çok kazanç sağlamalarından ziyade paylaşımcı ve adaletli bir ticari ahlaka sahip olmalarını sağlamaya yönelik kurallar koymuştur. Bu anlayış çerçevesinde hareket eden Ahilik sistemi zamanla üyelerinin toplumda saygın bir statüye ulaşarak yeri geldiğinde devlet yönetiminde dahi söz sahibi olabilecek güçte olmalarına vesile olmuştur ifadelerini kullandı.

Çalışmada Ahilik sistemindeki kuralların bugüne nasıl yansıdığı ve bugün ile geleneksel anlayış arasında fark olup olmadığının irdelendiğini söyleyen Doç. Dr. Özdemir Bu çalışma ile aslında toplumun kurallarında bir değişim olup olmadığı tespitini de esnaflarımız üzerinden araştırmış olduk. Bu araştırmada değişimler kötü yanlıdır şeklinde bir iddia yoktur. Geleneksel kurallardan ne kadar uzaklaşıldığını bağlantılı olarak aslında toplumun da kurallarının değiştirdiğini göstermeyi amaçladık ve durum tespitinde bulunduk dedi.

MESLEKI TOPLUMSAL VE BIREYSEL YAŞAM INCELENDI

Sakaryada Ahilik kültürünün ortaya koyan araştırmayı yürüten yüksek lisans öğrenci Ahsen Meryem Salt araştırmanın iki ana unsuru olduğunu belirterek Geleneksel dönem ve modern dönem esnaflarının mesleki hayatları ile toplumsal ve bireysel hayatları arasında belirgin farklar olup olmadığı tespit etmek için 150 esnafımızla çalıştık. 1 ile 5 puan aralıklarında likert tipi aralıklı yürütülen nicel yönlü ilk düzey araştırmada 1 farkın en fazla olduğu 5 farkın en az olduğu anlamına gelmektedir. Araştırmanın geneline bakıldığında Esnafların Mesleki Hayatlarına yönelik bulgular ile Toplumsal ve Bireysel Hayatlarına yönelik bulguların puan ortalaması 343dür. Bu skor geleneksel yapıdan yaklaşık 157 puan yani yüzde 314lik bir farklılaşma olduğunu ifade etmektedir. Elde edilen sonuç araştırmada belirtilen özellikli nedenlerinin yanında günümüz konjonktüründe baskın olan kapitalizm küreselleşme modernleşme gibi yapıların ticari ve günlük hayata etkilerinden de kaynaklanmaktadır dedi.

TICARI KAYGILAR ÖN PLANDA

Araştırmanın sonucunda varılan noktada Ahilik kurallarına uyma derecelerinde yüksek düzey farklılık oluşmamasının dışsal etkilerden kaynaklandığı ve içsel motivasyonla ilgili problemler olduğunu söyleyen Salt Esnafların ifadeleri ile algılanan davranış kalıpları arasında görünür farklar kaydedilmiştir. Elde edilen bulguları mülakatlarla yeniden test ettiğimizde bu durum açık bir şekilde görülmektedir. Ahiliğin başlangıç noktası olarak kabul edilen insani değerler esnafların ahilik kurallarına uymada motive kaynağı iken günümüzde bu motivasyon kaynağı her koşulda gelir elde etmeye odaklanmış ticari kaygılara dönüşmüştür şeklinde konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?