SAÜ Rektörlük Binası Hasarlı mı?İşte Cevabı

Sakarya'da yayın yapan bazı basın organlarında 1 Sakarya Üniversitesi Rektörlük binasının hasarlı olduğu 2 bu durumun tespit edilmiş olmasına rağmen veya güçlendirme zorunluluk arz ettiği halde güçlendirmenin yapılmadığı yönünde haberler çıkmış değerlendirmeler yapılmıştır.

Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklama şu şekilde;

Kamuoyunun yakından takip ettiği gibi ülke olarak mevcut bina stokunun iyileştirilmesi ve yeni yapılacak inşaatların bilimsel veriler ışığında gerekli sağlamlığa ulaşması için çok sayıda mevzuat ve uygulama değişikliğine gidilmiştir. Dolayısıyla depremde hasar görmeyen binaların bile yeni mevzuata göre bazı eksiklikleri ortaya çıkmıştır.

Bu kapsamda Rektörlük binamızın da Türkiyede birçok binada olduğu gibi yeni yönetmeliklere uyumunun sağlanması arzu edilir bir durumdur. Yapılan mühendislik inceleme ve ölçümlerinde hasarlı bir durumun söz konusu olmamasına rağmen binamızın yeni deprem yönetmeliğine uygun hale getirilebilmesi için projelendirme yapılmış ve bütçe imkânlarının elverdiği ölçüde adım atılması planlanmıştır.

Deprem araştırmaları ilk müdahale ve farkındalık eğitimleri üniversitelerin asli görevlerindendir. Üniversitemiz de deprem ve diğer afetlerle ilgili sorumluluklarının farkındadır ve gerekli katkıyı sağlamaktadır. Hal böyleyken üniversitemizin öğrencilerimiz ile personelimizin deprem ve diğer doğal afetlerde karşılaşabilecekleri tüm olumsuzluklara karşı hazırlıkları yapma ve gereken adımları atma konusunu ihmal etmeyeceği açıktır.

Saygılarımızla.

03 Ekim 2019 Sakarya/ Serdivan- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?