SAGEM'de, Düşünce, Duygu, Davranış ve Sosyal Etkileşim Konferansı

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince SASGEM düzenlenen dönemin ilk konferansına Prof. Dr. Beylü Dikeçligil katıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapılan konferansta Düşünce Duygu Davranış ve Sosyal Etkileşim konusu ele alındı.

SOSYAL ETKILEŞIM SU DALGALARINA BENZER

Prof. Dr. Dikeçligil konferansta işbirliği çatışma yarışma uzlaşma uyarlama benzeşme benzeştirme olmak üzere 7 etkileşim tipinden bahsetti. Dikeçligil Sosyal etkileşim su damlasının etrafında oluşan su dalgalarına benzer. İnsanlar karşılıklı iletişim halinde birbirinden etkilenir. Sosyal etkileşim için en az iki birey gereklidir ve insan toplulukları sosyal etkileşimle oluşmaya başlamıştır. İnsanın asıl iletişimi kendi içiyledir ve kendi kendiyle yüzleşmesi en zor olanıdır. Genellikle içinde bulunduğumuz çevre bizi değiştirir zannederiz fakat kişi her konumda kendi benliğiyle beraberdir. İnsan duyguları ile duyguları için yaşar ifadelerini kullandı.

İNSAN MUCIZEVI BIR VARLIKTIR

İnsanın ruh-nefis-beden çerçevesinde 3 boyutlu bir varlık olduğu konusuna değinen Prof. Dr. Dikeçligil İnsanlar hata değil seçim yaparlar. Hata yaparken bilmeden yaparız ve bu nedenle aslında seçim yapmış oluruz. Öz eleştiri yapabilen insan çözüm odaklıdır ve hatasını görüp kendini suçlamaz. Seçimlerinde daha dikkatli davranır. Başımıza gelenlere üzülmek yerine çözüm üretip ders almalıyız. Güç kendini kontrol eden insandadır şeklinde konuştu.

OLUMLU DÜŞÜNCELERE ODAKLANALIM

Olumsuz düşüncelerin genelde geçmiş ve geleceğe ait olduğunu söyleyen Dikeçligil Anlam kodları bireyin zihniyet dünyasını oluşturan içselleştirilmiş düşüncelerdir. Bir düşünceyi yerleşik hale getirmek ve içselleştirmek için tekrar en önemli faktördür. Olumlu düşüncelere odaklanırsak içselleştirip olumsuzlardan uzaklaşabiliriz. Bunun yanı sıra mutluluk klasik tanımlanan mutluluk değildir beklentiler de daima mutluluğun önüne set koyar. En önemlisi de biz bu dünyaya mutlu olmaya gelmedik. Bunun bilincinde olan insan için mutluluk her zaman vardır. İlahi bir inanca sahip insan rahattır. Tasavvuf darlık zamanında genişlik bulmaktır dedi.

Dikeçligil konferansın sonuna doğru katılımcılardan gözlerini kapatmalarını istedi ve öfkelendikleri veya üzüldükleri bir olayı düşünmelerini isteyip neler hissettiklerini sordu. Katılımcılardan kendilerini çok mutlu eden bir anılarını düşünmelerini isteyen Dikeçligil bu yolun düşüncelerin duygu ve davranışın temeli olduğunu belirtti.

Konferans Dikeçligilin katılımcıların sorularını yanıtlaması ve hediye takdimiyle devam etti.

03/10/2019 Fatmanur Deveci --

------------------------------------------------------------------------------------------------------ SAKARYA ÜNIVERSITESI İLETIŞIM KOORDINATÖRLÜĞÜ BASIN OFISI

basin@sakarya.edu.tr

http://www.twitter.com/Habersau [http://www.facebook.com/Habersau]

Bu elektronik posta ve ekindeki tüm dosyalar sadece gönderen tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek veya tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız kopyalamanız yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir. Sakarya Üniversitesi bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve Sakarya Üniversitesinin görüşlerini yansıtmayabilir.

This e-mail and any attachments may contain confidential and privileged information. If you are not the intended recipientplease notify the sender immediately by return e-mail delete this e-mail and destroy any copies. Any dissemination or use of this information by a person other than the intended recipient is unauthorized and may be illegal. Sakarya University makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message. The opinions expressed in this message belong to sender alone and may not necessarily reflect the opinions of Sakarya University.

03 Ekim 2019 Sakarya/ Adapazari- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?