Sakarya’da yoğun bakım yatak sayısı 211 ama yetmiyor!

Yoğun Bakım Servisinin yetersizliği Sakarya’da olduğu gibi Türkiye’de en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor. Sakarya’da toplamda 211 kişilik yoğun bakım mevcut ancak, ilçe ve diğer illerden gelenler ile yetersiz kalıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Hastanelerin yoğun bakım servislerindeki yetersizliklere ilişkin Türkiye genelinde ciddi sorunlar olduğu ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı sistemi gereği, 112 servisi sistemden nerede yoğun bakım boşluğu görürse, hastayı oraya götürüyor. Hal böyle olunca, çevre illerde yer bulunamayan yoğun bakım hastası çözüm olarak Sakarya Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne(SAÜEAH) sevk ediliyor.

Bu nedenle, Sakarya’da yoğun bakımlık olan hastalar da sistem gereği SAÜEAH'da yer bulunamaması halinde çevre illere sevk edilmek zorunda kalıyorlar.

 

Yoğun Bakım'da personel de yetersiz

Diğer yandan Sakarya’da da diğer komşu illerde de yoğun bakım hasta kapasitesinin yanında uzman yetersizliği de en önemli etken.

Zaman zaman Sakarya’da yoğun bakım ünitesindeki yatak sayısının artışına rağmen bölgemizdeki hastaların il dışına nakledilmesi sistemin ve yönetimin kendisiyle alakalı sorun olduğu ifade edilmekte.

Kimi uzmanlar, “Eğer her hasta kendi bölgesinde kendi yoğun bakım ünitesine alınabilse, diğer illere hasta götürülmek zorunda kalan 112 araçlarının da milli servete önemli katkı sağladıkları görülecek. Ancak, nasıl bir sağlık sistemi ise, bu konuda köklü bir çözüm bulunamamış olması sorunu büsbütün içinden çıkılmaz bir hale dönüşmesine neden oluyor” ifadelerine yer veriyorlar.

 

Sakarya’da 211 yoğun bakım yatağı

Türkiye ortalamalarına göre Sakarya’daki yoğun bakım yatak sayısının normal olduğu ifade ediliyor. Sakarya’da toplamda Devlet kurumlarına ait 211 yoğun bakım yatağı mevcut. Bunun 168’i SAÜEAH’da, ayrıca yeni doğan çocuk için 35, Çocuk Yoğun Bakımı için de 8 yatak kapasitesi var.

Sakarya için her ne kadar bu sayı yeterli gibi görünse de, diğer illerden 112 Acil sistemi nedeni ile gelen hastalar nedeniyle yataklar tamamen dolu oluyor.

Bu da Sakarya’da yoğun bakım hastalarının istemez farklı komşu illere gönderilmesine neden oluyor.  Konuyla ilgili sağlık camiası sessizliğini korurken, siyasilerin bu sorunu biliyor olmalarına rağmen çözüm üretememiş olmaları ise manidar.

21 Eylül 2019 Sakarya/ Adapazari- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Zafer - Yani diosun ki bu konuda sakarya il sağlık müdürlüğü yeyip içmekten başka bişey yapmıyor bütün suç bakanlığın. Bu konuda haklısın ama şu haberde ki en büyük yalan il dışından sakarya ya yoğun bakım hastası gelmiyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 18:37
01

Birbilen - Diğer illerden hasta filan geldiği yok,il kendine yetmiyor isterseniz resmi makamlardan talep edin alın sayıları

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 17:33Anket Sakaryalılar, belediye başkanlarından memnun musunuz?