Sakarya Çevre Sağlığı’na rağmen Mahkemeye gitti

Pamukova Belediyesi 99 bin hektarlık alanda açılacak taş ocağı için olumsuz görüş bildirmişti. Buna rağmen Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Karara tepki gösteren Pamukova Belediyesi yürütmeyi durdurmak için bölge idare mahkemesine başvurdu.

Haber albümü için resme tıklayın

Milli Gazete’de Sezer Yılmaz’ın haberine göre, Türkiye, son günlerde doğaya zarar veren maden ve taş ocaklarını konuşurken Saadet Partili Pamukova Belediyesi örnek bir davranışta bulundu.

Vatandaşların tepkisine kayıtsız kalmadı:

Sakarya Pamukova’da özel bir şirket tarafından açılacak taş ocağını, vatandaşlardan gelen tepki üzerine Pamukova Belediyesi, bölge idare mahkemesine yürütmeyi durdurmak için dava açtı.

Özel firma tarafından Ağaçcılar Mahallesi’nde 99 bin hektar alanda yılda 388 bin ton üretim yapılacak taş ocağına belediye olumsuz görüş bildirmişti.

Belediyenin olumsuz görüşüne rağmen Sakarya Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, ‘Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı verdi.

Bunun üzerine Pamukova Belediyesi, yürütmeyi durdurmak için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, ilgili kurumlardan raporları ve izin evraklarını göndermesi için 15 gün süre verdi.

 

Hava ve suyu kirletiyor

Sezer Yılmaz’ın haberinde, Taş ocağına vatandaşlar da tepkili. Bölgede 2 tane taş ocağı bulunurken vatandaşlar diğer taş ocaklarının havayı, suyu kirlettiğini belirterek 3’üncü bir taş ocağı istemediklerini dile getiriyor.

Aynı zamanda daha önce aynı yerde başka bir firma tarafından açılacak taş ocağı için dava süreci başlatılmış, bölge idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Konuyla ilgili olarak Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, yaptığı açıklamada, bölgede bulunan taş ocaklarının vatandaşlara zarar verdiğini dile getirerek,

“Diğer taş ocaklarının bölge halkına ciddi zararları oldu. Haliyle bundan vatandaşımız rahatsız olduğu için biz de hukuki süreç başlattık. İki tane taş ocağımız zaten var. Bunun açılmaması için çaba sarf ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Sakarya ÇED’e tepki

Bu arada halkın sağlığını hiçe sayar gibi Pamukova’da halkın ve belediyenin tepki gösterdiği taş ocağı için ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ kararı veren Sakarya İl Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kararı  Pamukova’de tepkiyle karşılandı.

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in Sakarya Çevre Sağlığı İl Müdürlüğü’nün aldığı karar ve Pamukovalının gösterdiği tepkiyle ilgili yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merakla bekleniyor.

Kaynak:Milli Gazete

11 Eylül 2019 Sakarya/ Pamukova- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Nn - İnsana, hayvana ve doğaya duyarlı olmak insanlığın ve kulluğun ölçüsüdür.

Biz artık herşeyi sembolik olarak yaşadığımız için ölçü kaçmış dolayısıyla denge de kaçmış.

Artık bu kötü haberleri okuyunca cidden çok ama çok üzülüyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 09:25


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?