Fotoğraf Şam’dan değil, Sakarya'dan!

Son yıllarda adeta Göçmen şehri olan Sakarya’da, şehrin göbeğinde yer alan ve hoş olmayan bu görüntüler herkesin dilinde. Göçmenlerin gelişi güzel kaldığı binaların dış yüzeylerinin gelişmekte olan Sakarya için neler ifade ettiği ortada!

Büyütmek için resme tıklayın

Göçmen şehri Sakarya

Sakarya son yıllarda göçmenlerin tercih ettiği önemli iller arasında yer alıyor. Gerek Kuzey Irak’tan, gerekse savaş halinde olan Suriye’den Sakarya’ya ciddi bir göç var.   Hemen her mahallede, özellikle de şehir merkezindeki  sokaklarda konuşlanan göçmenlerin kaldığı yüksek katlı binaların dış görünüşleri  farklı yorum ve değerlendirmeleri de beraberinde getiriyor.

 

Orta Asya izlenimi

Deprem sonrası yeni yeni ayağa kalkmakta ve gelişmekte olan Sakarya’da göçmen akımıyla yaşanan görsel kirlilik her şeyi anlatıyor.

Bulvara birkaç yüz metrede olan ve ana cadde üzerinde yer alan Sakarya Caddesi’ndeki nahoş görüntü ilimizin son yıllarda geldiği noktayı açık seçik göstermekte. Binaların bakımsız oluşu, cam ve balkonlara asılan gelişi güzel çamaşırlar ile Sakarya’nın geldiği içler acısı durumu açık seçik ortaya koymakta.

 

Estetik Kurul

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan ‘Estetik Kurul’u göreve çağıran bölgede yaşayan esnaf ve vatandaşlar, “aylardan beri burası böyle. Caddeden geçerken kafamızı kaldırasımız gelmiyor. Bina zaten dökülüyor, bir de bu gördüklerimiz hepten içimizi karartıyor. ‘Estetik Kurul’ yetkililerinin sadece Sakarya Caddesi değil, Yenigün Mahallesi, Çark Caddesi, Cumhuriyet Mahallesi, Papuççular Mahalleleri gibi diğer mahallelerde binaları tarayarak gereğini yapmalı. Sakarya ne zaman köy olmaktan kurtulacak? Bilemiyoruz” diyerek tepkilerini gösterdiler.

 

10 Eylül 2019 Sakarya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Mir Polat - Kafayımı yediniz ırkçılığımı körüklemeye çalışıyorsunuz? sank türklerin oturduğu evlerin dış mekanı farklımı oluyor? nerde abeslik var anlamadık. Geçenlerdede mülteciler kiraları artırdı diye gazlıyordunuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 14:28
03

Erenlerli - O estetik kurulunu bir zahmet erenlerin girişi sakarya emniyet müd.lüğüne 200 m. Mesafede ; eski Elmas otel şimdiki prestij otelin tam karşısına davet edelim. Birde buraya baksın bunlar suriyeli felan değil. Erenler belediyesi kentsel dönüşüm yapacam nasılsa diye diye 7 senede şehrin girişinde gece kondu mahallesi çöplük mezbelelik oluşmasına göz yumdu.. hatta sayın belediye başkanı yarısı şahıs arazisine yarısı yola olmak üzere yapılan roman dergahına açılışa bile katıldı... Suriyeli nekii ?? Admiin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 23:48
01

Aylin Yuman - Ne güzel değil mi?Pardon da yöneticilerimiz uyuyor mu?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 22:35


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?