Çocuğu okula alışamayanlara uyarılar

Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Polikliniği doktoru Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar, çocukların okula alışma süreci hakkında velilere yönelik bilgilendirmede bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Polikliniği doktoru Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar, çocukların okula alışma süreci hakkında velilere yönelik bilgilendirmede bulundu.

AİLE DESTEĞİ ŞART

Okulların yeni dönem eğitimine başladığı günlerde, okula yeni başlayan çocuklar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Konak Hastanesi Sakarya Psikoloji Polikliniği doktoru Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar, okula başlamanın çocuklar ve aileleri için çok önemli bir aşama olduğunu söyledi.

Bu dönemde çocuğun yeni sorumlulukları olduğunun altını çizen Uzm. Klinik Psikolog Aşkar, “Okula başladığı zaman çocuğunuzun oyun dışında görevleri, sorumlulukları, katıldığı aktiviteler ve sosyal bir dünyası olacaktır. Aileler ise bu heyecanlı gelişmelere ortak ve destekçi olmalıdır. Çocukların okul hayatına sağlıklı bir başlangıç yapabilmeleri için ailelere de bazı görevler düşmektedir” dedi.

SABIRLI VE SAKİN OLUN

Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar şöyle devam etti: “Öncelikli olarak okula yeni başlayacak çocukların aileleri tarafından okul hakkında bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Ebeveynler; okul, öğretmen ve diğer öğrenciler hakkında çocuklarına bilgi vermeli hatta okul başlamadan çocuklarını yeni okullarına götürmeleri gerekmektedir. Okul zamanı gelmeden çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğundan emin olunmalı. Bunun için göz ve diş kontrolleri yapılmalı, çocuğun duygusal ve psikolojik gelişimi ile ilgili kaygılar varsa bir uzmandan destek alınmalıdır. Okul başlamadan önce sorunu belirlemek, kaygıyı ortadan kaldırmak çocuğun okula adaptasyonu için faydalı olacaktır. Çocukların okul korkularını yenmeleri için sabırlı ve sakin davranmak gerekmektedir, birçok çocuk okulun ilk günü sınıfta gerginlik yaşamaktadır bu yüzden çocuğunuza anlayış göstermeniz gerekmektedir.”

HER ÇOCUĞUN KORKU VE KAYGILARI FARKLIDIR

Çocuğun yeni okula başladığı ilk haftalarda stres ve kaygı yaşamasının normal olduğunu kabul etmek gerektiğini söyleyen Uzm. Klinik Psikolog Aşkar, son yıllarda çocukların okul ile ilgili korku ve ailelerinden ayrılma ile ilgili kaygılarında artış olduğunun gözlendiğini de söyledi. Psikolog Aşkar şöyle devam etti: “Dış dünyada artan tehlikeler sebebiyle ebeveynler çocuklarına daha koruyucu yaklaşmaya başlamışlardır ve evde çocuklarının her istediklerinin yapılıyor olması gibi sebeplerle okula uyum süreci zorlaşmaktadır. Okulun ilk günü çocuğunuzla birlikte okula gidin yanında olun, onunla sohbet edin ve kaygısını azaltmaya çalışın. Hemen alışmasını beklemeyin, biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Çocuğunuzu başkasıyla karşılaştırmayın. Her çocuğun korku ve kaygıları farklıdır. Güven verici ve destekleyici olun. Başka önemli bir konu ise, okul başlamadan en az bir hafta önce çocuğunuzun uyku ve yemek saatlerini düzenleyin. Yaz tatilinde uzayan yatma saatleri ve düzensiz yemek saatleri okul başladıktan sonra çocuklar için problem olmaya başlar bu konuda önceden önlem almak gerekir.”

ÇOCUKLARINIZI DESTEKLEYİN

Uzm. Klinik Psikolog Sevgi Hatice Aşkar son olarak ise şunları kaydetti: “Okul ile ilgili hazırlıkların ve okul alışverişlerinin çocukla birlikte yapılması da önemli bir durumdur. Böylece çocukta okul ile ilgili heyecanlanma ve istek olacak böylece okula uyum süreci hızlanacaktır. Okul başladıktan sonra öğretmenlerle tanışmak, öğretmenlerle işbirliği içinde olmak çocuk için güven verici bir durumdur. Bu sebeple öğretmeni ile veli iletişimi her zaman aktif olmalıdır. Öğretmenlerinden çocuğun ders ve davranışları hakkında bilgi alınarak öğrenci her zaman takip edilmeli. Son olarak, aileler çocukları için önemli olan bu süreçte çocuklarına olan sevgilerini her zaman dile getirmeli ve beden diliyle hissetmelerini sağlamalıdır. Çocuklar okula başladığında yeni bir serüvene başlarlar bu sebeple hayatlarında birçok değişiklik olmaktadır, bu değişiklikler gerçekleşirken ailelerin desteklerine ihtiyaç duyarlar. Ailesinin yanında olduğunu ve kendisini desteklediğini bilen çocuk özgüvenli davranışlar sergileyecek ve kendisine güven duyacaktır. Çocuğun başarısı için önemli olan not değil dönem içinde göstereceği çabalar olacaktır. Çocuklar bu süreçte desteklenmeli ve takdir edilmeliler. Önemli olan çocuğun sağlıklı gelişmesine yardımcı olmak, hayatta mutlu bireyler yetiştirmektir. Yeni başlayan eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

10 Eylül 2019 Sakarya- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?