Türk İş Genel Başkanı Atalay: Başkanlar istedi bende imzaladım

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay toplu iş sözleşmesini yaptığı esnada Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptığı konuşmanın yanlış yorumlandığını ifade eden açıklamada bulundu. Sözleşmenin tüm sendika başkanları tarafından kapıl edildiğini dile getiren Atalay konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

 Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay canlı yayınla Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptığı görüşmenin arasında sarf ettiği, “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” cümle nedeniyle sosyal medya üzerinden bombardımana tutulmuştu.

 

Atalay FOX TV’de açıkladı

Atalay Kurban Bayram tatili için Sakarya’ya gelmişti. Ancak yaşanan gelişmeler ve açıklama nedeniyle yeniden Ankara’ya döndü.

Bugün Türk-İş Genel Merkezi’nde başkanlar divanı ve Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile yapılan basın toplantısındaki zam açıklaması öncesi yaşanan talihsizlik nedeniyle sosyal medyada topa tutulan Atalay FOX TV’de canlı yayında tüm gerçekleri açıkladı.

 

Yüzde 8+4 verildi.

Kamu’da çalışan ve 200 Bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi ile ilgili kararı Bakan Selçuk açıklayarak,

“Bürüt 3.500 Liranın altında kamuda maaş alanlara iyileştirme yaparak 150 verdik. 2019 yılının ilk altı ayında yüzde 8, ikinci 6 ayında ise yüzde 4 zam verilmiştir” dedi.

Konuyla ilgili olarak, Türk-iş Genel Başkanı Atalay’da, Bakan’a dönerek,”Siz gerekli açıklamayı yaptınız benim söyleyecek hiç bir şeyim yok. Hayırlısı olsun diyerek imza atacağım bunun altına” dedi.

 

Atalay açıklamada bulundu

Grev restini geri çekerek Hükümetin önerdiği rakamı kabul eden Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı anlaşma ile en düşük kamu çalışanının maaşı 3.304’liraya çıkmış oldu.

Atalay konuyla ilgili olarak;

“Üç kuruş daha fazla alabilir miyiz gayretindeydik arkadaşlarımızla. Geldiğimiz nokta bu.  Bu ayın 9’unda sendika başkanlarını topladık. Bu istediğimiz rakamı tespit ettik. Bize yapılan teklif 5.1 idi. Arkadaşlarla neyle biz bu sorunu aşarız diye konuştuğumuzda. Tüm başkanların teklifi, yüzde 8’den aşağı teklifin olmaması yönündeydi.  İkinci dilim 5’te, 6’da olsa olur. Çünkü üzerine enflasyon yazacağız. Bunun üzerine tüm arkadaşlarımızın önerisi ‘ 8‘i bulduğumuzda öneriyi kabul edelim. İmzalayalım’ şeklinde olmuştur.

Bu olayda kapsam içinde olmayan arkadaşlarımız bu öneriye karşı gelenler. Yani kamuda grev yapması mümkün olmayan arkadaşların bu konuda serzenişi oldu.

Adam nizamiyeye gelemiyor, Hayatında hiç grev yapmamış, ‘grev yapalım’ diyor. Grevi yaparak kimler? Zonguldak maden işçisi ve tarım işçisi. Biz kömür işçisiyle grev gidelim, kimse bize neden greve gidiyorsun demiz. Tarım işçisi toplanıyor, 9 bin tarım işçisi var ama grevi çıkabilecek olan en fazla 2 bin kişi. Ve bu 2 bin kişinin bir aylık maliyeti 50 Trilyon. Bekara karı boşamak kolay. Her sendika temsilcisi illere giderek tarım işçisiyle yaptığı görüşmeleri değerlendiriyor. Sosyal haklar, maaş, ekler vs.. işçi kayba uğrayacak. Dolayısıyla işçi sendika temsilcisine, başkanına, “Bizi greve çıkaracağınıza yüzde 8’i bulunca kararı imzalayın’ şeklinde. Peki biz bu durumda ne yapacağız? Söyler misiniz.” diyerek. Açıklamalarda bulunuyor.

 

 

14 Ağustos 2019 Sakarya/ Adapazari- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?