2020’de erken seçime gidilirse, sıralama değişir mi?

Türkiye uzun aradan sonra erken seçimi tartışıyor. Devlet Bahçeli’nin ‘Yuvaya dönün’ çağrısı, Erdoğan’ın 2020 planları erken seçimin önümüzdeki günlerde gündeme gelebileceğinin işareti. Peki olası erken seçimde, Sakarya’da vekil sıralaması nasıl olur?

Büyütmek için resme tıklayın

Her şey MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin partisinden ayrılanları ‘Yuvaya’ davet etmesiyle başladı. Ardından siyasi kulislerde  ‘Bahçeli erken seçim kokusu aldı, yuvaya davet etti’ denilmeye başlandı.

 

Ardından benzer çıkışlar AK Parti cephesinde yaşandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun parti kuracaklarına ilişkin çıkışları üzerine, erken seçim kararı ile ‘baskın seçime’ gidebileceği yorumları yapıldı.

 

Sakarya’da ne olur?

Bu sözler siyasetçiler tarafından akşam sohbetlerinde ve kulislerde konuşula dursun. Olası 2020 erken seçimi gündeme gelirse, Sakarya’daki AK Parti Milletvekili listesi nasıl olur?

AK Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz üç dönem kuralı gereğince yeniden aday olamayacak. Ancak Recep Uncuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek ve Kenan Sofuoğlu yeniden aday olabilecek.

Tabi yeni süreçte adı geçen vekiller listeye girer mi o bilinmez.

 

Kongreler erkene alındı

Erken seçimin sinyalleri aslında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un Sakarya’da yerel basınla yaptığı sohbette verilmişti.

Yavuz,”3 dönem kuralı gereği yeniden aday olamam, geleceğim en üst makama sizler sayesinde geldim. Partimizde önemli gelişmeler olacak izleyin. Mesela, kurban Bayramı sonrası ilçe kongreleri, yılbaşı sonrası il kongreleri olacak. Artık kongreler 3 değil, 2 yılda bir yapılacak” diyerek, 2020 yaz ayında veya Son Bahar’da büyük kongrenin yapılacağını dile getirmişti.

Erdoğan rizikoya girmeyecek

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan olası 2020 seçimlerinde asla ihtimale pirim vermeyecek.

Partide tabanda halk nezdinde karşılığı olan adaylar ile seçime girerek, olası rakip gördüğü, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu’nun işini zorlaştıracak.

Siyasi kulislerde Erdoğan’ın asıl amacının, parti kurma ve toparlanma sürecinde olacak Babacan ve Davutoğlu’na fırsat vermeden girilecek erken seçimin yine AK Parti lehine olacağı görüşü hakim.

2023 hedeflerine daha güçlü bir ekiple girerek siyasette zirveyi yakalamak istediği söylenen Erdoğan’ın bu nedenle Sakarya gibi diğer illerde de çok seçici olacağı konuşulmakta.

12 Ağustos 2019 Sakarya/ Adapazari- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (532) 066 06 61
Reklam bilgi