Yer aynı, Namaz aynı ama Kıble farklı!

Adapazarı Kapalı Çarşı Mescidinin dışarı taşan cemaatinin bir kısmının farklı, bir kısmının farklı yöne durarak Cuma namazı kılması çevredeki vatandaşların farklı yorumlarına neden oluyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Daha birkaç hafta önce yine aynı yerde, Cuma namazı kılan vatandaşların iki farklı kıble yönüne dönerek namaz kılmaları tepkilere neden olmuş, biz de bunu www.netgaste.com’da haberleştirmiştik.

 

Tepkiye nede oldu

Yaptığımız haber yerel ve ulusal medyada, sosyal medyada adeta günün konusu olmuştu. Cuma namazı kılan cemaatin bir kısmı doğru yönde namazı kılarken, diğerlerinin farklı yöne durarak  namaz kılmaları tepkilere neden olmuştu.

 

Aynı tas aynı hamam

Kapalı Çarşı Mescidinin sokaklara taşan cemaatinin kapalı çarşı ile kesişen bölümünde aynı vakit namazı olması ve tek kıbleye yönelmesi gerekirken, hala iki farklı kıble yönüne dönülerek namaz kılınmış olması günümüzde ne denli bilgili olduğumuzun açık göstergesi.

 

Her yerde yön levhası var

Gelişen teklonoji ile cep telefonlarında yön ve kıble bulma programları olmasına, etrafta birçok cami ve mescidin bulunmasına rağmen hala namazı iki farklı kıble şeklinde kılıyor olmamız akıllara çokça soru işaretleri getiriyor.

Kimi esnaf, “Birileri bu arkadaşlara kıbleyi tarif etmeli. Kaç haftadan buyana bizler uyarıyor, anlatıyoruz ancak, çok bilen bazı kişiler doğru bildiğini sandığı yanlışta kararlı olduklarını gösteriyorlar” diyerek geldiğimiz noktayı gözler önüne seriyor.

 

09 Ağustos 2019 Sakarya/ Adapazari- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?