Sendikacı Yaman'dan maaş isyanı

Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman emekli ve işçiye yapılan zam ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

HÜKÜMET ÇALIŞANLARA % 4-5 ZAM VERİYOR, % 5’İ VERGİ İLE GERİ ALIYOR

Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman emekli ve işçiye yapılan zammın yetersiz olduğunu dile getirerek şu açıklamalarda bulundu;

2019 yılının ikinci dönemine girdiğimiz şu günlerde çalışma hayatında yaşanan ve yaşanacak konuların konuşulduğu ve sıcak havaların bu konular ile daha da ısınacağı bir Temmuz-Ağustos ayları içerisindeyiz.

Çalışanların temsilcileri olan sendikalar ve emekli dernekleri taleplerini ortaya koyarken, ülkemizde yaşanan enflasyonu, alım güçlerini ve ülkemizin çıkarlarını düşünerek emekli-memur ve işçilerin sofralarına bir dilim daha fazla nasıl koyarız taleplerini bir bir açıklamışlardır.

2019 Ocak ayından beri kamuda çalışan işçilerin zam talebine karşı hükümet yetkililerinin duyarsızlığı ve Temmuz ayında muhatap kabul ederek 6 ay sonra % 5 zam teklif ederek işçiler ile alay edilmektedir.

Yine ülkemizde yaşanan gerçek enflasyonu % 20’lerin üzerinde olmasına rağmen, emeklilere % 5 zam verilmesi emekliye bir an evvel öl denilmektedir.

Şimdi de memur sendikaları zam taleplerini açıklayarak hükümetten karşı teklif beklemektedirler. Memur sendikalarının taleplerine baktığımızda sendikaların ister işçi ister memur olsun, sendikacılığı siyasetin üzerinde tutarak üyelerinin haklarını, mevcut koşullara göre savunmaları gerekmektedir.

Bundan kısa bir süre önce bir konfederasyonun genel kurulunda konuşma yapan bir siyasi partimizin genel başkanına bu yaşananlara ve işçilerin alım gücünün her geçen gün geriye gitmesini içeren konuşmasına karşı salonda bulunan sendikacıların siyasetçiyi yuhaladıklarına şahit oluyoruz.

Görülüyor ki sendikalar, çalışanların menfaatlerini siyasetçilerle ters düşmemek adına 2.plana atıyorsa, hükümet yetkilileri de % 5’ler ile sendikaların karşısına gelmektedir. Aynı genel kurulda sendikanın genel başkanının işçilere, emeklilere öngörülen zam teklifine karşı herhangi bir eleştiri getirmemesi manidardır!!

Bilindiği gibi 2018 yılında taşeronda çalışmakta olan yüz binlerce işçi, adı kadro olan değişik bir taşeron sistemi ile kadroya geçirildiler. 2018-2020 Haziran ve Kasım aylarına kadar bu kardeşlerimize her altı ay % 4 zam öngörülmüştür. 2019 yılının enflasyonunun % 18 çıkması halinde kendilerine % 4+ % 4zam verilmiş ancak bu kardeşlerimizden 7.aydan itibaren gelir vergisinin % 5 artması ile birlikte 2019 yılını -15 ile tamamlayacaklardır.

Taşeronda kadroya alınan bu üyelerimizin daha evvel almış oldukları asgari ücret +%30-40 ücret artışlarının kadro döneminde uygulanmaması, her ay 500 ile 700 TL daha az maaş aldıklarını ve büyük bir gelir kaybı yaşayarak adeta kadroya geçirilmeleri nedeniyle asgari ücret seviyesine düşmelerine neden olmuştur.

Hükümet ve yetkililer bu tür uygulamalar ile işçiye, emekliye ve çalışanlara karşı güvenini kaybetmektedir. Ülkenin yeteri kadar problemi olduğu bir dönemde emekçilerin durumu gözden geçirilerek yapılan yanlışların düzeltilmesi yönünde açıklamaların ve uygulamaların yapılması gerekmektedir.

26 Temmuz 2019 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?