Coşkun: Hain emellere bu millet izin vermemiştir

MÜSİAD Başkanı Yaşar Coşkun, 'Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen ve Türk Milletinin tüm dünyaya demokrasi dersi verdiği 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin üzerinden üç yıl geçti' dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun şu ifadelere yer verdi;

Bu üç yıllık süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri ve devletin çeşitli kademelerine sinsice sızan FETÖ mensupları büyük bir titizlikle tasfiye edilirken devletimizin mücadelesi halen kararlılıkla devam etmektedir.

15 Temmuz gecesi milletimiz hiçbir bahanenin ardına gizlenmeden ve genç yaşlı kadın erkek demeden darbecilerin karşısına çıkarak canı pahasına vatanını müdafaa etmiş ve FETÖ mensupları hain emellerine ulaşmasına izin vermemiştir.

Aziz Milletimizin menfur saldırıların yaşandığı 15 Temmuz gecesi canını ortaya koyarak sürdürdüğü mücadele tüm dünyanın sahiplenmesi gereken örnek bir demokrasi mücadelesidir.

Hâlihazırda güçlü demokrasi geleneğine sahip olan Türk Milleti önemli bir demokrasi dersi verirken 15 Temmuz köklü bir zihniyet değişiminin de ilk adımı olmuştur.

Bu süreçte içeriden ve dışarıdan ülkemize yönelecek saldırılara karşı birlik içinde ve güçlü durmanın önemini bir kez daha idrak ettik ve tüm fikri ayrılıkları bir kenara bırakarak vatan müdafaası ortak şuuruyla kenetlendik.

15 TEMMUZUN EKONOMIDEKI YANSIMALARI

Başta Gezi Olayları ve 17/25 Aralık Operasyonları olmak üzere son yıllarda Türkiye ekonomisinin birçok kez dayanıklılık testinden geçtiğine şahit olduk. Bu testlerin belki de en zorlusu 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Zira darbe girişiminin gerçekleştirildiği 2016 yılının 3. çeyreğine değin Türkiye ekonomisi 27 çeyrektir kesintisiz pozitif büyüyen bir trend yakalamıştı. Darbe girişiminin etkisiyle bu dönemde ekonomimiz 08 oranında küçülmüş böylece 2002-2015 yılları arasında ortalama olarak 59 oranında büyüyen Türkiye ekonomisi 2016 yılında 32 büyüyebilmişti.

FETÖ mensupları ve onların yurtdışındaki destekçileri tarafından yürütülen Türkiye ekonomisi üzerine negatif algı kampanyasının da etkileri göz önüne alındığında darbe girişiminin maliyetinin daha da arttığını görüyoruz. Sekteye uğrayan yeni yatırımlar buna bağlı olarak artan işsizlik turist sayısında gözlenen azalma gibi etkenleri de hesaba kattığımızda darbe girişiminin Türkiye ekonomisine yaklaşık 50 milyar TLye mâl olduğu tahmin edilmektedir.

TÜRKIYENIN 2023 HEDEFLERINE GIDEN YOLDA BÜTÜN PROBLEMLERIN ÜSTESINDEN GELMESININ ALTINDA YATAN SEBEPLER:

Türkiye ekonomisinin güçlü ve dinamik yapısı ve ekonomi yönetimi tarafından alınan tedbir ve teşvikler sayesinde başta 15 Temmuz olmak üzere son yıllarda ülkemize yönlendirilen bütün saldırıların ekonomiye etkisi çok geçmeden bertaraf edilmiştir. Nitekim güçlü bir ekonomiyi kırılgan bir ekonomiden ayıran en önemli özellik yaşanabilecek muhtemel bir şokun yalnızca ufak dokunuşlarla telafi edilebilme ihtimalinin var olmasıdır. Kırılgan ekonomilerde ise durum bunun tam tersidir yani şoklar çok önemli ve kökten revizyonları beraberinde getirir.

Bu bağlamda 15 Temmuzda yaşadığımız darbe teşebbüsünün ekonomik anlamda Türkiyeye maliyetinin nasıl asgari düzeyde tutulabildiğini anlayabilmek için Türkiye ekonomisinin son 15 yıllık gelişim sürecini ele almamız yeterli olacaktır. Bu süreçte ekonomi yönetimi tarafından izlenmiş olan makro ve mikro seviyedeki politikalar neticesinde elde edilen güçlü ekonomik yapı darbe teşebbüsünün olası etkilerini hızlı bir şekilde elimine etmeyi başarabilmiştir.

MÜSİADIN YERI HER ZAMAN DEVLETININ VE MILLETININ YANIDIR

Dünyanın en yaygın ve etkin STKsı olan MÜSİAD her zaman ve her koşulda milli iradeden yana olmuş onu zedeleyecek her girişimin karşısında durmuştur.

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından da tavrını net bir şekilde ortaya koyan MÜSİAD hiç vakit kaybetmeden milletin ve devletin yanında yer aldığını açıklayarak milletimizin bu demokrasi mücadelesini tüm dünyaya anlatmaya girişmiştir.

MÜSİAD olarak üç yıllık süreç boyunca gittiğimiz her ülkede ve memleketimizin birçok noktasında demokrasinin belirli bir zümre için değil toplumun her kesimi için elzem olduğunu ifade ederek bu mücadele içerisinde fiilen yer aldık.

Şehitlerimizin kanıyla kurduğumuz birçok zorluk ve fedakârlıkla bugünlere getirdiğimiz ve Güçlü Türkiye hedefiyle geleceğe yürüyen ülkemizin başta terör örgütleri olmak üzere hiçbir dış müdahale ile sarsılmasına müsaade etmedik etmeyeceğiz.

Bu vesileyle 15 Temmuzun üçüncü yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti yaşadığı sürece minnetle anılacak olan 15 Temmuz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor gazilerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

14 Temmuz 2019 Sakarya/ Erenler- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?