2020’de Adapazarı’nda süper okullar hizmete açılacak

Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş ve Şube Müdürleri ile NetGaste.com’a ziyarette bulunarak eğitimdeki yeni gelişmeleri değerlendirdiler.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş ve Şube Müdürleri NetGaste.com’a ziyarette bulunarak yeni eğitim sistemi ve yapılacak okullar ile ilgili bilgilendirmede bulundular.

Genel Müdür Necdet Başoğlu ve Haber Müdürü Deha Başoğlu'nun da olduğu ziyarette, eğitim ile ilgili gelişmeler değerlendirildi.

 

Öğretmen üzerindeki algı yıkılıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı olumlu çalışmalar ile öğretmen üzerindeki kötü algının yıkıldığını dile getiren Adapazarı Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş,

"Eğitimde şuan iyiye doğru gidişat var. Beklentimiz doğrultusunda somut atılan adımlar var. Bunun devamının da geleceği inancındayız. Ümitliyiz" dedi.

 

Öğretmen Meslek Kanunu çıkıyor

Bakırtaş, “Biz 657 Devlet Memurları kanundan ayrılarak Öğretmen Meslek kanunu adı altında yeni bir kanuna tabi olacağız. Kendi meslek kanunumuza tabi olacağız. Biz diğer Devlet Memurları gibi onların statüsünde olmayacağız. Bizim işimiz sokakta, kahvede devam ediyor, bizde mesai mefhumu yok sabah:08.00, akşam 17.00’de mesai ile bizim işimiz bitmiyor. Eğitim sadece okulda yapılan bir çalışma değildir. Meslek kanunu ile desteklendiğinde algı olarak eğitim belli bir noktaya gelecek inşallah” dedi.

 

Adapazarı zor bir bölge

Adapazarı’nın eski bir yerleşim yeri olduğuna vurgu yapan Bakırtaş, "Adapazarı’nda özellerle beraber 213 okul var. Sakarya geneli bu rakam 786’dır. Adapazarı’nda 56 bin öğrencimiz var. Sakarya genelinde bu rakam 212 bin civarında öğrenci var. Sakarya geneli 12 bin civarında idareci ve öğretmen var, Adapazarı’nda ise öğretmen sayısı 3400, haliyle bu durum yeni okul alanları yeni eğitim  çalışmaları için bir hayli güç. Çünkü yerleşim bitmiş, arsa, yol tahsisleri yapılmış, yeni gelişen bir yer olmadığı için mevcudu iyileştirmenin derdine düşmeliyiz. İşaat anlamında ciddi iş yükü bekliyor bizi” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi  'Birinci önceliğimizdir’ dedi

Açıklamalarına devam eden Bakırtaş, "Adapazarı’nda Atatürk Ortaokulu’nun yerine Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin otopark yapacak olması ile Çark Caddesi’ndeki Tugay Komutanlığı karşısındaki subay lojmanları ve İmam Hatip Lisesi’nin alanı bize tahsis edildi. Projeyi ben onaylattırdım. İhale aşamasına gelindi. O bölgede Atatürk Ortaokulu’nun verilmesi karşılığında, iki adet 24 derslikli okul yapılacak. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi,’ilk öncülüğümüz en kısa zamanda gerekeni yapacağız’ dedi. Başkan Yüce’nin atacağı adımı bekliyoruz. Atatürk Ortaokulu’nun arsası 7 Bin m2, ancak bize tahsis edilen İmam Hatip Lisesi’nin bulunduğu alan da 17 bin m2. Oraya güzel bir eğitim kompleksi yapacağız inşallah. Okulun yanında oraya 100 kişilik öğrenci pansiyonu yapacağız 

Yeni okullar 2020’de yeni okulların yapımına başlanıyor

Bakanlık 2020’de projelere başlanacağı ifade edildi. Hızırtepe Mahallesi’nde bulunan, Kız Yurdu’nun bulunduğu alana da çok güzel bir proje hazırladık. O bölgeye yapacağımız okul örnek olacak ve herkesin beğenisini kazanacak inşallah. Yeni okul projelerimizde yeşil alanlara da çok büyük önem verilecek” dedi.

 

Okul kantinlerine denetleme

Son olarak okul kantinlerinden ciddi şikayet aldıklarını dile getiren Bakırtaş,

“Kantinlerin işleyişi ile ilgili yaptırımlarımız olacak. Okulda kantinlerle ilgili komisyonlar var. Onlar denetlemeyi yapıyor, onun dışında Tarım ve Sağlık Müdürlüğü’nün de periyodik kontrolleri var.  Okul kantinlerinin Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulacak komisyon ile geniş kapsamlı denetlenmeleri için start veriyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizi yakın zamanda tüm kantin işletmeleri görecektir. Gıda güvenliği ve hijyen belgesi olmayan kantinler ile ilgili yaptırımlarımız olacak.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

11 Temmuz 2019 Sakarya/ Adapazari- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Nazan Altın - Hocam, dilerim il Müdiresi kadar yürekli kararlara imza atar, Adapazarı'nın eğitimini yüksek yerlere taşırsınız. Ha gayret

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 21:18
02

Cemile Kılıç - okullardaki kantinler önemli. Gereken hassasiyet göterilmeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 10:27
01

Celal Kavi - Hocam güzel insandır. Sendika'ya uymasın biz ondan memnunuz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 09:16


Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?