Oturak,'Adapazarı Süpürgeci esnafı perişan..!'

Milliyetçi Hareket Partisi MHP Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak  Adapazarı Süpürge üreticilerini ziyaret eden ilçe başkanı iş sahipleri ve ustalardan süpürgeciliğin durumu ile ilgili bilgi aldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Adapazarı Süpürgeciler Borsası'nı ziyaret eden MHP  Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak, esnaf ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Başkan Oturak ziyarette edindiği izlenimleri şu şekilde yorumladı;

"Üreticiler bir zamanlar burada 500-600 civarında esnaf varken şimdi bu rakam 50-60a kadar düştü. Eskiden Adapazarı çiftçisi süpürge eker genç kızlar süpürge dikimiyle çeyiz parası toplardı. Onlarca mahalleye ek gelir imkanı olan bu sektör yıllar geçtikçe bir takım gelişmelerin altında ezildi dediler.

Ticaret odası süpürge üreticileri temsilcisi Metin Uzunoğlu şu an süpürge ekimi yok denecek kadar az olduğunu bundan dolayı son dört yıldır ithalat yapmak zorunda kaldıklarını yılda 2 milyon dolar civarında süpürge otu ithalat ettiklerini ifade etti. Süpürge otu tohumlarının yem ve boya sanayiinde kullanılabildiğini üretimden çıkan hurda süpürgelerin kümes hayvancılığında zemin malzemesi olarak değerlendirilebildiğini belirten üreticiler her türlü yüzeyde temizlik yapabilen hijyen ve insan sağlığı açısından zararsız ayrıca uzun ömürlü olan Adapazarı süpürgesinin hammadde ve pazarlama sıkıntıları ile ilgili yetkililerden destek beklediklerini ifade ettiler.

MHP ilçe başkanı Adapazarının ekonomisinin yanı sıra vazgeçilmez bir kültürel değeri olan süpürgeciliğin günden güne eridiğine şahitlik ediyoruz. Bugünlerde bir takım tarımsal sanayi bölgeleri kurulmaya çalışılırken kendi topraklarında yetişen ürünü kendi üretim tesislerinde üreterek tarımsal bir sanayi ürününe çeviren Süpürgecilik sanayii Adapazarında yıllar önce kurulmuşken bugün ihracat değil ithalat yapar bir seviyede olması içler acısı.

 Başta Adapazarı sokakları olmak üzere tüm ilimizin sokaklarını Adapazarı süpürgesi ile süpürerek işe başlanabileceğini ve süpürge ekimi için yerel yöneticilerin projeler ortaya koyabileceğini ifade eden ilçe başkanı belediye başkanlarımızın bu konuya eğileceğini düşünüyorum kendilerine bu konuda destek vereceklerini" dile getirdi. 

Heykel dikilsin

MHP Adapazarı İlçe Başkanı Oturak son olarak;

"Şehrin kültürünü sonsuza dek yaşatabilmek adına önemli bir yerine süpürgeciliği tasvir eden bir heykel dikilebileceğini süpürgeden yapılan maskot magnet gibi turistlerin ilgilisini çeken hediyelik eşyalarla pazarlama tekniklerinin geliştirilebileceğini belirten ilçe başkanı şu an yapılacak her adım bu sektöre can suyu vermek olacaktır" dedi.

Süpürgeci esnafı da Başkan oturak'a, seçim olmadığı halde böyle bir ziyaret yaptığı için üreticiler ilçe başkanına teşekkür ettiler ve MHPnin belediye meclisinde verdiği Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonu kurulması teklifini desteklediklerini dile getirdiler. 

11 Temmuz 2019 Sakarya/ Adapazari- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?