Volkswagen için en uygun İl Sakarya

Volkswagen'in Türkiye'de Skoda ve Seat üretimi için 2 milyar Euro'luk yatırım yapacağı haberi, iller arasında yarış başlattı. Balıkesir, Kocaeli, Sakarya ve İzmir-Torbalı'daki STK'lar şimdiden girişimlerde bulunmaya başladı. Sakarya sanayisinde bu iş mutlaka bizim olmalı yorumları yapılıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Dünya Alman otomotiv devi Volkswagen'in Türkiye'de yatırım yapacağı nerdeyse kesinleşirken, iller arasında da yatırım çekme yarışı başladı.

VW CEO'su Herbert Diess'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyareti sonrası somutlaşan 2 milyar Euro'luk yatırıma, Balıkesir, Torbalı Sakarya ve Kocaeli talip .

 

SATSO Devrede

Daha önceden de çeşitli girişimlerde bulunulan yatırım bir kez daha Türkiye ve Sakarya’nın gündemine oturdu.

Sakarya Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ, Volkswagen'e bir sunum dosyası yolladıklarını belirterek "Sakarya bu dev yatırım için en uygun il olarak öne çıkıyor. Bir çok dünya markası ilimizde üretim yapıyor. Konuyla ilgili bir çalışma yaptık ve Volkswagen tarafında sunumu gönderdik. Karasu'da büyük bir arazi mevcut. Bu arazinin uygun olduğunu düşünüyoruz. 1994 yılında Toyota ilimize yatırıma geldi, dolayısıyla hem alt yapı hem de yetişmiş eleman potansiyelimiz var. Liman kenti olmamız avantaj. Kısacası biz de yarışta varız" dedi.

 

2 Milyar Euro’luk yatırım iştah kabartıyor

2 Milyar Euro’luk yatırım  herkesin iştahını kabartıyor. Gerek istihdam, gerekse yan sanayi bakımından çok önemli olan proje için en uygun alanın Sakarya’da olduğu biliniyor. Siyasilerin baskısının da etkili olacağının söylenmesi büyük yatırımın nereye gideceği ile ilgili gözlerin Ankara’ya çevrilmesine neden oluyor.

Konuya arazi, gemi, demiryolu taşımacılığı ve TEM açısında bakıldığında, Sakarya’nın diğer, İzmir, Kocaeli ve Bursa’dan çok daha şanslı olduğu ifade ediliyor.

Sakarya’nın arazi bakımından da diğer illere oranla istenilen alana uygun il oluşu yatırımın bölgemizde yapılması için önemli etken.

05 Temmuz 2019 Sakarya/ Arifiye- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NetGaste Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NetGaste hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket AK PARTİ'DEN AYRILAN İSİMLERİN YENİ BİR PARTİ KURMASINI DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?